Scoren, zuipen, snuiven Afdeling dicht, maar geestelijke zorg blijft IJZEL dat Renesse wordt afgeschilderd als plaats waar alles kan ZEELAND 3 Yaya uit Schiedam is een man van wei nig woorden. „Renesse is neuken, zui pen, snuiven", vat de zestienjarige kernachtig samen. Wat hem eraan her innert: de condooms zijn op. „Hélémaal. Moet er zo weer even gaan kopen." Want vanavond, weet de Schiedammer zeker, is het weer scoren. „Gaat makkelijk, als er eenmaal een paar shot- jes in zitten", constateert hij nuchter. Volgens de mannen is de verhouding jongens-meisjes in Renesse zo ongeveer 1 op 3. Yaya is met een mannetje of dertig op cam ping De Brem neergestreken. „Simbo jongeren reis", verduidelijkt Michael (18) uit Utrecht. Menno (18) verdiept zich in de typetjes die de regisseur zoekt: „Jongen van 16 tot 18 jaar met luie ogen. Wat bedoelen ze daarmee? Stoned, zeker! Meisje, rond de 20, met een Brabants accent. Deze rol heeft gedeeltelijke naaktscènes in een come dy-context." Grote hilariteit. De meiden lopen veel minder in het oog dan de jongens. Die kamperen in tot mancave ge transformeerde tenten, omringd door bierkrat ten, losgetrokken tent onderdelen, stapels vuile afwas en lege flessen. Naar verluidt liggen de meeste da mes nog te slapen als de mannen alweer het glas heffen. Een groepje jongens dat zo model zou kunnen staan voor de Brabantse vriendengroep uit de film zit te pokeren. „Onzin wat die burgemees ter zegt", zegt Zafer (16) uit Tilburg. „Misschien moet hij er zelf eens wat vaker rondlopen." Tho mas (17) heeft een Flügel-sticker op z'n T-shirt zitten. „Geen idee hoe die erop komt. Ik weet niet veel meer van gisteren. Ja, dat de security kwam." En toen mocht Gerard (17) mee naar het bureau. „Omdat hij geen ID bij zich had!" Na vijf nachten doorhalen, en twee 'nachten' die hij halfin en half buiten de tent slapend heeft doorgebracht, is Thomas nu een beetje gaar. Even verderop wordt Defqon 1 dunnetjes overgedaan, onder de bezielende leiding van Björn (18) uit Genemuiden, die een rol als DJ in 'Renesse' heiemaal ziet zitten. „Boem, boem, boem, boem, boem! Wij zijn de leukste groep van de hele camping! Wilt u een Smirnoff?" Silvio (21) uit Zetten gaat even een hapje eten met zijn schatje Bo (15) uit Arnhem. Bo, die best met Silvio een rolletje wil, vindt de drukte over de film overdreven. „Moet je eens in Arnhem komen. Ik vind het hier nogal saai." 'Ik moet zo weer even condooms gaan kopen' De afdeling maakt dit jaar 1 mil joen euro verlies. In 2013 was dat 2,7 miljoen en in 20141,8 miljoen. Het is 'absoluut onmogelijk' om het tekort helemaal weg te wer ken, aldus directeur Maarten Rut gers van ZorgSaam en Rick Mentjox van Emergis. Het tekort komt door het niet goed inspelen op een andere financieringsvorm van de zorg. Ook is geld verloren met ICT (elektronisch patiënten dossier). Inmiddels is gekozen voor een ander systeem. Nee. In Zeeuws-Vlaanderen is ook een tekort aan psychiaters. Omdat mensen niet in Zeeland willen werken. Daarom wordt nu gewerkt met interim-psychiaters. Die zijn fors duurder. Verder is de landelijke ontwikkeling dat men sen meer thuis geholpen worden. Het streven is om geen mensen te ontslaan. De 70 medewerkers (30 van ZorgSaam, 40 van Emer gis) worden zoveel mogelijk (in tern) herplaatst, grotendeels bin nen de psychiatrische hulp. De kans bestaat dat er zelfs nieuwe mensen moeten worden aangeno men. Dat is mede afhankelijk van hoeveel geld zorgverzekeraars be schikbaar stellen voor psychiatri sche zorg in Zeeland. Wie opgenomen wil of moet worden op een psychiatrische af deling moet straks naar Emergis in Kloetinge. Zeker niet. Die wordt in Zeeuws-Vlaanderen zelfs uitge breid. Zo kunnen mensen straks intensief thuis behandeld worden. Er komt dan drie keer per dag ie mand langs. Dat gebeurt nu nog niet. Ook de dagbehandeling in de regio wordt uitgebreid. Dat zijn manieren om opnames in Kloetin ge te voorkomen. Aan de exacte in vulling wordt nog gewerkt. Emer gis breidt het aantal bedden in Kloetinge met tien uit (nu 300). Nee. De ondernemingsraden van ZorgSaam, Emergis en de Paaz hebben zes weken om de plannen te beoordelen en al dan niet in te stemmen. De cliëntenra den brengen advies uit. Voor al uw inlijstwerk vragen over de sluiting van de psychiatrische af deling in ziekenhuis ZorgSaam in Terneuzen. WOENSDAG 12 AUGUSTUS 2015 De fictieve filmposter van Renesse met Silvio, Bo en Menno uit het verhaal rechts op deze pagina, foto Marieke Mandemaker door Ondine van der Vleuten 6 De psychiatrische afdeling van het ziekenhuis gaat per 1 januari 2016 dicht. Waarom? En wat bete kent dat voor medewerkers en pa tiënten? door Jeffrey Kutterink Waarom sluiten ZorgSaam en Emer- gis de psychiatrische afdeling alge meen ziekenhuis (Paaz)? Is dat de enige reden? Wat betekent sluiting? En de gevolgen voor patiënten? Verdwijnt alle psychiatrische hulp? Is het plan al definitief? Biezelingsestraat 102A - Kapelle 0113-342383 www.lijstenmakerijgijzel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31