Itoeede ongeval België: ga niet 's nachts rijden Alarm na negen verdrinkingen EWMZ VERHUIZEN IS NIET NODIG 3 K molenaar i\ hét lelefj NIEUWS 7 Een Nederlands gezin met drie kinderen kan het ongeval in Bel gië afgelopen zaterdag ternauwer nood navertellen. Na een vakantie in Zuid Frankrijk rijdt de 37-jarige man in één ruk naar huis. Bij Gent neemt zijn 35-jarige vrouw het stuur over. Even ten noorden van Antwerpen, om 6.45 uur, gaat het mis: de vrouw valt in slaap. De auto raakt een betonnen vang rail, wordt gekatapulteerd en landt meters verder op zijn dak. Zwaargewond verlaat het gezin het voertuig. Een ongeval op de E17 richting Gent een week eerder kent een tra gischer afloop. Een gezin uit Kou dekerk aan den Rijn dat 's nachts vertrekt, knalt met hun auto on der een stilstaande vrachtwagen. Beide ouders zijn op slag dood. Hun kinderen van 12 en 5 raken ge wond. De Belgische politie, het Bel gisch Instituut voor Verkeersveilig heid, de ANWB en Veilig Verkeer Nederland zijn geschrokken en waarschuwen vakantiegangers voor de gevaren van het 's nachts rijden. „We gaan mensen de wet niet voorschrijven. Als ze files wil len mijden door 's nachts te rij- »h' den, moeten ze dat natuurlijk zelf weten. Maar het is belangrijk dat ze zich realiseren dat dit vele ma len riskanter is", zegt woordvoer der Rob Stomphorst van Veilig Verkeer Nederland (VVN). De kans op een dodelijk onge luk is 's nachts maar liefst vijftien keer hoger, zo blijkt volgens WN uit onderzoek. Het gezichtsveld van een bestuurder is 's nachts ze ven keer kleiner. En bij gebrek aan referentiepunten wordt snelheid van voertuigen vaak met 25 tot 30 procent onderschat. Het grootste gevaar dat op de loer ligt, is slaap. „Rijden in de nacht is intensiever. Het vraagt meer van je ogen. En je lichaam is gewend om op dat moment in bed te liggen", verklaart Stomp horst het risico. „Meestal ligt de rest van het gezin te slapen. De ca dans maakt het autorijden eento nig. Dat heeft zijn weerslag op de alertheid." Een woordvoerder van de Bel gische politie roept vakantie gangers op 'regelmatig rust te ne men en te zorgen dat er steeds alert gereden wordt'. Daar sluit Ka ren Genoe van het Belgisch Insti tuut voor Verkeersveiligheid zich bij aan. „Een automobilist over schat zichzelf misschien. Vaak denkt hij die laatste kilometers of dat extra uur nog aan te kunnen. Maar als je meer dan vier uur gere den hebt, heb je acht keer meer ri sico om slaperig te worden." Veilig Verkeer Nederland raadt aan na elke twee uur een kwartier te pauzeren. „Probeer fris aan de rit te beginnen en neem daarna ook je rust in acht", zegt Stomp horst. Het belangrijkste is dat de bestuurder zichzelf in de gaten houdt, zegt Henk Zwijnenberg van de ANWB. „Je hebt de gou den regel van twee uur rijden, maar in de nacht kan vermoeid heid ook veel sneller toeslaan. Al na een half uur." Volgens verkeerspsycholoog Ge rard Tertoolen moeten vooral man nen hun machogevoelens over boord zetten. „Ik ken genoeg man nen die hun vrouw niet laten rij den als ze samen in de auto zit ten. En mannen die het stoer vin den om te vertellen dat ze in één ruk naar Italië zijn gereden. De au to roept op tot zelfoverschatting: pauzeren is voor watjes. Er moet een nieuw normbesef komen dat het heel goed is om even te stop pen." Daarnaast zouden parkeerplaat sen aantrekkelijker kunnen wor den gemaakt, meent de psycho loog. „Er staat vaak wel een klim- rek voor de kinderen, maar voor volwassenen is er niets. Zorg dat er een goede wifiverbinding is. Juist in het buitenland is dat een mooie reden om even te pauze ren." Een hardloopster die zaterdag ochtend over het nog vrijwel le ge strand van Zandvoort rende, ontdekte het lugubere tafereel als eerste. Ter hoogte van strand tent Ubuntu zag ze, half in het