13 Amerikaanse politie doodt opnieuw zwarte, ongewapende tiener Voetbal zonder hordes agenten: het kan dus wel Aanbod 'koekblik' in eigen land te beperkt NIEUWS 3 Import kleine tweedehands auto stijgt naar recordhoogte om aan vraag van consumenten te kunnen voldoen. Totaal geïmporteerde personenauto's 120000 100000 80000 2015 II—111 Top 3 meest geïmporteerde modellen 2015 2010 2007 ROTTERDAM. Het aantal tweede hands auto's dat wordt geïmpor teerd is tot recordhoogte geste gen. In de eerste zeven maanden zijn er 80.000 gebruikte auto's naar Nederland gehaald, 30 pro cent meer dan in dezelfde perio de vorig jaar. Bleef het aantal tweedehands auto's uit het buitenland in 2007 nog steken op 5.500 per maand, inmiddels is dat aantal in juli 2015 gestegen naar bijna 13.000 auto's, een stijging van 234 pro cent. Dit terwijl het aantal Neder landse auto's dat in showrooms de weg naar de consument vindt al sinds 2007 rond de 90.000 per maand schommelt. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van VWE voertuig informatie en documentatie die deze krant heeft opgevraagd. Het aantal tweedehands auto's uit landen als Duitsland, België en de VS loopt op, doordat de ver koop van nieuwe auto's vanwege de economische crisis stagneer de. Maar het heeft er ook mee te maken dat wat er aan Nederland se tweedehands auto's in de showroom staat, niet aansluit aan op wat consumenten hier willen. „Auto's die na de leaseter mijn op de tweedehands markt komen zijn vaak groot en duur", licht data-analist Marc van der Eist toe. „Vooral zwaardere die sels zijn voor de Nederlandse con sument door de hoge wegenbelas ting vaak niet interessant." Zo kiezen leaserijders hun au to uit op een gunstige bij telling, zoals energiezuinige, elektrische auto's, terwijl particulieren ande re afwegingen maken. Martijn Bo- vée, van autoverkoopsite AutoT- rack: „Waarom zou je als particu lier in een auto gaan rijden die je iedere 60 kilometer weer moet opladen als daar niet een zware fi nanciële compensatie tegenover staat zoals bij leaserijders? Neder landse consumenten gaan eerder voor het kleine model met een la ge wegenbelasting, maar het aan bod is in eigen land beperkt." Nederlandse particulieren gaan voor kleinere, zuinige twee dehands auto's. In 2007 werd de toptien van naar Nederland ge haalde tweedehands auto's nog gedomineerd door grote bakken, zoals de BMW, Audi, Volvo en Mercedes-Benz. Rond 2010 wa ren juist de wat oudere modellen van de Mercedes en BMW popu lair. „Dit had ermee te maken dat toen oude auto's in Nederland vrijgesteld waren van wegenbe lasting", verklaart Van der Eist. En nu zijn het dus de kleine koek blikken die het doen. De federale recherche FBI is te hulp geroepen in een onderzoek naar de dood van Taylor. Na een inbraak bij een autodealer werd de veelbelovende football-speler in zijn hoofd, hals en buik getrof fen door vier kogels toen hij weg rende. De agent was net klaar met zijn opleiding en had zijn dienstwapen nog nooit gebruikt. De zaak in Arlington nabij Dal las zorgt voor oplopende emoties onder de Amerikaanse zwarte be volking die zich beklaagt over het buitensporige geweld van blanke agenten. Taylor werd doodgeschoten, kort voor de her denking van de dood van Mi chael Brown in Ferguson, giste ren een jaar geleden. Diens dood leidde tot hevige rellen en de op richting van de beweging 'Black Lives Matter'. Politiechef Johnson wijst er in een toelichting op dat 'ons land momenteel worstelt met vraagstukken over ongelijk heid, racisme en wangedrag van politie' en dat 'een onafhankelijk, transparant onderzoek' in Arling ton noodzakelijk is. Volgens Johnson werden Brad Miller en een andere agent opgeroepen na de melding van een inbraak bij een autodealer. Het tweetal vond de jongen in het bedrijf waarna hij op de vlucht sloeg. De andere agent gebruikte zijn taser om hem tot stoppen te brengen, agent Miller loste vier schoten op hem. Adrian Taylor noemt zijn zoon 'een goeie gast'. Hij begrijpt niets van de inbraak van zijn zoon - 'misschien had ie wel te veel gedronken' - maar 'het is in elk geval geen reden om hem dood te schieten'. Het was vervelend in Den Haag en Nijmegen zonder voetbal en met veel agenten op de been. En alles verliep probleem loos in onder meer Alkmaar, waar wél werd gespeeld, juist zonder hordes agenten. Wat zegt een 'ere- divisieweekeinde zonder politie'? Vol zelfvertrouwen stond hij na af loop van AZ-Ajax iedereen te woord: burgemeester Piet Bruin- ooge van Alkmaar, de man die het had aangedurfd de wedstrijd AZ-Ajax wél te laten doorgaan, zonder politie. Van de vier wed strijden die werden gespeeld afge lopen weekeinde