Invaller eindigt na negen partijen op acht punten 12 SPORT Prima optreden Van Coethem in wielerronde van Denemarken Yerseke wint Reimerswaalcup Derde plaats voor Lars Oreel Van der Lijke in Tour de l'Ain Op het allerlaatste moment aangetrokken Georgiër schrijft in Vlissingen het negentiende HZ-schaaktoernooi op zijn naam. Brian van Goethem kan terugkij ken op een goed optreden in de Ronde van Denemarken. De wielrenner uit Sluiskil, uitko mend voor Roompot Oranje Pe loton, was bij de etappewed strijd zeer actief en betrokken bij tal van ontsnappingen. Ook zaterdag manifesteerde hij zich. Hij zat in de etappe over 150 kilometer naar Frederiksberg met drie man vooruit en werd pas vier kilometer voor de finish ingerekend. Uiteindelijk werd hij in de slotetappe 108e. In het eindklassement vond Van Goethem zich terug op de 72e po sitie, op 21.44 minuten van de Deense winnaar Christopher Juul-Jensen. De Zeeuws-Vlaming legde in het bergklassement beslag op een derde plaats (dertig punten). De bergtrui was voor Pim Ligt- hart. Ook in het klassement van de strijdlustigste rijder eindigde Van Goethem in de top. Daarin werd hij vierde, de Belg Kenny de Ketele was de aanvallendste renner. Lars Oreel legde gisteren in de wielerronde van Zevenbergen be slag op de derde plaats. De Goe- se renner kwam uit bij de nieu welingen, die 50 kilometer moes ten afleggen. De overwinning ging naar Sjoerd Bakker uit Berk hout. Arjan Poleij uit Kruinin gen werd zaterdag vijfde in een jeugdronde in het Belgische Ker- kem-Maarkedaal bij de veertien jarigen. Poleij kwam op negen se conden na de winnaar binnen. Bij de dertienjarigen finishte Rowdy Reunis uit Hulst op een tweede plaats, op één minuut en 24 seconden van de winnaar. sport kort Nick van der Lijke uit Middel burg rijdt vanaf dinsdag de Tour de l'Ain. De etappewedstrijd in Frankrijk duurt tot en met zater dag. Het Team LottoNL-Jumbo heeft naast Van der Lijke ook Mi ke Teunissen, Steven Kruijswijk, Timo Roosen, Twan Castelijns en Barry Markus. Ploegleider is Erik Dekker. De Tour de l'Ain kent een korte proloog, twee vlakke ritten en twee bergetappes. Elke ploeg be staat maar uit zes renners. Mike Teunissen en Steven Kruijs wijk zijn de speerpunten van de ploeg. Dat Baadur Jobava op het allerlaat ste moment werd opgeroe pen voor het HZ-schaaktoer- nooi, kwam de 31-jarige Geor giër wel goed uit. Hij had net bij een toernooi in zijn eigen land dertig elo-punten verloren, waar door hij veel terrein prijsgaf op de Fide-ranglijst. „Ik kon dus wel een goed resultaat gebrui ken", zei hij zaterdag nadat hij glansrijk het toernooi in Vlis singen had gewonnen. „Hiermee heb ik niet meteen al mijn pun ten terug, maar wel mijn ver trouwen. Psychologisch is zo'n eindoverwinning heel belang rijk." Het is een wonderlijk verhaal hoe de nummer 77 van de we reld in Zeeland terechtkwam. Op 31 juli, een dag voor het toer nooi begon, was opeens de nood aan de man in Vlissingen. 's Och tends vroeg zag toernooidirec teur Hans Groffen ineens in z'n mailbox de afmelding van de Oezbeek Rustam Kasim- dzhanov, de nummer één van de plaatsingslijst. Die kon vanwege privéomstandigheden niet ko men. „Tja, dan móet je een ver vanger hebben", vertelde Grof fen zaterdag. „Het toernooi was onthoofd, we hadden een nieu we grote naam nodig. Vijftien jaar geleden was het ons nooit gelukt om binnen 24 uur een grootmeester van formaat te vin den, maar nu dus wel. Dat komt door de goodwill die we in de tussentijd hebben opgebouwd." Kandidaten Samen met Rustam Kasim- dzhanov en Konstantin Landa, de grootmeester die op vrijdaga vond een simultaan gaf, gooide Hans Groffen wat lijntjes uit. Al snel hadden ze enkele kandida ten. Eén van hen was Erwin l'Ami. „Hij was in Nederland en beschikbaar", vertelde Groffen. „Niet echt de speler die we wil den, want hij staat niet meer zo hoog op de ranking, maar wel een bekende naam. Hij was in elk geval bereid te komen als we niemand anders konden vin den." Maar Landa was succesvol. Hij sloeg Jobava aan de haak. Jobava: „Ik zat die dag gewoon thuis. Via skype vroeg Landa mij of ik mee wilde doen aan het toernooi. Ik zei 'ja', maar het moeilijkste was nog om een vlucht te vinden. Uit eindelijk vonden we een enkeltje van Tbilisi naar Brussel, met een tussenstop in Kiev. Toen we 'm boekten, was het drie uur voor