Modemuseum acht maanden in Rotterdam Nederlandse toneelwereld neemt massaal afscheid van theatericoon 24 CULTUUR SHOW 'Doctor Zhivago' digitaal opgeknapt Zus Ronaldo wil naar Songfestival Een statig laatste afscheid van actrice Ellen Vogel, die vorige week op 93-jarige leeftijd overleed. Met warme woorden voor de lieve oma die zij óók was. Show Entertainment De filmklassieker Doctor Zhivago wordt opnieuw uitgebracht. The British Film Institute en Warner Bros zorgen voor een digitale restauratie van de speelfilm. Het is vijftig jaar geleden dat Doctor Zhi vago verscheen. Omar Sharif en Julie Christie speelden de hoofdrollen. Katia Aveiro, de 38-jarige zus van stervoetballer Cristiano Ronaldo, wil dolgraag voor Portugal naar het Eurovisie Songfestival 2016. Aveiro profileert zich op internet met haar liedje Latina de cuerpo y alma. Ze zoekt de steun van fans. Eén keer heeft ze haar naam willen gebrui ken. Ellen Vogel bel de naar een winkel waar ze twee prachti ge kandelaren in de etalage had zien staan. Of zij, als gevierd actrice, die kon reserve ren. Ze had pech: 'Nee mevrouw, daar beginnen we niet aan'. „Dat was eens maar nooit meer. Ze kende geen divagedrag, hield niet van poespas. Je wilde de ze afscheidsdienst ook nadrukke lijk zo", zegt Vogels zoon Peter Paul Tobi gistermiddag, terwijl hij de zaal van herdenkingscentrum Westgaarde in Amsterdam rond wijst. Geen zee van bloemen. Wel wat kleurige boeketten en een kist die al in de zaal staat als fami lie, vrienden en collega's binnen komen. Statig, soeverein, zoals het de koningin-moeder van het to neel, die vorige week woensdag op 93-jarige leeftijd overleed, op het lijf was geschreven. De ruimte is niet berekend op de hoeveelheid mensen die is toe gestroomd. „Ze zou zich een beet je hebben gegeneerd voor deze grote belangstelling. Ik hoor haar al zeggen: 'Ik heb het hier toch niet voor gedaan'", zegt Tobi. Het zijn ook veel aanwezigen: naast vrienden en familie, bewijzen tal loze collega's haar de laatste eer. Halina Reijn, Annemarie Oster, Jo hn Lanting, Sigrid Koetse, Jeroen Krabbé, Bruni Heinke en Jacques d'Ancona. Ook Frank Sanders, Frans Mulder, Hans van Willigen- burg, Beau en Eric Schneider, Hans Resting, Martine Bijl, Be rend Boudewijn, Pierre Bokma, Liz Snoijink en voormalig minis ter-president Wim Kok wonen de uitvaart bij. Die laatste vertelt tijdens de dienst dat hij en zijn vrouw Ellen Vogel een jaar of 25 geleden ietwat huiverig ontmoetten tijdens een Oud en Nieuw bij gemeenschap pelijke vrienden in Zwitserland. „Zo'n groot actrice! Bleek later dat zij ook de zenuwen had om mij te ontmoeten", zegt Kok met een gul le lach. Het bleek de start van een intense vriendschap. „Ze was, een kwaliteit die zeldzaam is, een goe de luisteraar. Daar spreekt uit dat ze iemand was met stijl, bescha ving, eenvoud en oprechte interes se." Gouden lepel Zoon Tobi roemt die eigenschap pen ook in zijn toespraak. Hij ver haalt hoe Ellen werd geboren met de gouden lepel in de mond en hoe dat leven ongevraagd in een tumultueus bestaan veranderde na de dood van haar vader. Hoe de Nederland kent nog altijd geen na tionaal modemuseum. De wens is er wel, maar het bleef tot nu toe bij praten. Verschillende musea hebben weliswaar topstukken in hun collectie, maar geen instelling die erover piekert die af te staan aan een modemuseum. Couture trekt immers een hoop volk over de museumdrempel. Meer dan de website Modemuze is daarom nog niet van de grond gekomen. Het Nieuwe Instituut, voor heen NAi, in Rotterdam gooit daarom graag de knuppel in het hoenderhok. Op initiatief van mu seumdirecteur Guus Beumer, eer der modejournalist en artdirector van modelabel So, wordt bekeken hoe een modemuseum eruit zou kunnen zien. Met een uitgebreid programma van tentoonstellin gen, installaties en evenementen. „Voor de bezoeker moet het een hele ervaring worden", zegt Taco de Neef van Het Nieuwe In stituut. Vandaar dat het entreege- bied van het museum wordt om getoverd tot een verleidelijke par fumafdeling van een warenhuis. „We hebben tachtig vrijwilligers geworven die bezoekers persoon lijk welkom heten en bij de garde- robe hun jas voor hen uittrekken. Dat is normaal gesproken iets heel terloops, vandaar dat wij er de na druk op willen leggen. Want bij ons staat niet zozeer de mode cen traal, als wel de gebruiker ervan." Ook komt in de entreegebied een stoffenwinkel en een 'pumpe- rama'. „Dat is een pashokje voor pumps. We hebben alle maten van 28 tot 48, zodat iedereen kan voelen hoe het is om op pumps te lopen." De eerste tentoonstellingen waarmee het tijdelijke modemu seum van start gaat, zoomen on der meer in op de vier iconen van de mode: wit overhemd, zwarte jurk, pumps en rode lippenstift. „Als je dat thuis paraat hebt, zit je altijd goed." Ook wordt 'de fictieve geschie denis van de Nederlandse mode' behandeld. „We gaan na wat onze bijdrage is aan de mode. Zoals het praktische aspect, want met een rok moet je wel kunnen fietsen. Nederland is ook een belangrijke motor voor de jeans omdat die hier zo veel gedragen worden. En over die statements gaan we ver volgens in debat om te zien of die waar zijn." Verder komt er aandacht voor de mode van de huidige tijd. Cen traal daarbij staat de vraag wat de ontwerpers van nu bezighoudt. Ook wordt gekeken naar hun visie voor de nabije toekomst. In het museum kunnen bezoekers ook zelf kleding maken onder leiding van diverse 'modemeesters'. Cultuur Slotapplaus voor actrice Ellen Vogel door Marlies van Leeuwen door Yvonne Keunen ROTTERDAM. Het Nieuwe Instituut in Rotterdam richt zich vanaf 13 september acht maanden op de mode. Voor het tijdelijke modemu seum wordt het hele gebouw aan het Museumpark gebruikt. Praktische mode uit Nederland van Frans Molenaar uit 1975. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 24