'Dit zou voor elke sporter goed zijn' Vos verwijt alleen zichzelf iets, maar begeleiding mag zich achter de oren krabben 20 SPORT Marianne Vos is op. De sinaasappel is tot de allerlaatste druppel uitgeperst. Dat is geen toeval. Hoe de wielrenster die iedere tegenstander vermorzelde uiteindelijk ook zichzelf verslond. BABYLONIËNBROEK. Op de bank zit ten, Marianne Vos (28) zal er de komende maanden aan moeten wennen. Het is een mooie bank, een leren, en ook het uitzicht van uit het nieuwe huis in Babyloniënbroek is zeer accepta bel. Maar toch maakt het haar ver drietig. Zij, de vrouw die haar le ven nog zou geven voor de fiets, is door de dokter gedwongen tot rust. En dit keer moet ze echt luis teren. Hoe heeft het zover kunnen komen? Het sprookje van Marianne Vos, de onzekere vwo-scholiere die uit groeit tot internationaal fiets- icoon, is vooral een verhaal van een sterke wil. Niet een beetje willen, écht willen. Niet half trainen, nee hard. Als kind combi neerde ze schaatsen en wiel rennen. Dan had ze op zaterdag een wedstrijd gefietst en was het beestenweer, maar 's avonds moest en zou vader Henk haar naar Eindhoven brengen, waar de schaatstraining op het programma stond. De rem ontbrak ook toen al. Als het wegseizoen erop zit, eind september, zijn veel wielrenners opgelucht. Even een maandje zon der fiets, heerlijk. Vakantie! Vos is in oktober steevast een beetje cha grijnig, ongedurig. Ze weet dat ze moet stilzitten, en de eerste anderhalve week is dat misschien nog wel te doen. Maar daarna wordt ze als een mag neet naar die fiets toe getrokken. Gelukkig heeft ze het veldrijden. De blubber in. Wat moet je an ders de hele winter? Haar karakter stuwt de wielren ster op tot ongekende hoogten. Al op haar negentiende, amper vol groeid, wordt ze wereldkampioen. Dat is in 2006. Daarna wordt ze be ter en beter. Het hoogtepunt volgt in 2012. In dat jaar pakt Vos alle grote prijzen. De olympische weg wedstrijd in Londen, het WK op de weg in Valkenburg, het WK veldrijden, de Ronde van Italië, het wereldbekerklassement: alles is voor Vos. Een prestatie die waar schijnlijk nooit meer geëvenaard zal worden. Een sporticoon is op gestaan. Waar een ander na zo'n intens jaar gas terug zou nemen, gaat Vos door. Het veldrijden in de winter schrappen? Echt niet. Om de verveling te bestrijden voegt ze zelfs een nieuwe discipline toe aan haar arsenaal: het mountainbi- ken. Dat gaat ze in de zomer met de weg combineren. Dan is er nog die andere grote hobby: het promoten van haar sport. Vos is bereid er veel voor te doen. Nadat ze in 2013 het WK in Toscane wint, gaat ze niet naar huis om bij te komen. Integen deel: de TomTom in de camper van de familie Vos wordt inge steld op Parijs. 'Even' lobbyen voor een eigen vrouwenwedstrijd tijdens de Tour de France. Ook haar maatschappelij ke voorbeeldfunctie ver geet ze niet. Ze lost het startschot voor een fiets tocht voor scholieren, gaat zwemmen met minderbe deelde kinderen, draaft op bij persconferenties... Bijna niemand doet vergeefs een beroep op haar. Ze krijgt er energie van, zegt ze steevast. Maar ondertussen is haar agenda wel ram- en ramvol. Ploeggenootjes zijn er lang zaam aan gewend ge raakt: Marianne kan alles. Waar zij soms een wedstrijd ach terin 'de bus' blij ven hangen om dat ze de benen niet hebben, doet Marianne altijd mee voor de overwinning. Dat wordt ook van haar verwacht. De journalis ten komen altijd naar de bus voor dezelfde persoon: Marianne. De volgende dag rijdt Vos haar team maatjes er op de training even goed keihard af. Hoe houdt ie mand dat vol, vragen die zich vaak af. De manier waarop Vos haar leven indeelt en haar sport beleeft is ook voor de ploegleiding van Ra- bo Liv wel een punt van aandacht. Maar hoe in te grijpen? Dat blijkt lastig. Eigenwijs Vos is eigenwijs. Ploegleiders, zo schreef een verslaggever eens, zijn vooral adviseurs naar wie ze vrij blijvend luistert. Maar beslissin gen neemt ze uiteindelijk zelf. Dat mag ze ook doen: Vos is eigenaar van het Rabo Liv Team en hóeft dus niemand te gehoorzamen. Ze zal zelf de laatste zijn om die ge zagsverhouding te misbruiken, maar het is wel zo. Ook opmerkelijk: de beste wielren ster van de wereld werkt al sinds 