j Verdachte eist recht om Fries te spreken 4 NIEUWS I Op de grens van Macedonië begint voor duizenden vluchtelingen de wrange reis naar veiligheid. Hier vertrok ook het Syrische jongetje in de reistas van zijn ouders. Waar is hij? 24,95 Gevgelija is een plek van niets, maar voor velen een bron van geluk. Het Macedonische dorpje op de grens met Griekenland heet in de volks mond het 'Las Vegas van de Bal kan'. Op een paar vierkante kilo meter staan vijf pompeuze casi no's. Waar de jetset van Macedo nië en Griekenland elke dag hun geluk beproeft achter de fruitma chine, is 3 kilometer verderop het aftandse treinstation de poort naar geluk van duizenden vluchte lingen uit Afghanistan, Syrië, Paki stan, Irak en Afrika. Vorige week vertrok hier een Syrisch jongetje, dat in een reistas werd gedragen door zijn ouders. Met bloedkorsten op zijn gezicht, verminkte handen en voeten, en kalende plekken in het haar. Het zou kunnen zijn dat dit jongetje Mohamed heet en 4 jaar oud is. Hij is slachtoffer van een gifgas aanval in zijn thuisland. De mens onterende beelden van dit kind in een 'Minni Mous'-shirt zijn we reldwijd iconisch is geworden. Gevgelija was ook zijn tussen station naar een beter leven. Zoals dagelijks duizenden vluchtelingen via de Balkanroute - Turkije, Grie kenland, Macedonië, Servië, Hon garije, Oostenrijk - het veilige 'De reis is gevaarlijk, maar we proberen het. We willen leven' West-Europa hopen te bereiken. De reis is gevaarlijk. Vluchtelin gen worden onderweg uitgebuit, beroofd of mishandeld door smok kelaars, bendes en corrupte agen ten, of zonder reden opgesloten in detentiecentra. Maar het is hun enige weg naar de vrijheid. „Het Turkse leger deed moeilijk bij de grens", vertelt Salaheddin Hasan (23) uit de Syrische stad Aleppo. „Én we moesten duizend dollar per persoon betalen voor de overtocht naar Griekenland. We zaten met 56 mensen in een boot je van 9 meter lang." De student vliegtuigbouwkun- de heeft een litteken onder zijn rechteroog. 'Dankzij' de bommen van Assad die zijn school ver woestten. „Het is in Syrië niet meer veilig. Ik heb mijn huis ver kocht om deze reis te betalen. Ik heb alleen wat kleren meegeno men en eet onderweg biscuitjes. Mijn ouders zijn achtergebleven. Het is gevaarlijk, maar we probe ren het. We willen leven." Een veilige plek. Dat is alles wat de vluchtelingen willen. Zo als Lonengie Bokamba (43) uit Congo, die op een dekentje ligt tussen een paar tassen. „Ik ben ge vlucht voor Joseph Kabilla. Hij heeft veel mensen gedood. Daar om wil ik naar Frankrijk." Gevgelija is weer een stap dich terbij hun droom. Dagelijks her bergt het kleine station ruim 1500 vluchtelingen. Ze liggen op het perron, in portieken en plantsoe nen, waar ze niets anders kunnen dan slapen, zitten, liggen, rond drentelen en selfies maken. Ouderen en moeders met ba by's staren emotieloos voor zich uit. Kinderen rennen vrolijk rond of slapen op dekentjes op de har de grond. Ze hopen op een plek in een van de vijf treinen naar Ta- banovce, het laatste station voor de grens met Servië. De vrijwilligers van de Macedo nische hulporganisatie Legis on dersteunen de vluchtelingen dage lijks met brood, water, energiere- pen en beleg. De een ontfermt zich over moeders en kinderen. Ze deelt knuffels, luierdoekjes, snoepjes en potjes babyvoeding uit. Anderen verkleden zich als clown of Spiderman om de kinde ren te vermaken. Hadis Alija van Legis smeekt de wereld om hulp. De hulppak ketten zijn bijna op. „We hebben contact met de UNHCR, omdat we dringend donaties nodig heb ben. Het aantal vluchtelingen zal alleen maar toenemen." De stroom vluchtelingen, die vanaf de Griekse grens in de bran dende zon langs het spoor komen aanlopen - een tocht van een uur - is oneindig. Ze komen met tas sen op het hoofd, op de rug, met kinderen in de armen, op de DAGAANBIEDING 10 AUGUSTUS OP OP Vitality-Pur Visco traagschuimkussen van kwaliteitsmerk Vitality Pur 99,95 75% 75,- Slechts MAKKINGA. De verdachte van het dodelijke drama met een mest- silo in het Friese Makkinga eist het recht om Fries te spreken in de rechtszaal. Daarom zou de rechtbank in Noord-Nederland de zaak over moeten nemen. Dat zegt zijn advocaat Tjalling van der Goot. Op 19 juni 2013 stierven drie mannen in een mestsilo. Zij werden onwel tij dens reinigingswerkzaamheden. In het onderzoek naar de oor zaak werd het reinigingsbedrijf als verdachte aangemerkt. Eind dit jaar staat een Friestali ge man voor de rechter die vol gens het OM verantwoordelijk is voor het drama. Tot groot onge noegen van de verdachte staat de zaak echter op de agenda van de rechtbank in Almelo, een recht bank waar ze geen Fries spreken. Volgens Van der Goot is er geen sprake van een detail. „Het is van belang dat de verdachte zich kan bedienen van de taal die hij het beste spreekt. Dat is van het grootste belang voor een goede en doelmatige rechtsple ging" De advocaat heeft een verzoek ingediend om de zaak nu in Noord-Nederland te houden. Daar bestaat wel de mogelijk heid om in het Fries te spreken. Deze foto van het zwaargewonde Syrische jongetje maakte op u en ons diepe indruk. U bood massaal uw hulp aan. Verslaggever Tonny van der Mee (rechts) en fotograaf Marco Okhuizen gaan hem zoeken en brengen elke dag verslag uit. JjlgTjW 'jit SOcion van de waanzin Salaheddin Hasan vluchteling Vluchtelingen op het station van Gevgelija, net over de grens met Macedonië. Op de rechter foto staat een Afghaanse moeder met haar twintig dagen oude baby Abolfazi, die tijdens de vlucht van zijn ouders is geboren, foto Marco Okhuizen Vermindert en voorkomt spier- en gewrichtspijnen Voor een heerlijke diepe nachtrust v Altijd de perfecte houding tijdens het slapen v Bevordert de bloedsomploop Adviesprijs Korting U bespaart f N BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen Y |j DPDrjjjl NIET TEVREDEN? GELD TERUGl) door Chris Klomp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4