•Extra complicaties liggen op de loer, veel nadelen voor moeders 6 NIEUWS Dagenlang weeën, eindigend in een keizersnee. Het kunstmatig opwekken van een geboorte is lang niet altijd zaligmakend. Acht doden in woning Overvallen op twee casino's Broekzakbeller blijkt inbreker Op piratenjacht AndreaIbargutxi (36) wil de graag thuis bevallen. Maar haar dochtertje wachtte tot 42 weken voor ze zich aandiende. „Mijn ver loskundige wilde mijn bevalling niet meer thuis doen en dus ging ik met beginnende weeën naar het ziekenhuis." Daar bleek alles in orde: actief kindje, voldoende vruchtwater. „Maar toch wilde de gynaecoloog het geboorteproces zo snel moge lijk laten beginnen door mij een infuus met weeënstimulerende middelen te geven. Ik kreeg niet te horen waarom dat in mijn geval nodig was, want met het kindje en met mij ging het goed." Uitein delijk kwam de aap uit de mouw: het ziekenhuis wilde zo snel mo gelijk het bed weer vrij hebben. „Ik werd zwaar onder druk ge zet en kon niet anders dan toege geven. Ik wilde dit helemaal niet, maar zag geen andere uitweg." Ibargutxi's vliezen werden gebro ken en het infuus zorgde voor hef tige weeën. „Ik was bang ze het toch nog te langzaam vonden gaan en ze me tot een keizersnede zouden dwingen. Om dat te voor komen, besloot ik zo veel moge lijk mee te werken en ging ik ak koord met pijnstilling, terwijl ik dat eigenlijk helemaal niet wilde." Om 12 uur 's nachts was haar dochtertje er en konden ze linea recta naar huis. „Toen wilde ik juist nog wel even blijven." Traumatisch noemt Ibargutxi haar bevalling. „Er zijn richtlijnen die stellen dat een zwangerschap met 42 weken moet worden opge wekt, maar dat zijn algemene richtlijnen. Mijn bevalling was bo vendien al begonnen en dus wilde ik afwachten hoe die natuurlijk zou verlopen. Als een moeder nee zegt, moet het ziekenhuis haar niet dwingen." Mira Westland van de Geboortebeweging kent talloze verhalen van vrouwen die worden gepusht om de bevalling op te wekken, zowel vóór als na de uit gerekende datum. Zij zelf werd met 41 weken alvast doorverwe zen naar de gynaecoloog. „Die wil de aan het eind van de week niet langer wachten omdat ik 'statis tisch' gezien minder vruchtwater zou hebben en hij bij complicaties voor het 'bankje zou worden ge roepen'." Het ziekenhuis wilde zo snel mogelijk een bed vrij hebben, en drong daarom aan op snelle bevalling Spijt als haren op haar hoofd heeft ze achteraf, omdat de beval ling dagenlang alsnog duurde en haar kindje uiteindelijk met een spoedkeizersnede ter wereld kwam. „Dat heeft niet alleen de weken daarna gevolgen: bij een volgende zwangerschap is het lit teken een zwakke plek en de kans op weer een keizersnede groter", vertelt Jannet Bakker van verlos kundigenvereniging KNOV. „Het is niet nodig om in te grijpen bij vrouwen en kindjes die gezond zijn. Een normale zwangerschap duurt 37 tot 42 weken. En ook dat is maar een gemiddelde." Gynaecoloog aan het Universi tair Medisch Centrum Groningen Sicco Scherjon wijst juist naar de verloskundige om onnodige inlei dingen te voorkomen. „Zij zijn de poortwachters: wij gaan ervan uit dat er echt iets aan de hand is als zij doorverwijzen. Als zwangeren eenmaal bij ons zijn, ligt ingrijpen meer voor de hand dan niets doen." Bakker geeft toe dat verloskun digen terughoudender moeten zijn met doorverwijzen. „Zij zijn net als artsen steeds banger voor complicaties en aansprakelijk heid." Scherjon zegt zelf altijd terug houdend te zijn geweest met inlei den, maar er inmiddels soepeler mee om te gaan. „Uit een recente publicatie blijkt dat de verhoogde kans op een keizersnede meevalt." Echter, zo