GOI 3 Bitterbal van de groenteboer Hee, is dat eigenlijk wel een aanbieding? DE KLANT IS KLOOTWIJK Supermarkten verdienen niet aan actieproducten of leggen er zelfs geld op toe Je ziet een holte waarin iets lelijks ligt. Prut met vlokjes groen of rood steeds breder. Als de bodem zichtbaar blijft, heeft het winkelend publiek het idee dat er weinig in ligt." Mandjes hebben steeds vaker een systeem met wieltjes, omdat sjouwen de verkoop afremt. En dat de groente en fruitafdeling in veel supers aan het begin van de route staat is ook geen toeval. Wie gezonde inkopen heeft gedaan, 'mag' daarna zondi gen. Verleidelijk is ook de geur van vers brood die rond de broodafdeling hangt. Denk maar niet dat die geur altijd uit de oven komt. Die spuugt misschien een uur wat aroma's uit. Parfumflacons verspreiden de geur van kersverse broodjes. In de schappen zelf ligt niets toe vallig op een bepaalde plek. Kas krakers tref je op ooghoogte. Gemakzuchtige consumenten heb ben na een lange dag geen puf meer om omhoog of omlaag te kijken. De helft haakt af als een product hoger of lager ligt dan ooghoogte. Goed kope huismerken vind je daarom onderaan. „Albert Heijn wil goedkope huis merken als de AH Basic- lijn helemaal niet verkopen. Maar als ze het niet doen, verliezen ze pu bliek aan discounters," zegt Van de Wouw. „Niet voor niets maken ze de verpakkingen zo onaantrekkelijk mogelijk." Halve leugens Op de basmatirijstverpakking van Lassie (1,94 euro per 350 gram) wordt een pan nasi opge fleurd met een gekookt eitje en een plukje groente. Daar steekt het alu minium pannetje met kale rijst op een pak AH Basic-basmati - 1,89 euro per kilo - treurig tegen af. Het misleiden van de consument gaat verder dan de indeling van een winkel. „Op de voorkant van een verpakking staan soms halve leu gens. De echte informatie staat op de ingrediëntenlijst. Sinds E-num- mers zo'n slechte naam hebben, noemen fabrikanten de toege voegde stoffen bij de naam. Zo heet E903 opeens carnaubawas, E420 sorbitol en E460 cellulose. En dat in het kleinste lettertype mogelijk." Van de Wouw wijst de weg naar de laatste horde op weg naar de uit gang: het rek voor de kassa. „Wat hier staat, heb je niet nodig. Maar tijdens het wachten ben je toch ge neigd iets op de band te leggen." Een illusie armer verlaten we de winkel. Zonder ijsjes, dat wel. I Iet is oorlog in bitterballen land. Groente n stomerij Bonduelle opent de aanval op snackgigant Mora. Door België loopt een denkbeeldige lijn van oost naar west. Onder de lijn wordt men geacht Frans te spreken. Boven de lijn spreken Belgen het wondermooie Vlaams. De taalgrens. In het zuidwesten van België houdt de lijn op bij de zuidgrens. Zo lijkt het. Maar hij loopt over de grens door naar zee en scheidt een stuk van Frank rijk af. En in dat deel was men gewoon Nederlands te spreken; Vlaams. Vroeger. Dus het was eigenlijk van ons. Mooi land. Niet vol, niet druk en als er wat langs komt deze zomerdagen, is het een vrachtwagen met open bak. Volgela den en met een bult er op. De bult is groen. Je moet tegen de bak opklimmen om te zien wat het groen mag wezen. Sperziebonen. Enorme hoeveelheden verse sperziebonen gaan er over de weg. Naar de stomerij van Bonduelle. Je moet ze niet koken, je moet ze stomen onder druk, zegt Bonduelle. De bonen zijn een paar uur nadat ze zijn geplukt al gestoomd, gekoeld, inge blikt of inge vroren. Het is waar, dat je beter diepvries of conserven kunt eten dan de slappe en soms taaie verse super- marktsperzies, jaar rond te koop, jaar rond niet watje wou. Je wou de Nederlandse zomerboon van de koude grond. Ik heb jaren geleden de fabriek van Bon duelle mogen zien en hoorde er - het was een nieuwtje en ik kreeg de primeur - dat Bonduelle de aanval inzet op appel moes van Hak. Er zouden potjes en blik jes komen met pruimen op sap. Gedroogde pruimen, maar dan geweekt en ingemaakt. Veel lekkerder bij kip dan appelmoes, zeiden lui aan de leiding van de conservenfabriek in Noord Frankrijk. Hak, weten we intussen, heeft er niet onder geleden. We laten ons niet van de appelmoes wegdromen door een Fran soos met gedroogde pruimen. Reden om het op te rakelen, is de aan dacht die Bonduelle nu vraagt voor een heel ander product. De Franse groente boer valt opeens Mora aan. Met bitterbal len. In die van Bonduelle zit een vulling van stukjes groente. Tien euro per kilo, omgerekend. Een kloeke paneerkorst, zo taai datje de ballen niet makkelijk met je vingers in tweeën scheurt. Maar lukt het, dan zie je een holte waarin iets lelijks ligt. Prut met vlokjes groen of rood. En lek ker? Dat is gewoonlijk persoonlijk. Mij deed het geen deugd, om het vriendelijk te zeggen. Wees maar gewoon goed in sperziebonen, Bonduelle. 3 PANASONIC LUMIXFT5 Wouter Klootwijk proeft en test producten woensdag 12 augustus 2015 GO Prijs: vanaf €267 Plus: Kantelbaar Min: Relatief zwaar scherm, goede groot hoek, fijne bediening WirnnlS S De verleiding weerstaan en (dus) gezonder en goedkoper boodschappen doen. Het kan met deze tips. Lastig hè, die waslijst aan E-nummers op de ingrediëntenlijst? De app 'E- nummers' van Corinne Gouget is een handige tooi waarmee je elk nummer of ingewikkeld ingrediënt kan opzoeken. Dankzij een kleurensysteem met uitleg weet je precies wat je koopt. Kies - zeker als je voor een paar boodschapjes gaat - voor een mandje. Met een zware mand ga je minder snel voor impulsaankopen. Hangt bij een rij van di verse producten met koeienletters 'aanbieding'? Let op dat dikwijls niet alles daadwerkelijk is afgeprijsd. Haal zowel vlees als vis, kant-en-klare maaltij den en groente even onder de verlichting vandaan. Ziet het er dan nog steeds smakelijk uit? 44 Reageren? wouter.klootwijk@persgroep.nl 44 Prijs: vanaf €264 Plus: Meest Min: Lange start- compact en minst tijd, beperkte zwaar groothoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47