7.000 ook Laat je blij 500 hollands nieuwe. Australië in rep en Alleen al in juli kwamen meer vluchtelingen aan op Kos dan in heel 2014 Het Griekse eiland Kos kan de enorme toestroom van vluchtelingen niet meer aan. Burgemeester Kiritsis vreest bloedvergieten. 10 NIEUWS 12:45 12:45 Samsung Galaxy A3 KOS. 'Wij willen papieren! Wij willen eten!" Honderden immigranten schreeu wen en slaan wild om zich heen. Ze ba nen zich een weg door de mensenmas sa in een stadion op het Griekse eiland Kos. Agenten gebruiken brandblussers en hun wapenstok om de vluchtelingen in bedwang te houden. In een nevel van wit brandbluspoeder rennen tientallen mensen in paniek het stadion uit. Kos kan het niet meer aan. De autori teiten op het eiland slaan groot alarm. Volgens burgemeester Jorgos Kiritsis van het vakantieparadijs is 'het risico op bloedvergieten reëel'. Hij krijgt waarschijnlijk gelijk: in het propvolle stadion waar vluchtelingen zijn ondergebracht in afwachting van documenten waarmee ze verder kun nen reizen, kwam het gisteren tot ge welddadige opstootjes. Het lukte de politie amper om de bo ze menigte op afstand te houden. Groep jes Syriërs en andere vluchtelingen blok keerden uit protest tegen hun behande ling de weg langs de kust in Kos-Stad. Ze smeken voornamelijk om twee za ken: documenten en voedsel. „De situatie loopt compleet uit de hand", zegt burgemeester Kiritsis. „Het gevaar is groot dat we de boel niet meer onder controle kunnen houden." Hij hoopt op hulp van de nationale regering. Mogelijk stuurt Athene extra agenten en speciale eenheden naar Kos om boze immigranten in toom te hou den. Op Kos verblijven momenteel zo'n 7000 vluchtelingen, vooral uit Syrië. Voor de meesten hebben de autoriteiten geen onderdak of voorzieningen. Zonder papieren kunnen ze niet zomaar verder reizen, want dan lopen ze het risico gear resteerd te worden. De lokale bevolking ziet hoe de vluch telingen het eiland overnemen. Volgens hulporganisaties 'willen de Griekse inwo ners wel helpen, maar zijn ze te arm om iets te doen'. „Een stel Grieken maakte hier in het begin nog eten voor de vluch telingen", vertelt een Nederlandse hulp verlener. „Maar inmiddels zijn het er dui zenden, en nu komen ze niet meer." Op de Griekse eilanden kwamen al leen al in juli zo'n 55.000 vluchtelingen aan, meer dan in heel 2014. Inmiddels brengen mensensmokkelaars meer vluchtelingen vanuit Turkije naar Grie kenland dan van Libië naar Italië. Dage lijks komen volgepropte boten aan op de Griekse kusten. Vaak gaat het fout en ver drinken migranten. De Turkse kust wacht pikte dinsdag nog 330 vluchtelin gen op die op weg naar Europa in de pro blemen waren geraakt. Backpacker Janeck Jansen (31) uit Nijmegen heeft de welbekende zonnige foto's uit Down Under op zijn Facebookpagina's: stoer op een surfplank, breed lachend met vriendin José de Vries (29). Maar Jansen heeft de keerzij de gezien: buitenlandse jongeren worden in Australië niet zelden uitgebuit als moderne slaven. Er zijn plaatjes op zijn digitale dag boek dat hij, gehuld in een groen waadpak, de modderige vijver tjes van de golfbanen aan de Gold Coast doorzoekt op golfbal letjes, terwijl andere exemplaren hem met een snel heid van 200 km/uur om de oren vliegen. „Later besefte ik dat het werk niet alleen smerig maar ook le vensgevaarlijk was." Per dag vis te hij soms wel tweeduizend bal letjes op. 's Middags maakte hij ze schoon en zijn werkgever ver kocht ze weer voor 60 cent tot 2 dollar aan de golfgekke Austra liërs. De werkgever verdiende zo tot wel 6000 dollar per maand. Jansen kreeg 5 Australische dol lar (3,30 euro) per uur betaald. Ie dere vrijdag handje contantje. Vriendin José werkte voor een zelfde tarief bij het bedrijf. „Eigenaar Ellis beloofde meer. Het zou allemaal goedkomen. Maar steeds had hij een andere smoes waarom hij niet meer kon betalen." Als de twee na vier maanden hun achterstallig loon - 12.000 dollar - opeisen, veran dert de toon. Ze worden be dreigd door de eigenaar van het golfbedrijf. Jansen en De Vries pakken hun biezen en trekken verder. „Wij zijn wél naar de rechter gegaan", zegt Jansen, sinds twee weken weer terug in Nederland. „Het is een principekwestie. On ze zaak heeft in Australië tot veel publiciteit geleid. Als dat er aan bijdraagt dat Nederlandse backpackers worden gewaar schuwd is, is dat al winst." Misbruik van rugzaktoe risten staat hoog op de maatschappelijke agenda Vakantieparadijs verandert in door Peter Winterman Op Kos verblijven momenteel ongeveer zevenduizend vluchtelingen, vooral uit Syrië. Voor de meesten van hen is geen onderdak. Politiemannen in Kos-Stad proberen met een waterkanon honderden migranten uit elkaar te drijven. Op de foto rechts verdrin gen migranten zich voor de registratieproce dure. foto Yorgos Karahalis/AP MB/MIN/SMS - 4,5 inch scherm - Goede selfie camera - Stijlvol metalen frame totaal per maand Bij hollandsnieuwe zijn we nogal flexibel om het jou gemakkelijk te maken. Zo is er nu bijvoorbeeld één bundel waarmee je zelf bepaalt of je internet, belt of sms't. En wat je ook kiest, het kost altijd hetzelfde. En in combinatie met een Samsung Galaxy A3 t.w.v. 216,- wordt het helemaal feest. Want die kost nu geen 18,50 maar 16,- per maand. Inclusief 500 MB/MIN/SMS. Dus doe jezelf een plezier. Laat je ook blij verrassen en internet, bel en sms zoals jij het wilt. Kijk voor dit en meer op hollandsnieuwe.nl/pzc l.c.m. 2-jarig contract. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van 30,-. Aan deze uiting kunnen geen rechten worden ontleend. Actie geldig tot ten minste 31 augustus a.s. door Ton Voermans BRISBANE/NIJMEGEN. Uitbuiting van backpackers op werkvakantie is een hot item in Australië. Het parlement heeft er een onder zoek gelast naar de werkomstan digheden van rugzaktoeristen. Een Nederlands stel laat het er niet bij zitten en sleept een mala fide werkgever voor de rechter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10