Vorm neemt bij Spurs alle nadelen voor lief Depay kan in de Premier League niet terugvallen op zijn truqes uit de eredivisie 0 SPORT 7 Memphis Depay durfde het aan om zijn competitiedebuut voor Manchester United te maken met het rugnummer van oude meesters. Dat schept verwachtingen. Van alle details rond zijn de buut was dit zaterdag ver moedelijk het meest gekke: 'Score my first EPL goal'. Met dat tekstje in speciale print op de veters van zijn schoenen, speelde Memphis Depay zijn eer ste Premier League-wedstrijd. Het zegt al les over zijn ambities. Die zijn torenhoog. En het zegt alles over de druk die het 21-jari- ge talent zichzelf heeft opgelegd. In dat licht past ook zijn verzoek om meteen maar met het iconische rugnummer 7 te spelen. „Natuurlijk heb ik daar over nagedacht", vertelt Depay in de uren na de r-o zege op Tottenham Hotspur. In een rustig hoekje van het stadion kijkt hij terug op zijn vuur doop voor eigen publiek. „Ik ben me goed bewust van de historie. Ronaldo, Beckham, Cantona, het zijn echt de allergrootste Uni- ted-spelers die hier met 7 speelden. Maar ik loop daar niet voor weg. Ik zie het als een uitdaging." Vrije trappen Zijn debuut heeft op een zonnige zaterdag middag 68 minuten geduurd. Legendarisch is het niet geworden, maar het is ook zeker niet de mist ingegaan. Depay levert zijn bij drage in het winnende doelpunt. Verder ko men er nauwelijks openingen in de schaak wedstrijd. Dus die eerste goal maken in de English Premier League (EPL), dat zit er nog niet in op zijn eerste werkdag in een grote mannenwereld. Het had gekund bij die ene vrije trap, halfweg de eerste helft. De bal op achttien meter van het doel van Spurs-keeper Mi chel Vorm. De plek mooi centraal op het veld. Vorig seizoen scoorde Depay vanuit die positie twee keer tegen NAC, één keer tegen Excelsior en Heerenveen. Maar na overleg trapt nu Juan Mata. „In de tweede helft lag ie nog een keer goed, maar toen was ik al gewisseld en schoot Rooney", zegt Depay. „Maar dat ik samen met Mata bij de bal stond, geeft wat aan. Ik behoor al meteen tot het rijtje vrijetrappennemers. Dat is mooi, want ook dat is een doel: ik wil me ook met vrije trappen onderscheiden." Engelse media beoordelen zijn debuut DEBUUT DEPAY IN CIJFERS als 'voldoende'. Een 6 in de Daily Mail en Mirror. Het stempel 'oké' uit de mond van tv-analisten Alan Shearer en Danny Murp hy bij Match of the Day. Engeland is be nieuwd naar het talent met de turbodijen. In de Daily Mail omschrijft analist en oud-prof Jamie Redknapp die nieuwsgierig heid zo: „We zien allemaal dat dit een spe ler is die zichzelf hoog inschat. Ik hou daar wel van, maar: dan zul je dus moeten preste ren. Wordt Depay een nieuwe Robin van Persie of een tweede Ryan Babel? Babel kwam bij Liverpool ook binnen als een gro te belofte met zelfvertrouwen en met 'bo dy'. Maar hij kon het niet waarmaken." Drie observaties Op de tribune van Old Trafford blijven voor kijkers met een Nederlandse bril drie observaties hangen. 1: Misschien komt het omdat hij nu in een shirt speelt zonder stre pen, maar na anderhalve maand buffelen bij United lijkt Depay nog weer breder en gespierder dan hij al was bij PSV. 2: Deson danks zal hij in Engeland niet kunnen leu nen op zijn eredivisie-trucje van kont erin draaien, achterover leunen, bal in de voet vragen en dan snel wegdraaien bij een te genstander. Tegen Spurs laat hij zich ook een paar keer in die statische houding aan spelen en zetten potige verdedigers hem op zij. En 3: waar Phillip Cocu Depay vrijwel nooit wisselde, zal Van Gaal daar niet om malen. Die heeft meer smaken op de