Nieuw moederbedrijf moet orde scheppen in bonte verzameling Googleactiviteiten 4 NIEUWS Het bekendste bedrijf ter wereld verandert zijn naam - en z'n opzet. Waarom? En wat betekent het voor de toekomst van Google? De naam, de oprichters NEW YORK. Reageerde de wereld vooral vol verwarring op de aan kondiging van Google dat het een nieuw moederbedrijf met de naam Alphabet krijgt, op het ge zicht van Chris Andrikanich uit het Amerikaanse Cleveland ver scheen een grote glimlach. En dol lartekens in zijn ogen. Vanwege zijn moeilijk te spellen achter naam kreeg hij in zijn studenten tijd de bijnaam Alphabet. En laat dat nou net, sinds 2007 al, de naam van zijn twitteraccount zijn. Dat betekent kassa. „Het is een gekkenhuis, het is echt ongelooflijk", vertelde de werknemer van een kleine uitgeve rij aan website Buzzfeed. Juist toen hij aan het einde van de dag zijn dochtertje ging ophalen, dien de het nieuws over Alphabet zich aan. Zijn iPhone begon te gloeien, zijn twitteraccount ontplofte en media hingen voortdurend aan de lijn. „Het is surreëel'" Moet Andrikanich binnenkort op zoek naar een nieuwe twitter- naam, voor andere internetgebrui kers verandert er door Google's naamswijziging in Alphabet in eer ste instantie niet eens zo heel veel. Want wie 'google' intikt op inter net krijgt nog gewoon de veelkleu rige verzameling letters te zien zo als die altijd in beeld verschijnen op de homepage van de zoekgi- gant. Morgen ook, overmorgen ook en over 5 jaar zal dat waarschijnlijk niet veel anders zijn. Zoekmachine Google blijft Google heten. Van Da- Ie hoeft het woord 'googelen' even min te schrappen uit het woorden boek. Alleen het aandeel Google heet voortaan Alphabet. Toch gaat er veel veranderen bij Google en dan vooral achter de schermen. In feite behelst de naamsverandering vooral een reor ganisatie zoals die bij zoveel bedrij ven eens in de zoveel tijd plaats vindt. Het komt erop neer dat Google, nu een wirwar van onder nemingen als zoekmachine Google en videodienst YouTube en minder bekende bedrijven als kabelaar Fi ber en Calico (dat onderzoek doet naar ouderdomsziekten) in ver schillende divisies worden onderge bracht. Dat hebben Google-bazen Larry Page en Sergey Brin mede on der druk van aandeelhouders ge- daan, omdat die eisten dat er orde zou worden geschept in de verza meling Google-ondernemingen die het duo sinds de oprichting op 4 september 1998 heeft gecreëerd. Want Google is allang niet meer alleen een internetzoekmachine. Google is een conglomeraat met liefst 48.000 werknemers, dat ook een zelfrijdende auto bouwt, dat software (zoals webbrowsers, route planners en vertaalprogramma's) ontwikkelt, dat telefoons maakt, dat een betaaldienst (Google Wal let) beheert en de vermaarde (maar nog niet zo succesvolle) internet- bril Google Glass in de markt zette. Met de zoekmachine Google en de advertentie-inkomsten die daar mee samenhangen wordt grof geld verdiend. Dat wordt één poot van Alphabet. Daar hebben Page en Brin geen omkijken naar en vin den ze zelfs een tikje saai gewor den. De Indiër Sundar Pichai, die in zijn vaderland in armoede op groeide en een beurs kreeg om aan topuniversiteit Stanford te stude ren, werd deze week als topman van de zoekmachine aangesteld. Daardoor hebben Page (de beden ker) en Brin (de uitvoerder), die sa men de scepter gaan zwaaien over Alphabet, hun handen vrij om met nieuwe ideeën en onderne mingen aan de slag te gaan. Dat wordt de tweede poot van Alpha bet. Daarin kunnen ze voortaan sneller beslissen om verliesleiden- de projecten af te stoten of extra geld te stoppen in revolutionaire ideeën. Zodat het duo de wereld weer kan gaan verrassen, bijvoor beeld met een Google Streetview maar dan voor het heelal. In het soort van supergeheime laboratorium Google X wordt aan meer fantastische projecten ge werkt, zoals wifi voor afgelegen ge bieden met behulp van ballonnen in de stratosfeer, of een kunstma tig menselijk brein. De reorganisatie biedt het tech nologiebedrijf vooral ook de moge lijkheid zich meer toe te leggen op gezondheidszorg. Die ambitie is niet geheim. Afgelopen jaar kwam het concern al op de proppen met een pil die kanker kan ontdekken en ontwikkelde het een slimme lens die suikerpatiënten waar schuwt bij gevaarlijke bloedsuiker- waarden. Alphabet wil de wereld beter maken. Letterlijk. Top-5 bestaande Google-producten Google-oprichters Larry Page en Sergey Brin heb ben niet zomaar voor de naam Alphabet gekozen. Het alfabet is een bonte verzameling letters, net als de bedrijven in het Google-imperium. Daar- den. Het project vormde de bakermat van zoekma chine Google, die zo suc cesvol werd dat de studen ten in 2004 naar de beurs gingen. Google is tegen woordig 367 miljard dol lar waard. naast betekent 'alpha' in de beleggingswereld dat een bedrijf boven ver wachting presteert, 'bet' is het Engelse woord voor 'gok'. Brin en Page ontmoetten elkaar op de topuniversi teit Stanford in Californië, waar ze informatica stu deerden. Ze werkten sa men aan een afstudeerpro ject dat ze 'BackRub' doop ten, ofwel 'schouderduw tje'. Ze bedachten algorit mes om vast te stellen hoe vaak er door websites gelinkt werd naar andere sites. Hoe vaker er werd doorgelinkt, hoe belangrij ker en waardevoller zij een site achtten. Met het wiskundige model dat zij hiervoor ontwierpen, werd het makkelijker om relevantie sites en infor matie op internet te vin- Alphabet door Stijn Hustinx TOP-5 GOOGLE BELOFTEN 1 Space Elevator, heuse lift naar de ruimte, project op pauze want praktisch (nog) niet haalbaar 2 Project Loon, wifi voor afgelegen gebie den via ballonnen in de stratosfeer 3 Hoverboard, futu ristisch, zwevend ska teboard, maar net als ruimtelift 'on hold' 4 Google Glass, in stilte wordt gewerkt aan een opvolger van deze slimme internet- bril 5 Zelfrijdende auto wordt door Google ontwikkeld, proeven in vergevorderd sta dium 1 Zoekmachine Google Goed voor 3,5 miljard zoekopdrachten per dag 2 Videodienst YouTube Telt meer dan 1 miljard gebruikers, er komt 300 uur video per minuut bij 3 Android, besturingssys teem. Voor inmiddels meer dan 1 miljard mobiele apparaten 4 Gmail, deze webmail dienst telt meer dan 425 miljoen gebruikers 5 Google Maps die iedere uithoek van de wereld in kaart brengt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4