2 I &GOI Klikken tijdens liet cliffjumpen Grof geld verdienen in de jengelzone Consumentenverleiding I Ioe komt het toch clat we na een bezoek aan de supermarkt altijd met meer thuiskomen dan we van plan waren? Het antwoord: 'traffic builders'. Met deze technieken verleiden of misleiden de supers ons. door cintha rood Test 1, 2, 3 koekjes Karretjes worden steeds breder. Als de bodem zichbaar blijft, heeft het winkelend publiek het idee dat er weinig in ligt Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van outdoorcamera's. Voor een midweek in Center Parks, een weekje comazuipen in Salou of een weekendje culi nair doen in Parijs zul je 'm niet zo snel nodig hebben. Maar denk je bij het woord va kantie gelijk aan dagvullende klauterpartijen in het Slo waakse Tatra-gebergte, raften op de Sjoa-rivier in Noorwegen, survivaltochten door de immer door plensbuien geteisterde Schotse Hooglanden of een potje 'cliffjumpen' aan de Kroa tische kust, dan zou je kunnen overwegen zo'n kekke outdoor- camera aan te schaffen. Ze zien er niet alleen robuust en stoer uit, ze zijn het ook. Niet alleen zijn ze vaak stof-, vorst- en schokbestendig, ze kunnen ook nog eens onder water fotograferen. Veel appa raten hebben ook nog speciale standen voor fotograferen bij weinig licht of fotograferen in de woestijn, op een gletsjer of in zonlicht dat weerkaatst op de zee. Tweakers testte een aantal van die camera's. De Nikon Coolpix AW130 won op pun ten van de Olympus Tough TG-860. MARK ROOS I NIKON COOLPIX AWI30 Verkfide BI IK IDS/ De zuurstokroze Mag num-ijsjes op de recla meborden van Albert Heijn zijn al zichtbaar vanaf het begin van de straat. Eenmaal aangekomen bij de supermarkt, beloven de hamsters op het bord bij elk aangeschaft pak ijs een gratis tweede exemplaar. Eén pak kost ruim drie euro; zo'n aanbieding kun je als zoetekauw ei genlijk niet laten liggen in de ter gende zomerhitte. „Dit soort reclames noemen we traffic builders" zegt vertelt Sjoerd van de Wouw, campaigner bij voed- selwaakhond Foodwatch. Hij geeft een kijkje achter de schermen van de 'supermarktpsychologie'. Foodwatch betitelt dit soort cam pagnes als een mijnenveld van ver leiding en misleiding. Wat voor de nietsvermoedende consument de zoveelste, inwisselbare supermarkt inrichting lijkt, is een subtiel spel van verleidingstactieken. Over elk detail is nagedacht. Hoofddoel: de klant een zo vol mogelijke bood- schappenkar te laten afrekenen. „Met traffic builders lokken super markten je," zegt Van de Wouw. „De kans is groot dat ze niet aan actie producten verdienen of er zelfs geld op toeleggen. Maar als de klant een paar tientjes extra uit geeft, hebben ze aan je verdiend." Van de Wouws snelcursus super marktpsychologie begint nog maar net, en als nietsvermoedende con sument voel ik me nu al bedonderd. Was ik van plan om ijs te kopen? Nee. En de kans dat er tij dens een rondje supermarkt nóg meer in mijn mand be landt, is inderdaad groot. De looproute gaat in menig super markt tegen de klok in. Van de Wouw: „Uit onderzoek blijkt dat Tweeverdieners Vaak is de muzak aangepast aan de doelgroep die op dat moment win kelt. Tweeverdieners horen na werktijd een ander repertoire dan 's ochtends shoppende senioren. Wie zich op z'n gemak voelt, blijft langer hangen én gooit meer in zijn of haar mandje. Om de paar meter prikt Van de Wouws vinger in de richting van een omzetverhogende truc. „Boodschappenkarren worden een klant hierdoor gemiddeld drie euro meer spendeert." Eenmaal op de winkelvloer aanbeland, wordt geen zintuig met rust gelaten. Staat er Duitse hoempapamuziek op, dan stijgt de verkoop van Duitse wij nen. Hoor je een Frans deuntje, dan gebeurt dat met de Franse varian ten. „Die muzak staat zo zacht dat je het niet eens merkt." woensdag 12 augustus 2015 GO Prijs: vanaf €280 Plus: Goede beeld kwaliteit, tot 30 meter diepte wa terdicht, lichtsterk Min: Geen semi- handmatige standen YMiUÜWS Vc'fkude Veel kennis over de ver leidingstechnieken van supermarkten is verza meld in het succesvolle boek De Supermarktleu gen uit 2014. Volgens het boek zijn kinderen de be langrijkste doelgroep van de levensmiddelenindu strie. Van de kinderpro ducten in supermarkten is 85 procent te vet, te zoet of te zout. Door het gebruik van goedkope en weinig voedzame be standdelen behalen su permarkten er hoge winstmarges op. Will Jan sen, co-auteur van het boek: „Coffeeshops mogen niet in de buurt van scholen staan, waarom supermarkten wel? Veel toevoegingen beïnvloeden hun gedrag. Dan helpt het niet dat su permarkten de yoghurtjes met cartoonfiguren op de verpakking op ooghoogte van kinderen zetten. Een moeder kan een paar keer nee verkopen, maar geeft het daarna vaak op." Bij de kassa volgt een nieuwe uitdaging: de jen gelzone. „In Nederland wordt 5,7 procent van de omzet daar verdiend. Er ligt snoep en in de hec- tiek van het afrekenen geeft een ouder vaak toe." Investeren in kinde ren is big business. Hoe jonger een kind een merkvoorkeur ontwikkelt, hoe groter de kans dat dit een levenslange voorkeur blijft. Foodwatch richt de pijlen nu ook op het tem peren van het gejengel. Volgens Jansen is ge zondheid geen issue. „De supers willen geen ge zonde waar verkopen, maar vooral heel veel waar." DE SLUWE TRUCS VAN DE supermarkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46