bank. „Ik zag Memphis na rust vermoeid raken en niet meer goed druk zetten. Daarom bracht ik Ander Herrera in zijn plaats op ro", zegt de trainer. Dat is meteen het grootste verschil: De pay speelt bij Van Gaal voorlopig als num mer ro/tweede aanvaller en niet als links buiten. „In het eerste gesprek met de trai ner zei hij al dat hij voor mij meerdere rol len ziet", legt Depay uit. „Op ro spelen vind ik ook prima. Ik ben gewoon al blij dat ik me meteen in de basis heb geknokt. Voor mijn spel houdt het wel in dat ik minder ri sico's kan nemen. Dat zag je vandaag goed terug. Het was vaker dan bij PSV een kwes tie van aannemen en bal doorspelen. Er za ten nauwelijks dribbels bij." Hij vertelt dat hij zijn moeder heeft laten overkomen voor de eerste wedstrijd. Dat zij erbij was, maakt hem trots. Net zoals hij een kick kreeg van de enthousiaste ont vangst van 75.000 supporters. „Je zou het zelf eens moeten meemaken hoe geweldig het is als je hier uit de tunnel komt. Je komt naar buiten in een hoek van het veld en dan is het ineens: bam, een bomvol sta dion voor je neus. Dit was ook de eerste keer dat ik in zo'n groot stadion heb ge speeld. Ja, kippenvel." 'Het doet wel pijn dat ik niet meer bij Oranje zit, maar er staat voldoende tegenover' MANCHESTER. Een opvallende naam in de basisopstelling bij Manchester Uni ted - Tottenham Hotspur was zater dag Michel Vorm. De 31-jarige Neder lander keepte bij Tottenham Hots pur, waar hij nor maal gesproken ook dit seizoen weer tweede man zal zijn achter de Fransman Hugo Lloris. Of is er stiekem toch een keeperswissel bij Spurs in aantocht? „Nee, dat denk ik niet. Lloris was nog niet wedstrijdfit na een blessure. Maar voor mij is dit wel lekker. Ik had in de voorbereiding alles gekeept en zag het aankomen dat ik ook bij de competi tiestart op doel zou staan." Zit er volgens de trai ner veel verschil tussen jullie? „Nee, maar er is nog wel een hiërarchie. En dat is ook niet vreemd. Lloris heeft vorig seizoen krediet opgebouwd. Ik moet genieten van momenten zo als vandaag. En dan weet je maar nooit of het nog tot meer leidt. Ook omdat de transferperiode nog loopt." Ga je deze maand zelf nog aandringen op een transfer? „Nee, zeker niet. Het klinkt mis schien gek, maar ik heb het heel erg naar mijn zin bij Spurs. Oke, het is niet altijd even mak kelijk, maar na de top-4 in Engeland is Spurs met Liver pool samen de grootste club om bij te kunnen spelen. In die zin heb ik be wust gekozen." Een nadeel is ook dat je sinds het WK niet meer bij Oranje zit. „Nee, klopt. Dat doet wel pijn, want het WK eindigde fantastisch met de invalbeurt die Louis van Gaal me gunde in de slotwedstrijd tegen Brazilië. Maar ook dit nadeel neem ik voor lief. Ik heb een prijs be taald door een zeke re basisplek bij Swansea City op te geven, maar er staat voldoende tegen over." MAANDAG 10 AUGUSTUS 2015 Net als Babel of de nieuwe Van Persie? door Maarten Wijffels Memphis Depay vuurde bij zijn competitie debuut voor Manchester United drie scho ten af op het doel van Tottenham Hotspur. Dat was samen met ploeggenoot Juan Mata en tegenstanders Harry Kane en Christian Eriksen het meest van alle spelers. Depay had in de 68 minuten dat hij speelde ook 25 balcontacten op de vijandelijke helft. Iets wat collega's Ashley Young (25), Mata (24) en Wayne Rooney (25) niet konden overtreffen. MANCHESTER UNITED TOTTENHAM HOTSPUR Memphis Depay is samen met Wayne Rooney een van Man chester Uniteds vrije trappennemers. Maar bij zijn debuut kreeg hij nog geen kans. foto Oli Scarff/AFP Michel Vorm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42