2008 zonder coach. Hoe vaak ze traint, waar, hoe lang en op welke fiets, dat bepaalt ze uiteindelijk zelf. Haar wedstrijdprogramma: anderen mogen meepraten, maar Vos is er de baas over. Zo kan het gebeuren dat ze op eerste paasdag 2013 de Ronde van Vlaanderen wint en op tweede paasdag zege viert bij een mountainbikewed strijd in Nieuwkuijk. Iedere sport- fysioloog zou ervan gruwen, ieder ander mens zou een week lang in bed liggen om bij te komen. Vos niet: een dag later staat ze vol in de spotlights bij de presentatie van een over haar geschreven boek. Ze raast maar door en nie mand die ingrijpt. Wie wint, heeft tenslotte gelijk. Chronische pijn Als ze nu in de keuken van haar nieuwe huis in de polder terug kijkt (de rest van de familie heeft zich in de woonkamer verza meld), dan ziet ze zelf ook wel in dat het niet goed kon blijven gaan. Dat het lichaam eens moest gaan protesteren tegen zo veel belas ting. Steeds vaker zakte haar lijf sinds de zomer van 2013 door het ijs. Chronische pijn aan de onder rug, een onverklaarbaar slecht weg-WK in 2014, de hamstring blessure die ze afgelopen winter bij het veldrijden opliep. Allemaal signalen die de diagnose aankon digden die twee weken geleden werd gesteld: overreaching. Ze is, om in wielertermen te blijven, vol ledig uitgepierd. De sinaasappel is tot de laatste druppel uitgekne pen. In de laatste drie jaar stonden er overal langs de weg alarmbel len te rinkelen. Maar je moet ze als sporter, en als begeleiding, wel willen horen. In interviews gaf Vos altijd wel toe te beseffen dat ze niet alles kan en dat het risico van fysieke uitputting op de loer lag. Misschien, beaamde ze dan, zou het wel goed zijn om er eens een halfjaar tussenuit te knijpen. Maar dat ging altijd over later, nooit over nu. Als puntje bij paal tje kwam, dan ging ze in de win ter toch weer het veld in om haar wereldtitel te verdedigen, brak ze trainingskampen op de weg voor tijdig af om een mountainbike wedstrijd te rijden, reed ze door met een blessure. Om van fysieke ongemakken af te komen ging ze eerder meer dan minder trainen. Intussen knaagde de onzekerheid. Waarom gaat het niet meer van zelf? Uiteindelijk maakte haar lichaam de keuze die ze zelf niet kon maken. Dat ze dat alles alleen zichzelf verwijt siert haar. Maar ook haar begeleiding mag zich achter de oren krabben. De vuist - 'Tot hier en niet verder!' - werd nooit op ta fel geslagen. Zo werd een blinkend sieraad voor de wielersport steeds wat dof fer, tot de glans er af was. Thuis in 'Broek', op de leren bank, als de lucht donkergrijs is, de regen tegen het raam aan mie zert en er niks op televisie is, zijn gedachten niet tegen te houden. Word ik nog wel de oude? Haal ik Rio 2016 wel? Had ik maar- Enzovoorts. Maar ze moet rustig blijven. Om het hardst te kunnen fietsen moet je ook als de beste stil kunnen zit ten. De komende maanden mag ze bewijzen dat ze die les einde lijk geleerd heeft. Het is nu of nooit. EDE. Teamarts Ingrid Paul was de arts die de diag nose nonfunctional overreaching bij Marianne Vos stelde. Over het specifieke geval van haar patiënt kan ze niks zeggen, over het fenomeen over reaching wel. Volgens Paul komt het in de topsport geregeld en in verschillende gradaties voor - schaatsster Jorien ter Mors is een ander recent voor beeld. Vaak wordt het echter niet onderkend. „Je trainingsprestaties zijn minder, je lijf herstelt niet optimaal. Gevolgen van over een te lange periode te veel belasting en te weinig herstel." Volgens de oud-schaatscoach zou het voor veel top sporters goed zijn om te doen wat Marianne Vos nu gedwongen doet: het lichaam eens echt uit la ten rusten. „Als je zes tot acht jaar op hoog niveau hebt ge sport, is het heel logisch dat je lichaam op een gege ven moment 'ho' zegt. Ik kan sporters echt advise ren om een keer de stap te durven zetten om een tijdje niet intensief en op een andere manier te trai nen." Op het oude niveau terugkeren zou voor Vos moge lijk moeten zijn: „Als ze de tijd neemt om uit te rusten, is het lijf er weer klaar voor." Marianne raasde maar door door Chris van Mersbergen WK veldrijden in januari: brons met kapotte ham string. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20