was die in zijn gemeente, met die onberekenbare Ajax-aanhang in aantocht, op pa pier de meest riskante. Al jaren vindt Bruinooge dat het wel een onsje minder kan met die 'standaard politie-inzet' om voetbalfans in toom te houden. De clubs moeten meer zelf doen en dit weekeinde kreeg hij zijn kans: „Ik heb gezegd tegen de clubs: jullie willen spelen, oké, wat hebben jullie mij dan te bie den?", aldus Bruinooge gisteren na de wedstrijd. En dat werkte. Met name Ajax verdubbelde de inzet van ste wards en controleerde eigen fans extra streng. Natuurlijk had Bruin ooge de uitslag mee, 0-3 voor Ajax. De hoofdstedelijke fans had den geen reden tot rellen. Verder realiseert Bruinooge zich ook dat hij burgemeester van Alkmaar is en niet van Utrecht of Rotterdam, steden waar voetbalfans een slech tere reputatie hebben opgebouwd. „Dus of ik ADO-PSV had laten doorgaan als ik burgemeester van Den Haag was geweest, kan ik echt niet zeggen. Maar ik had hier AZ tegen elke club laten spelen, ook ADO. Ik zou alleen twijfelen als Feyenoord was gekomen. Feye- noord in Noord-Holland is een las tig verhaal." Bruinooge pleit voor meer maatwerk. En een maximale inzet van de clubs zelf om hun ei gen 'feestje' op orde te houden. „Toen ik hier acht jaar geleden be gon, had bijna elke wedstrijd een zeker risico en was opschalen van de politie-inzet haast standaard. Nu blijkt dat het anders kan." He lemaal zonder agenten ging het trouwens niet in Alkmaar. Enkele straten verder stond een ME-bus- je klaar en ook was er een handvol verkeersagenten. Gigantisch was het contrast met Den Haag en Nijmegen, waar de wedstrijden wél waren verbo den. Vooral zaterdagavond in Den Haag begeleidde een armada aan agenten de vijfhonderd ADO-fans die door de stad marcheerden. Leuk bedacht, maar jammer dat die agenten volgens de fans 'moes ten 'werken voor hun kankergeld' en er ook weer 'joden aan het gas' moesten. Eén 29-jarige Hagenaar werd vanwege dergelijke leuzen opgepakt. En van staken kwam niet veel: een optocht aan ME-bus- Deze 'avond zonder voetbal' leidde tot meer politie-inzet dan bij ADO-PSV nodig zou zijn geweest. jes en agenten te paard begeleidde de ADO-stoet die uiteindelijk - dankzij de inzet van fans zelf- niet tot veel overlast leidde. Maar deze 'avond zonder voetbal' leid de tot meer politie-inzet dan bij ADO-PSV nodig zou zijn geweest. Datzelfde gold gistermiddag in Nijmegen waar zelfs de door snee-pot tegen Excelsior niet door ging. Tweemaal drie kwartier hiel den NEC-fans een kruispunt be zet tot tientallen agenten de wa penstok tevoorschijn haalden en twee man werden opgepakt. Actieleider Albert Springer van politiebond NPB noemt de posi tief verlopen voetbalwedstrijden 'een bijvangst' van de stakingsac tie. „Het gaat ons om een betere cao, maar het is goed dat de discus sie over politie-inzet bij voetbal weer oplaait." De eredivisie blijft 'voorlopig' buiten schot bij nieu we politie-acties. „We gaan nu werkonderbrekingen bij Sail Am sterdam voorbereiden", aldus Springer. Prijs: 79,00 p.p. BRUISEND ROTTERDAM! MAANDAG 10 AUGUSTUS 2015 2007 2009 2011 2013 tm juli SAO 100815 I MR I BR0NVWETREN0WEB 1. Volkswagen Golf 4743 2. Volkswagen Polo 3809 3. Opel Corsa 2146 1. Volkswagen Golf 3335 2. Mercedes-Benz 200-500 (wl24) 3056 3. Mercedes-Benz 190-serie 2936 1. BMW 3-serie 1855 2. Volkswagen Golf 1775 3. Audi A4 1614 Nederland kiest 'klein maar fijn' door Marcia Nieuwenhuis In juli werden 13.000 auto's geïmporteerd. Een stijging van 234 procent ten opzichte van 2007. ARLINGTON. De Verenigde Staten zijn opnieuw in rep en roer over de dood van een zwarte, ongewa pende jongen die werd doodge schoten door een blanke agent. Een jaar na de geruchtmakende dood van Michael Brown (18) in Ferguson (Missouri) overkwam het nu de 19-jarige Christian Tay lor in Arlington, Texas. door Victor Schildkamp Het arrangement: Glas prosecco bij aankomst 2 x overnachting inclusief ontbijt Kopje koffie met Dudok gebak in het Mart Café in de Markthal Entree Holland Casino Informatiepakketje van Rotterdam Gebruik van WiFi Prijs p.p. o.b.v. 2 personen per kamer. Toeslag alleengebruik: dubbele arrangementsprijs. Toeristenbelasting: 4,5% p.k.p.n. Kinderen t/m 11 jaar gratis bij 2 volbetalenden op de kamer (max.1). Reserveringskosten: 12,50 per boeking. Geldig t/m december 2015, m.u.v. feestdagen. Boeken via www.marrea.nl/WEG510 Heerlijk een paar dagen naar bruisende Rotterdam. Shopliefhebbers vervelen zich geen moment in deze stad met de bekende koopgoot. Verblijf 3 dagen in Hampshire Hotel - Savoy Rotterdam (4*). Rotterdam is uw bezoek meer dan waard!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3