Nederlanders en oud-eredivisionisten geven de Premier League kleur Zege op Lazio geeft Juventus hoop AKLEY D 6 SPORT Supercup in Türkije voor Sneijder Snelle goal Huntelaar Rekik zonder hoofdtrainer 11 Wesley Sneijder heeft zijn eerste prijs van het seizoen al binnen. Met Galatasaray won de middenvelder za terdag in Ankara de Super cup ten koste van Bursas- por. Yasin Öztekin maakte na twintig minuten het enige doelpunt. Sneijder begon net als nieuweling Lukas Podolski in de basis en werd na 77 minuten ge wisseld. Galatasaray werd vorig jaar kampioen én be kerwinnaar, waardoor ver liezend bekerfinalist Bur- saspor als tegenstander fun geerde in de symbolische opening van het seizoen. Mede door een snelle goal van Klaas-Jan Huntelaar heeft Schalke 04 de twee de ronde bereikt van de DFB-Pokal. De ploeg uit Gelsenkirchen won bij MSV Duisburg, dat een klasse lager speelt: 0-5. Bas Dost hielp VfL Wolfsburg met één treffer mede aan een 4-1 zege bij Stuttgarter Kickers (3. Bundesliga). Luc Castaignos opende voor Eintracht Frankfurt de score bij de amateurs van Bremer SV. Na rust liep zijn ploeg uit naar 0-3. Bayern München won van FC Nöttingen: 1-3. Arjen Robben viel in de tweede helft in. Karim Rekik zit al na zijn eerste competitiewedstrijd bij Olympique Marseille zonder hoofdtrainer. Marce- lo Bielsa diende zaterdag zijn ontslag in na de neder laag tegen Caen, nog voor eigen publiek ook: 0-1. „Ik ben er klaar mee hier, ik ga naar huis", luidde de reac tie van de Argentijnse coach, bijgenaamd El Loco (de gek). Bielsa gaf Rekik, weggelokt bij PSV, een ba sisplaats tegen Caen. De Haagse verdediger speelde de hele wedstrijd. Hij kon Andy Delort niet van sco ren afhouden. „Wat een klotegoal heb je ge maakt", zegt Erwin Koeman in de catacomben van St. James' Park ge speeld boos tegen de langslopen de Georginio Wijnaldum. „Sorry trainer", grijnst de middenvelder die net de mooiste goal van het weekeinde heeft gemaakt tijdens Newcastle United - Southampton. Het is slechts een van vele on deronsjes tussen Nederlandse spe lers en trainers van rivaliserende clubs in de openingsronde van de Premier League. Van Manchester tot in Bournemouth. En van Stoke-on-Trent tot in Newcastle; overal komen ze elkaar tegen. En zijn het geen Nederlanders onder ling, dan wel Belgen, Denen, Azia ten of Zuid-Amerikanen die el kaar begroeten en omhelzen, om dat ze eerder een tijdlang in ons land hebben gespeeld. Kleedkamer „We hadden het er net nog over in onze kleedkamer", zegt Michel Vorm op zaterdagmiddag in Man chester. „Over hoe bijzonder het eigenlijk is: negen oud-eredivisie- spelers die in de basis staan bij een Engelse topwedstrijd als Man United - Spurs. Dan kun je niet zeggen dat de eredivisie geen waarde heeft." De oud-keeper van Utrecht vormt op Old Trafford een verdedigingstrio met de ex-Ajacieden Toby Alderweireld en Jan Vertonghen. Verder naar vo ren in het elftal van de Spurs staan ook nog Christian Eriksen (ex-Ajax), Moussa Dembele (Wil lem II, AZ) en Nacer Chadli (FC Twente) opgesteld. Een dag later loopt de teller bij Newcastle - Southampton zelfs op tot tien spelers met een verle den in wat vaak de Mickey Mouse-competitie wordt ge noemd. En de thuisploeg tekent bovendien voor een record. Voor de eerste keer ooit geeft een Pre mier Leagueclub in één wedstrijd speeltijd aan vijf Nederlanders. „Fred Rutten heeft altijd ge zegd dat ik in Engeland goed zou passen," glundert Wijnaldum na zijn uitstekende debuut. „En dat geldt voor veel meer spelers uit de eredivisie. In Nederland doen we gewoon veel dingen goed in de vorming van talent. Technisch en tactisch leert iedereen precies wat hij moet doen. En ook voor het fy sieke komt nu steeds meer aan dacht. Na een aantal jaar eredivi sie ben je vervolgens klaar voor de volgende stap." Bij hem is dat nu, op zijn 24e het geval. „Maar er zijn er ook die met 21 jaar al rijp zijn om te gaan, zoals Depay. Ik weet zeker dat Memphis het ook bij United gaat redden." De goal die Wijnaldum maakt tegen Sout hampton is trouwens wel behoor lijk on-Nederlands. Hij valt nadat de oud-PSV'er vanuit zijn eigen strafschopgebied 70 meter diep is gesprint zonder bal. Meest creatief Voor de rest vallen oud-eredivisie- spelers een weekeinde lang vooral op door wat ze mét het leer aan hun voeten doen. Christian Erik sen is de meest creatieve speler op het veld tijdens United - Spurs. Ibrahim Afellay laat aardige din gen zien in zijn eerste optreden