Rossi zet aversie tegen Indiana opzij 8 V Wereldranglijst Kromowidjojo verovert vierde zilveren medaille vt Ranomi Kromowidjojo gaat na haar tweede plek op de 50 vrij met veel vertrouwen het olympische seizoen in. 8 SPORT COLUMN oed, ik omschrijf een huidige wereldrang lijst en u moet raden op welke sport de ranglijst betrekking heeft. Daar gaan we. Wales staat boven Nederland. Rugby? Fout. Roemenië staat vier plaatsen hoger dan Spanje. Italië staat onder Slowakije. Het lijkt nu te gaan tussen kogelstoten en gewichtheffen. Voor die paar men sen die er nog rekening mee hou den dat ik het over voetbal heb: Albanië staat boven Frankrijk. Equatoriaal- Guinea, de aardrijkskundige variant van 'of je worst lust', staat hoger dan Servië Al met al ontstaat het beeld van een obscure atletieksport die ge domineerd wordt door Oost-Euro- pese dopinglanden en Wales. Toch betreft het wel degelijk de FIFA-wereldranglijst van 6 augus tus. Het toont nog maar eens aan dat de wereldvoetbalbond niet uit blinkt in een realistische kijk op de werkelijkheid. We gaan nog even door: Servië staat lager dan Equatoriaal-Gui- nea. Inderdaad, Equatoriaal-Gui- nea, de aardrijkskundige variant van 'of je worst lust'. Volgens de FIFA is de ploeg van Dusan Tadic en Nemanja Gudelj niet opgewassen tegen Equatoria le vedetten als Igor Engonga en Diosdado Mbele, het wonderkind van Leones Vegetarianos. Als we de FIFA mogen geloven, is Austra lië voorbijgestreefd door de Democratische Republiek Congo. Zuid-Korea, in 2002 onder de be zinnende leiding van Guus Hid- dink nog de nummer 4 van de we reld, staat enkele plaatsen onder Kaapverdië. Trinidad staat boven Japan. Tobago ook. Soms denk ik dat een alfabetische rangschikking de verhoudingen beter weerspiegelt dan de FIFA- ranking. Met Argentinië als huidi ge lijstaanvoerder en België als nummer 2 gaat het overigens daadwerkelijk die kant op. Zeker als Colombia straks 3e wordt ten koste van Duitsland. Op één punt geeft de ranglijst wél een goed beeld van de reali teit: San Marino staat nu boven Samoa. Het is nauwelijks een verrassing voor wie de recente nivellering in de Samoaanse com petitie heeft kunnen waarnemen. Hopelijk is het een wake-up call en hoort Samoa op termijn weer ge woon tot de beste 195 landen van de wereld. Hij zag de bui zaterdagmiddag al hangen. Valentino Rossi's gezicht stond op onweer, nadat de klasse mentsleider in het WK MotoGP de uitslag van de kwalificatieses sie van de GP van Indianapolis on der ogen kreeg. De Italiaan vond zijn naam pas terug op plaats acht, was bijna een seconde trager dan polesitter Mare Marquez. Het viel de 36-jarige veteraan vies te gen, ondanks zijn aversie tegen de Indianapolis Motor Speedway. „Vanaf de eerste vrije training was ik te langzaam", concludeerde Rossi, dit jaar op jacht naar zijn tiende wereldtitel. Hij maakte zich voor het Amerikaanse tussen doortje grote zorgen over het ge- 'Vanaf de eerste vrije training was ik te langzaam. De motor is te lui en te zwaar* brek aan topsnelheid. De machine was in zijn ogen 'te lui en te zwaar'. Ook de balans ontbrak vol gens hem totaal, hij kon er simpel weg niet op uit de voeten. Op de dag des oordeels, voor de metershoge tribunes op de be roemde 'Brickyard', bewees Rossi echter andermaal een geboren ra cer te zijn. De derde plaats leverde de Italiaanse superster voldoende punten op om teammaat Lorenzo in de WK-stand achter zich te houden. Daarnaast bleef zijn per fecte podiumreeks van dit seizoen ook in de tiende voorstelling in tact. Zoals gebruikelijk de laatste ja ren, domineerde Honda in India napolis. De trage baan is gescha pen voor Honda's RCV213V. Mar quez, in de warm-up net als Lo renzo van de machine gedonderd, hield zich gisteren lang gedeisd achter zijn Spaanse rivaal. Drie ronden voor het einde was één simpele inhaalmanoeuvre vol doende de koppositie over te ne men en ook niet meer af te staan. De regerend wereldkampioen ver kleinde de marge met Rossi met negen punten tot 56. „Nog steeds veel, maar ik blijf mijn best