zeewater, het dode lichaam van een vrouw in een roze badpak. Het blijkt de vrouw te zijn naar wie de Reddingsbrigade, Kustwacht, politie en tientallen badgasten sinds vorige week woensdag met man en macht hebben gezocht. Een 20-jarige Zambiaanse, die in het Duitse bisdom Limburg vrijwilligers werk deed. Ze was woensdag met een bevriend gezin naar Zandvoort gereden om een dagje te genieten van zon, zand en zee. Badend in de Noordzee ging het mis. Mensen op het strand zagen de vrouw door een sterke muistroming, tussen twee zand banken in, in moeilijkheden ko men. Twee mannen doken zo snel als ze konden het water in en grepen haar nog vast, maar konden in het stromende water niet voorkomen dat de jonge vrouw onder water gleed. Een zoektocht met boten, een helikopter en tientallen vrijwilli gers die als een menselijk lint door het zeewater waadden, bracht de Zambiaanse niet te voorschijn. Tot drie dagen later de zee haar uitgerekend bij strandtent Ubuntu, vernoemd naar de Afrikaanse filosofie van medemenselijkheid, terug op het land wierp. De Zambiaanse die volgens berichten niet kon zwemmen, is de negende persoon die is ver dronken dit jaar. Dat is een eve naring van het totale aantal ver drinkingen vorig jaar. Het hoge aantal heeft vooral te maken met de goede zomer, meldt Martij n Peters van de Reddingsbrigade Nederland. „Meer mensen gaan ter verkoeling het water in." Peters noemt het zorgelijk dat de zwemvaardigheid van men sen achteruitgaat. De Reddings brigade komt in een kwart van de gevallen in actie omdat het slachtoffer niet of niet goed kon zwemmen. Zeven jaar geleden gebeurde dit nog maar in een vijfde van de gevallen. Het aan tal reddingen uit een levensbe dreigende situatie is in drie jaar gestegen van 270 naar 305. In zee moeten mensen zich zelf niet overschatten, zegt Ernst Brokmeier van de Reddingsbriga de Kennemerland. „Een vlakke zee ziet eruit als een 25-meter bad, maar zij is altijd in bewe ging. In diepere delen kan het echt verraderlijk hard stromen." de tcxcu^te pvÉj 0800-2740400 Maak kennis met de grootste collectie trapliften www.molenaar.nl MAANDAG 10 AUGUSTUS 2015 door Koen Voskuil ANTWERPEN. Na een tweede ern stig ongeval in korte tijd waarschu wen instanties in Nederland en Bel gië voor de grote gevaren van 's nachts rijden. Vakantiegangers die in het donker doorrijden, wordt op het hart gedrukt voldoende rust te nemen. Brasschaat Ekeren Kapellen Op de E19 in België, ter hoogte van Ekeren, raakt een Nederlands gezin zaterdagochtend zwaar gewond bij een on geval nadat de bestuurster in slaap was gevallen, foto Mare De Roeck door Koen Voskuil ZANDVOORT. Het lichaam dat dit weekeinde aanspoelde op het strand van Zandvoort is van een 20-jarige Zambiaanse. Ze werd vo rige week door een sterke stro ming meegezogen. Het is al het negende verdrinkingsgeval dit jaar, net zoveel als in heel 2014. De kustwacht waarschuwt: „De zee is geen 25-meterbad." BEL VOOR DE GRATIS brochure Joystick bediening, naar keuze links of rechts gemonteerd r Slank, esthetisch buissysteem Geheel opvouwbare, draaibare stoel Veiligheidsgordel en klembeveiliging Voetsteun Niets is fijner dan zo lang mogelijk in uw eigen huis kunnen blijven wonen, ook al is de slaapkamer of badkamer boven. Dat kan met een trap lift van Molenaar. Tijdelijk een traplift nodig? Bij Molenaar kunt u er ook een huren. Maak een vrijblijvende afspraak met een van onze adviseurs bij u thuis. De oplossing voor iedere trap Watvoortrap u ook heeft, Molenaar adviseert u altijd de beste oplossing. Kies voor onafhankelijk advies Alle A-merken trapliften onder een dak. Met 1 afspraak alle mogelijkheden in beeld. Welkom bij de marktleider Al honderden klanten kozen voor het onafhankelijke advies van Molenaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7