Dag werd steeds groter Nieuw vrijwilligershuis 'Yoga op het strand is heel anders' Evenement gaat al een kwart eeuw mee Ring- en sjeesrijden, klederdracht en boerenmarkt vormen al jaren de basis van de Burghsedag. wïiêM SCHOUWEN-DUIVELAND 19 >1 'ijl In alle vroegte verzamelde zich afgelopen zaterdag een clubje mannen en vrouwen in Zeeuwse klederdracht bij Sportcentrum Westerschouwen. Voornamelijk inwoners van Burgh. Allen betrokken bij de jaarlijkse Burghsedag, het groot ste evenement van het dorp. Enthousiast maakten zij zich klaar voor het ritueel waar het ooit mee begon: het ringrijden. Per sjees kwamen zij aan bij de Burghse Ring waar burgemeester Rabelink en kinderburgermees ter Floris Hoogenboom het evene ment openden. De Burghsedag is iets heel bij zonders, vindt Adrie Verhage uit Serooskerke (W). Hij rijdt met zijn sjees mee in de optocht rich ting het centrum. „De eerste keer was ik er al bij en daarna heb ik bijna geen jaar meer gemist." Ver hage rijdt vaker demonstraties, maar het kleine Burgh met haar enthousiaste inwoners, dat is ge weldig, vindt hij. Het evenement gaat inmiddels een kwart eeuw mee. Maar de organisatie houdt het graag bij het vertrouwde re cept. „Want dat werkt", weet voorzitter Ben Meddeler. „Hoe wel we af en toe iets aanpassen, genieten bezoekers nog steeds het meest van het ring- en sjees rijden, de klederdracht en de boe renmarkt. Waarom zou je daar dan iets aan veranderen?" De dag die altijd plaatsvindt op de tweede zaterdag van augustus is erg populair. Het bezoekersaan tal groeit nog steeds. Zo'n 25.000 bezoekers struinden zaterdag door het dorp. „Vroeger ging je even naar de Burghsedag, als je toeval lig in de buurt was. Nu stap je er 'Ik ben trots op dit dorp, dat zoveel mensen hier naartoe komen' speciaal voor in de auto", zegt ge boren Burghenaar Jan Slager. Slager denkt lachend terug aan hoe het er jaren geleden aan toe ging. „Ondernemers stelden hun toiletten beschikbaar voor bezoe kers, dat deden ze gewoon. Onge vraagd. Daar is het tegenwoordig veel te druk voor." Toch hebben de ondernemers nog altijd een groot aandeel in het 'dorpsfeest', zoals de inwoners het zelf noe men. Net als de vrijwilligers, waar de Burghsedag voornamelijk op draait. En dat zijn niet alleen de oudere inwoners. Tom van der Wouden (16) helpt al jaren mee. „Ik ben trots op dit dorp, dat zo veel mensen hier naartoe komen om ons feestje mee te krijgen." In 1989 vond de eerste Burghse dag plaats. Dit jaar was het de 25e keer dat het hele dorp feest vier de op de tweede zaterdag van au gustus. Inwoners Dick Meulblok en de inmiddels overleden Lou Verton stonden aan de wieg van het evenement. Zij kwamen op het idee, doordat in Haamstede re gelmatig ringrijdagen werden ge organiseerd. Die trokken veel pu bliek. In Burgh was daarentegen niet veel te doen. Onder leiding van Meulblok en Verton, bracht de ondernemers vereniging daar verandering in met de Burghsedag. Veel plaatse lijke ondernemers zagen zo'n eve nement wel zitten en meldden zich aan als sponsor. In het eerste jaar ging het nog niet veel verder dan ringrijden, maar al snel kwa men daar de sjeesen - door paar den voortgetrokken karretjes - en Zeeuwse klederdracht bij. Niet veel later ging de organisatie samenwerken met boeren die een jaarlijkse streekmarkt organiseer den. Zo werd het evenement steeds groter, totdat het dit jaar een bezoekersaantal van 25.000 bereikte. Sinds januari 2014 zit Natuurmo numenten zonder vrijwilligers- pand op Schouwen-Duiveland. Het destijds pas verbouwde woon huis bij Levensstrijd werd in brand gestoken en was dermate verwoest dat sloop de enige optie was. Natuurmonumenten hoopte toen nog snel te kunnen herbou wen, maar de afhandeling met de verzekering en het maken van plannen voor herbouw kostten veel meer tijd dan gedacht. „Dat kon ook omdat we hele maal opnieuw moesten begin nen", zegt Hanneke Mesters van Natuurmonumenten. Uiteindelijk is gekozen voor de bouw van een totaal ander pand. „Het pandje wat er nu komt is geïnspireerd op caissons. Het wordt een gebouw tje waar je ook bovenop kan staan om over het gebied uit te kijken. We gaan het helemaal inpassen in de natuur, ook het parkeerterrein wat er nu nog achter ligt wordt ge deeltelijk natuur." En omdat het pand in het buitengebied ligt, moest het helemaal 'hufterproof zijn'. Bestand tegen vernielzucht en brandstichting. Daarom wordt het klein, stevig gebouw. Het is de bedoeling dat het nieuwe pand in mei volgend jaar wordt opgeleverd. Dan hebben de vrijwilligers weer een onderko men en heeft Natuurmonumen ten een startpunt voor excursies. Zodra de vergunningen rond zijn zal Natuurmonumenten de omwo nenden informeren en kan een aannemer aan de slag. Afgelopen zondag hield Willemijn Schiettekat- te van Yogastudio Zee land een yogales op het strand bij Westenschouwen. Der tig deelnemers, zowel inwoners als toeristen, waren ondanks de drukte een uur lang in opperste concentratie. Schiettekatte organiseerde vier jaar geleden voor het eerst lessen op het strand. „Ik begon toen met een groepje van onge veer vijf mensen. Elk jaar zie ik weer mensen terugkomen en ie dere les zie ik nieuwe gezichten. Mensen die het nog nooit heb ben gedaan. Het is leuk om te zien dat de interesse in yoga zo toeneemt." Ze denkt dat het te maken heeft met de drukte in het dage lijks leven. „Yoga is een soort te genbeweging. Je kunt een uur lang echt ontspannen, krijgt geen prikkels van je telefoon, hoeft niets. Dat voelt goed." Yoga in de buitenlucht heeft een ander effect dan in de studio, weet Schiettekatte. „Yoga draait vooral om het controleren van je ademhaling. Zuurstof is dus erg belangrijk. In dat opzicht is er een groot verschil tussen de stu dio en het strand, waar je die lucht zo kunt inademen." MAANDAG 10 AUGUSTUS 2015 Trouw aan oud recept door Sharon van Oost Tom van der Wouden (16), inwoner door Melita Lanting ZIERIKZEE Natuurmonumenten hoopt nog voor het eind van het jaar te kunnen beginnen met de bouw van een nieuw vrijwilligers huis bij Levensstrijd in Zierikzee. De bouwvergunning is inmiddels aangevraagd. door Sharon van Oost Strandyoga bij Westenschouwen. foto Marieke Mandemaker Ring- en sjeesrijden vormen al jaren mede de basis van de Burghsedag. foto Marieke Mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54