doen," verklaarde Marquez. Of zijn serie op de 'Brickyard' een vervolg krijgt, is trouwens hoogst twijfel achtig. De GP Indianapolis ver dwijnt in 2016 door sterk teruglo pende toeschouwersaantallen waarschijnlijk van de kalender. KAZAN. Ranomi Kromowidjojo won gisteravond haar enige individuele me daille op het WK in Kazan. Na haar vierde plek op de 100 meter vrije slag was ze nu zeer content met het zilver op de kortste sprintafstand. „Natuur lijk, Kromo zou Kromo niet zijn als ze niet voor goud zou gaan. Maar ik ben heel blij dat ik weer meetel", zei de ont troonde wereldkampioene. „Van tevo ren wist ik dat ik op deze afstand de meeste kans op een medaille zou heb ben, maar dan moet je het wel doen." Kromowidjojo tikte voor 15.000 toe schouwers in de Kazan Arena aan na 24,22 seconden. De Australische Bron- te Campbell was exact een tiende snel ler en sloeg een dubbelslag. De jongste van de Campbell-zusjes won ook al de 100 meter vrije slag. Met deze prestatie treedt ze in de voetsporen van Britta Steffen uit Duitsland, die in 2009 het zelfde kunstje flikte. Hoewel Kromowidjojo haar wereld titel op de 50 vrij niet kon prolongeren overheerste blijdschap. De Nederland se zwemkoningin zwom in de hoofd stad van de Russische republiek Tatar- stan haar beste tijden in jaren. Op de 100 meter vrije slag was ze sinds haar olympische titel in 2012 niet meer zo snel geweest. Gisteravond zwom ze op 'Sommige mensen hadden mij denk ik al afgeschreven. Vanavond heb ik laten zien dat ik weer terug ben' Ranomi Kromowidjojo de 50 vrij haar beste tijd sinds het WK van twee jaar geleden. „Sommige men sen hadden mij denk ik al afgeschre ven", stelde Kromo. „Vanavond heb ik laten zien dat ik weer terug ben." Kromowidjojo beaamde in de cata comben van het voetbalstadion dat ze 'twee lastige jaren' achter de rug heeft. Na twee trainerswisselingen en tegen vallende prestaties was ze in de zomer van 2014 het plezier in het zwemmen verloren. Ze zegde vorig jaar af voor het EK in Berlijn om tot rust te komen. Mental coach Mede dankzij haar nieuwe trainer Pa trick Pearson en de hulp van een men tal coach kreeg Kromowidjojo alles weer op de rails. Laatstgenoemde hield haar een spiegel voor: 'Voor wie doe je het echt allemaal?' Maar bovenal is het Kromo's eigen verdienste geweest om uit het dal te klauteren. „Ik ben altijd in mezelf blijven geloven. Af en toe was het best lastig om rustig te blijven. Zeker toen Femke (Heemskerk, red.) zulke snelle tijden zwom. Maar ik wist ook: in de finale moet het gebeuren." Als het echt om de knikkers gaat, komt bij Kromowidjojo extra energie vrij. Het is een karaktereigenschap die ook haar coach roemt. „Ranomi laat het zien op het moment dat het moet. Zo knap", vond Pearson. „Zes weken geleden zag ik al dat ze haar oogklep pen op had. Niet alleen in de trainin gen pikte ze alles veel beter op, ook maakte ze duidelijke keuzes met be trekking tot haar voedingspatroon en sponsorverplichtingen. Zilver is mooi; het biedt ruimte om naar goud te groeien." ORANJE HEEL WAT MINDER DAN IN 2011 WK 2011 Sjanghai WK 2015 Kazan 3 cTZl w\ Erelijst van Nederlandse zwemmers haalt het niet bij die van vorig WK in het jaar voor de Spelen Diederik Smit G door André Venema INDIANAPOLIS. Marc Marquez be steeg gisteren op de Indianapolis Motor Speedway na een uitgekook te race voor de vijfde keer op rij de hoogste trede van het podium. Maar de gelukkigste man op één van 's werelds voornaamste snel heidspodia heette Valentino Rossi, die via een derde plaats de schade op zijn naaste belagers beperkte. Valentino Rossi Na lastige jaren terug op niveau door Natasja Weber Vrouwen (4x100m vrije slag) Dekker (50 m vlinderslag) Kromowidjojo (50m vrije slag) Kromowidjojo (100m vrije slag) Veldhuis (50m vrije slag) Van Rouwendaal (200m rugslag) Gemengd (4x100m vrije slag) Vrouwen (4x100m vrije slag) Kromowidjojo (50m vrije slag) Van Rouwendaal (400m vrije slag) Ranomi Kromo widjojo is blij met zilver op de 50 meter vrije slag. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 43