stellen de Canadese we tenschappers in kwestie, kan dat ook met andere factoren te maken hebben en is vervolgonderzoek vereist. In theorie, zegt de Groningse gyneacoloog, zou je elke vrouw met 38 weken kunnen inleiden omdat de kans op babysterfte dan het laagst is. „Maar dat moeten we in de praktijk helemaal niet wil len, omdat het niet medisch nood zakelijk is en nadelen voor de moe der heeft." En dat geldt ook voor later in de zwangerschap, zegt Jan Derks van gynaecologenvereniging NVOG. „Je moet vijfhonderd vrou wen vanaf 41 weken zwanger schap inleiden om één babysterfte te voorkomen." En als er een re den is om inleiden te overwegen, leg een vrouw dan precies uit waarom dat in haar situatie nodig is in plaats van te komen met sta tistische gemiddelden, aldus West- land van de Geboortebeweging. „Ze moet weten wat de risico's van allerlei ingrepen zijn." Bijvoorbeeld complicaties na de bevalling, zoals Marie-Louise van Campen (37) ondervond met een baarmoederinfectie. Derks er kent dat het breken van de vliezen meer kans op infecties geeft. Van Campen: „Ik had met 40 weken zoveel last van bekkeninstabiliteit dat ik niet meer kón. Ik ben wel in gelicht over de risico's van inlei den, maar had geen rekening ge houden met de effecten achteraf." In een woning in Houston zijn za terdagavond acht doden gevon den. Onder de doden zijn vijf kin deren. De politie werd volgens Amerikaanse media voor controle naar het huis gedirigeerd. Bij aan komst bleek dat tegen de man in het huis een arrestatiebevel uit stond wegens zware mishandeling van een familielid. Toen agenten door het raam een lichaam van een kind zagen, besloten ze het huis binnen te dringen. Vervol gens begon de man te schieten, al dus NBC News. Na bemiddeling besloot de 49-jarige man zich over te geven. Over de relatie tussen de verdachte en de slachtoffers en de doodsoorzaak is nog niets bekend. In Venray en Almere zijn in de nacht van zaterdag op zondag casi no's overvallen. Wat betreft de overval in Almere, is een 34-jarige man uit die plaats als verdachte aangehouden, meldt de politie in Flevoland. Voor de overval in Ven ray is nog niemand gepakt. In bei de gevallen is de buit onbekend, al dus de politie. In Venray werd even na middernacht, kort na slui tingstijd, een casino overvallen. Toen een medewerker een recla mebord binnen wilde halen, sloe gen de gewapende overvallers toe. In Almere bedreigde een man een aantal medewerkers van het casi no met een voorwerp dat op een vuurwapen leek. Een man uit de Amerikaanse staat New Jersey had een inbraak al op gebiecht voordat hij die daadwer kelijk had gepleegd. Tijdens het plannen van de diefstal was hij per ongeluk aan het 'broekzakbel len' naar het alarmnummer. De po litie kon precies horen wat de man aan het bekokstoven was. De 42- jarige Scott Esser belde zonder dat hij het zelf door had op 27 juli naar 911. Tijdens het gesprek werd dui delijk dat hij ergens wilde inbre ken. Esser werd opgepakt nadat hij had een kraak had gezet in een huis in Stafford Township. Hij nam volgens lokale media siera den mee ter waarde van meer dan 1300 dollar (zo'n 1285 euro). Bevallen op commando door Francine Wildenborg Andrea Ibargutxi met haar dochtertje. Ze kijkt terug op een traumatische bevalling, foto Marco Okhuizen HOUSTON VENRAY/ALMERE SOMERVILLE DEN HELDER. Het patrouilleschip Zr. Ms. Groningen van de Koninklijke Ma rine vertrok gisteren voor vier maanden naar Somalië. Voor het eerst wordt een zogenoemde Oceangoing Patrol Vessel (OPV) ingezet tegen pira terij. foto Lex van Lieshout/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6