Langebaanzwemmers staan er jaar voor Spelen nog niet florissant op Estafette mogelijk prioriteit Heemskerk )or Nederland in het zwembad Totaal acht medailles bij WK in Kazan SPORT 9 t- i recies een jaar voor de Olympische Spelen van Rio de Janeiro staat het Nederlandse langebaan- zwemmen er niet florissant voor. Getalsmatig kwamen de vier me dailles in het zwembad exact over een met de gemiddelde oogst van de afgelopen zes wereldkampioen schappen. Maar het verhaal achter deze zilvervloot geeft reden tot zorg. De overgrote meerderheid van de vijftienkoppige zwemploeg slaagde er op het WK niet in de stap richting mondiale top te ma ken. Een nog meer verontrusten de constatering is het gegeven dat de meeste zwemmers op het be langrijkste meetmoment van het jaar niet de beste seizoenstijden noteerden. Al jarenlang pieken de Nederlanders in de maand april. Traditiegetrouw moet dan op de Swim Cup in Eindhoven kwalifi catie worden afgedwongen voor de grote zomerse toernooien. Zel den lukt het de zwemmers hun hoge niveau van het voorjaar vast te houden richting EK, WK of Olympische Spelen. Hoe kan dat? Moet er iets worden veranderd in de trainingsschema's? Is de aan loop naar een wedstrijdencyclus in orde? Het zijn vragen die niet een, twee, drie te beantwoorden zijn. Maar ze vormen wel degelijk een punt van aandacht voor tech nisch directeur Joop Alberda, die er een onderzoek op gaat loslaten. Mokerslag Voor Femke Heemskerk spelen op grote toernooien andere factoren mee. Als snelste vrouw ter wereld op de ïoo en 200 vrij arriveerde ze in Rusland. Maar ze bezweek op het beslissende moment. Het is af wachten in hoeverre ze deze mo kerslag te boven kan komen. Gelukkig waren er voor de Oranje-equipe op het WK ook lichtpunten. Op de eerste plaats natuurlijk Ranomi Kromowidjojo. De olympisch kampioene heeft 'pieken op het juiste moment' tot kunst verheven. Zij zwom in Ka zan haar snelste tijden van de afge lopen twee jaar. Verder kwam Sharon van Rouwendaal na haar successen in het open water tot na tionale toptijden in het zwembad, met als hoogtepunt een zilveren plak op de 400 vrij. En tot slot was Inge Dekker dit seizoen nog Meeste zwemmers niet sneller op belangrijkste moment van het jaar niet zo snel geweest op de (niet-olympische) 50 meter vlin derslag. Ondanks haar beroerde voorbereiding wegens een rugbles sure liet ze op haar zevende en laatste WK zien dat ze nog altijd tot de wereldtop behoort. Bij de mannen bewees Sebasti- aan Verschuren dat Nederland hem nog niet moet afschrijven. Na zijn dramatische WK van twee jaar geleden, vond hij in Rusland overtuigend de weg omhoog; zo wel individueel als met de estafet temannen. Een handjevol positieve uit schieters kan de precaire toestand van het Nederlandse topzwem- men echter niet verbloemen. De top is erg smal geworden. Met nog twaalf maanden te gaan tot de Olympische Spelen is er voor Oranje nog heel wat werk aan de winkel, willen de lichtpuntjes van Kazan transformeren tot de schijn werpers van Rio. KAZAN. Ze was de meest bespro ken Nederlandse vrouw van het WK zwemmen. Maar niet op de manier waarnaar ze zelf zo vurig had verlangd. Femke Heemskerk (27) zakte in Kazan voor haar exa men. De kans is nu aanwezig dat ze op de Olympische Spelen een speerpunt moet maken van de es tafetteraces en niet van haar indi viduele nummers. Technisch directeur Joop Alberda van de zwembond benadrukte gis teren dat het nog te vroeg is om conclusies te trekken met betrek king tot de sportieve toekomst van Femke Heemskerk. Maar na haar onthutsende toernooi was hij wel realistisch. „Hoe ver gaan we door met het aandragen van gereedschappen?", wierp Alberda zelf de prangende vraag op. „We hebben de afgelopen anderhalf, twee jaar veel tijd en energie ge stoken in de begeleiding van Fem ke. Specialisten van NOC*NSF zijn erbij betrokken en het leek er op dat ze op de goede weg was. Er waren vooraf geen indicaties dat het mis zou gaan. Femke kwam naar het WK met ongelooflijk snelle tijden. Maar ze heeft de hooggespannen verwachtingen niet kunnen inlossen. Ze heeft moeite met de druk van buitenaf en de druk die ze zichzelf oplegt", aldus Alberda over de zwemster die vorige week werd geteisterd door stemmen in haar hoofd en liever niet meer wilde zwem men." De technisch directeur van de KNZB gaat nu met Heemskerk, haar coach Marcel Wouda en de experts van NOC*NSF bespreken hoe het verder moet. Alberda: „Het WK was een heel belangrijk meetmoment. De laatste test voor Rio. De vraag aan de experts is nu: is Femke bijna klaar met haar proces of duurt het nog even?" Tiener Ledecky ook sneller dan Weertman De prestaties van Katie Ledecky op het WK in Kazan hebben afgelopen weekend grootse proporties aange nomen. De 18-jarige Amerikaanse zwemster kroonde zich voor de vierde keer op een individueel num mer tot wereldkampioene. Een pri meur voor een vrouwelijke zwem ster. Bovendien verpletterde Ledec ky zaterdag haar eigen toptijd op de 800 meter vrije slag: 8.07,39. Met haar tijd van 15.25,48 minuten op de anderhalve kilometer blijkt ze zelfs een stuk sneller te zijn dan de Ne derlander Ferry Weertman. De lan- geafstandszwemmer had veel moei te met de omschakeling van het open water naar het zwembad. Hij kwam zaterdag niet verder dan 15.32,01. MAANDAG 10 AUGUSTUS 2015 r,-j s, -» r ANALYSE ZWEMMEN door Natasja Weber P ZWEMMEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 44