voor Stoke tegen Liverpool. Sergio Romero is de voetballende keeper die Louis van Gaal altijd zoekt in zijn elftallen. En Erwin Koeman schreeuwt in de hectiek van St. Ja mes Park zijn stem schor. „Keep the ball, keep the ball", maant hij zijn spelers. Op Old Trafford lopen we ook de nieuwe bondscoach van Oranje tegen het lijf. Danny Blind benut de politieacties in Nederland voor een scoutingstripje Premier Lea gue. En daar zal het de komende tijd vaker van gaan komen, geeft hij aan. „Er staan dit seizoen 21 Ne derlanders onder contract bij Pre mier Leagueclubs. Die zullen niet allemaal meteen in beeld komen voor Oranje, maar een heleboel zijn potentieel interessant." Elk weekeinde gaat Blind daarom vijf, zes wedstrijden in Engeland laten bezetten door zijn scouts. „Onder Van Gaal konden we het af met één live-bezoek per vier weken, maar nu is hier elke week overal Nederlandse inbreng." Over veer tien dagen zit hij zelf in Manches ter. „United speelt dan tegen New castle. Met een beetje mazzel zie je dan op één middag zeven kandi daat-internationals tegelijk." Bondscoach Danny Blind laat elk weekeinde liefst vijf, zes wedstrijden in Engeland bezetten door zijn scouts Shanghai was er helemaal klaar voor. Na Peking (2009,2011,2012) en Doha (2014) werd de Supercop- pa, de Italiaanse Johan Cruijff Schaal, zaterdag om commerciële redenen voor het eerst in deze we reldstad gehouden. De Chinese voetballiefhebbers deden enthou siast mee. Ze hadden zich volledig uitgedost in het lichtblauw van La zio Roma of het zwart-wit van Ju ventus. Ondanks een 2-0 zege van de Oude Dame, mochten ook die laatstgenoemden zich beklagen. Italiaans voetbal staat niet be kend om zijn aantrekkelijkheid, maar wat beide teams dit weekein de lieten zien was wel erg bedroe vend. Lazio, met Stefan de Vrij in de basis en Ricardo Kishna als in valler, kon negentig minuten lang niets uitrichten. Maar het stroperi ge spel van Juventus was welhaast nog teleurstellender. Was dit het team dat vorig jaar onbedreigd landskampioen werd, de beker won en het FC Barcelona moeilijk maakte in de finale van de Cham pions League? In Turijn vraagt men zich ook hardop af of het dit seizoen in de buurt kan komen van de succes sen. Getuige de zege op Lazio is de mentaliteit nog grotendeels in tact. Maar de liefde van de Chine se fans heeft het zaterdag waar schijnlijk niet gewonnen. VOETBAL VOETBAL VOETBAL Georginio Wijnaldum viert zijn doelpunt voor Newcastle United tegen Southampton, foto Lindsey Parnaby/AFP V. homH door Maarten Wijffels NEWCASTLE. In een week vol cha grijn over de prestaties van Neder landse clubs in de Europacuptoer nooien, maakte de eredivisie op een ander podium geweldige recla me voor zichzelf. Het openings weekeinde van de Engelse Premier League stond bol van de voetbal lers die bij 'ons' zijn opgeleid. door Tim Niemantsverdriet JUVENTUS LAZIO ROMA BUITENLANDS VOETBAL BELGIE Eerste klasse: Zulte Waregem - Racing Genk 0-0, Kortrijk - Lokeren 0-0, KV Mechelen - Moeskroen-Peruwelz 3-1, Westerlo - OH Leu ven 3-2, STW - Oostende 1-1, Anderlecht - AA Gent 1-1, Charleroi - Club Brugge 0-1, Standard Luik - Waasland-Beveren 1-0. Anderlecht Oostende STW Standard Luik Charleroi AA Gent Club Brugge 3-7 3-7 3-7 3-6 3-5 3-5 3-4 Zulte Waregem 3-4 Racing Genk Westerlo Kortrijk Waasland-B. KV Mechelen Sp. Lokeren OH Leuven Moeskroen 3-4 3-4 3-4 3-3 3-3 3-2 3-0 3-0 DUITSLAND DfB Pokal, eerste ronde met o.a.: FC Nöttingen - Bayern München 1-4, Chemnitzer FC - Borussia Dortmund 0-2, FSV Salmrohr - VfL Bochum 0-5, Carl Zeiss Jena - Hamburger SV 3-2, Holstein Kiel - VfB Stuttgart 1 -2, 1860 München - Hoffenheim 2-0, Stuttgarter Kick ers - VfL Wolfsburg 1-4, MSV Duisburg - Schal ke 04 0-5, SV Elversberg - FC Augsburg 1-3, Hessen Kassei - Hannover 96 0-2. ENGELAND Premier League: Manchester United - Totten- ham Hotspur 1-0, Bournemouth - Aston Villa 0-1, Everton - Watford 2-2, Leicester City - Sunderland 4-2, Norwich City - Crystal Palace 1-3, Chelsea - Swansea City 2-2, Arsenal - West Ham United 0-2, Newcastle United - Southampton 2-2, Stoke City - Liverpool 0-1. FRANKRIJK Ligue 1: Lille - Paris Saint-Germain 0-1, Nantes - Guingamp 1-0, Olympique Marseille - Caen 0-1, Bastia - Stade Rennes 2-1, Montpellier - Angers 0-2, Olympique Nice - AS Monaco 1-2, Troyes - Ajaccio 0-0, Girondins de Bordeaux - Stade Reims 1 -2, Toulouse - Saint-Etienne 2-1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41