vertrek. M'n vrouw heeft me 'Ik zat die dag thuis. Via skype vroeg Landa mij of ik mee wilde doen aan het toernooi' snel geholpen m'n spullen te pak ken en ik heb het allemaal net ge red." De Georgiër vloog 's nachts, sliep niet en kwam enigszins ge radbraakt in Vlissingen aan. Met de trein arriveerde hij pas om half vijf die zaterdagmiddag. „Ik had nog exact een uur voordat de eerste ronde begon. Het was niet de ideale voorbereiding op een toernooi, maar ik ben gewend veel te reizen en ik wist dat ik niet gelijk een heel sterke tegen stander zou treffen. In een open toernooi krijg je niet meteen ie mand met dezelfde rating als jij." Jobava kreeg zelfs een paar da gen om erin te komen. Pas in de vierde ronde had hij serieuze te genstand. De Chinees Yungeo Wan hield hem op een remise. „Chinezen spelen altijd sterk. Die jongen zou een veel hogere rating moeten hebben." Later speelde hij ook nog remise tegen de Ne derlander Frank Erwich. „Het was een zwaar toernooi", vond Jobava. „Ik heb wel een beet je geluk gehad. Ik heb niet tegen grote namen als Konstantin Lan da, Loek van Wely en Michal Kra- senkow hoeven spelen. Het is als of ik met mijn bootje tussen die grote schepen door ben gelaveerd. Dat heb je zelf niet in de hand, dat gebeurt gewoon." Alles-of-niets Uiteindelijk ging het zaterdag in de negende ronde tussen de Georgiër en de Iraniër Elshan Mo- radiabadi, die bij aanvang een hal ve punt minder had. De partijen op de meeste andere topborden waren eerder klaar. Jobava wist dat hij bij winst alleen winnaar zou zijn. Bij een remise zou hij de hoofdprijs moeten delen met Jor- den van Foreest, die hij verras send sterk vond schaken. „Ik speelde vandaag alles-of-niets. Een nederlaag zou een ramp zijn, maar een overwinning betekende meteen dat de reis de moeite waard zou zijn geweest." Het werd 'alles'. Jobava dwong Moradiabadi op de knieën en streek de hoofdprijs van 2000 eu ro op. Na afloop was hij haast eu forisch. Hij dronk meerdere bier tjes op zijn zege, prees zijn tegen standers en de organisatie en zag er de lol van in om voor de foto al le schaakstukken in de lucht te gooien. „Are you kiddingvroeg hij de fotograaf na diens verzoek. „Oké dan. Zal ik dan net doen als of ik boos ben vanwege een stom me zet van mijn tegenstander?" Jobava had het naar zijn zin in Vlissingen. „Dit is eigenlijk een plek om ook m'n gezin mee naar toe te nemen", zei hij. „Nu ging dat niet. Misschien volgend jaar, al durf ik nu nog niet te beloven dat ik ook echt weer kom." FREDERIKSBERG HANSWEERT. Yerseke is zaterdag winnaar geworden van de negende editie van de Reimerswaalcup. De zaterdag-derdeklasser won van Krab- bendijke (2-0), Waarde (3-0), Hansweertse Boys (2-1) en Rillandia (2-1). Alleen tegen Veere werd het gelijk (0-0). Veere nam op het laat ste moment de plek in van Kruiningen. Hansweertse Boys, dat in de eerste wedstrijd onder meer via een doelpunt van Nigel Beenhakker (foto) van Waarde won, eindigde voorlaatste, foto Johan van der Heijden ZEVENBERGEN MIDDELBURG OUDDORP Natalie Sinke derde in Strandloop Natalie Sinke is als derde geëindigd in de Strandloop van Ouddorp. De wed strijd ging over tien kilometer. De Vlis- singse, die uitkwam bij de vrouwen D40, noteerde een tijd van 50.35 minuten. Tom my Staal (AV'56) liep een tijd van 46.37 mi nuten. WESTKAPELLE Tweede Kreekloop Woensdag 12 augus tus staat in Westka- pelle de tweede kreekloop van het seizoen op het pro gramma. De Kreek loop is een prestatie loop die ook voor kinderen en begin nende lopers interes sant is. Het parkoers is vlak en men kan kiezen uit één of twee rondjes van 2.7 kilometer de Kreek. Inschrijven vanaf 19.30 uur aan de Rid derkerklaan waar ook de loop van start gaat. KESSEL-LO Harmes elfde op de vijf kilometer Erwin Harmes (foto) is zaterdag als elfde geëindigd bij een baanwedstrijd over vijf kilometer in het Belgische Kessel-Lo. De Middelburgse at leet realiseerde bij de Meeting van Mon een tijd van 14.53 mi nuten. De overwin ning ging naar Tariq Ahmed Alamri in 13.25 minuten. Invliegen J obava door Roeland van Vliet Angelo de Meyer moest er op de 3000 meter vrije slag een felle eindsprint uitpersen om zeker te zijn van de zesde overwinning op rij in de Havenwedstrijd, foto Ronald den Dekker KAAM 1 141 IHf?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58