Extreme kunst als protestactie tegen Poetin stjpjstipreizen.nl StipvandeDqg.nl 59% Voordeelcruises Nederland per MS Allegro 52% 8-/9-daagse cruise Middellandse CULTUUR SHOW 27 S, (§1 Als Pjotr Pavlenski (31) in februari wordt opgepakt door de Russi sche federale politie, moet Pavel Yasman (30) hem verhoren. Pa vlenski wordt verdacht van het op blazen van bruggen in Sint Peters burg. Hij kan drie jaar gevangenis straf krijgen. Yasman moet hem dwingen een poging tot moord te bekennen. Tijdens de maandenlange ver horen raakt Yasman onder de in druk van Pavlenski. Omdat hij het oneens is met de verdachtmaking, neemt hij uiteindelijk ontslag. Vooral Pavlenski's oprechtheid en welbespraaktheid raken hem. „Hij is een zeer sterke persoonlijkheid. Het is fantastisch dat iemand zo gelooft in wat hij doet", zei hij en kele dagen geleden in een inter view met The Moscow Times. Opvallend Met zijn ingevallen gezicht en vastberaden blik is Pavlenski een opvallende verschijning. Hij wordt geboren in Sint Petersburg en groeit er op na de ineenstor ting van de Sovjet-Unie. Hij stu deert aan de kunstacademie, maar stopt omdat de instelling volgens hem 'van kunstenaars dienaren probeert te maken'. Pavlenski ziet het Russische politieke systeem steeds autocratischer worden en besluit zijn kunst in dienst te stel len van het protest hiertegen. Zijn eerste actie volgt in 2012, wanneer hij de feministische activisten van Pussy Riot steunt door in het openbaar te treden met een dicht genaaide mond. Negen maanden later wikkelt hij zich op straat naakt in prikkeldraad. Zijn performance kunst ver toont gelijkenis met de protesten van Pussy Riot: zij staan bekend om hun choquerende, openbare protesten tegen het Rusland van president Poetin. Volgens Nadezj- da Tolokonnikova, het bekendste lid van Pussy Riot, is de extreme kunst van Pavlenski het juiste ant woord op de harde realiteit: „Hij past bij deze tijden van ontgooche ling. Hij is grimmig, gediscipli- 'Pavlenski is grimmig, gedisciplineerd, gefocust en niet bang voor pijn' neerd, gefocust en niet bang voor pijn. Pussy Riot was zorgelozer en kinderlijker." Pavlenski krijgt internationale bekendheid als hij zijn scrotum vastspijkert aan het Rode Plein in Moskou. De beelden van een naak te man, zittend voor het Kremlin, gaan de wereld over. Het idee ont leende hij aan verhalen over Goe- lag-gevangenen die hetzelfde de den uit protest. Pavlenski verzet zich niet al leen tegen het ondemocratische politieke systeem, dat volgens hem doet denken aan het Sovjet tijdperk, maar ook tegen de apa thie van de burgers die zich dit la ten welgevallen. „Mijn protest actie op het Rode Plein was een metafoor voor de apathie, onver schilligheid en fatalisme van de moderne Russische maatschappij. De prikkeldraadactie symboliseer de hoe mensen voor zichzelf be perkingen creëren", zegt hij in een interview met The Guardian. Vorig jaar sneed Pavlenski, naakt zittend op het hek van een psychiatrische kliniek, zijn oorlel letje af met een keukenmes uit protest tegen de gedwongen psy chiatrische behandeling van dissi denten in het land. Schuld Angst voor de Russische autoritei ten heeft hij niet. „Je kunt alleen angst hebben als je je ergens schul dig over voelt, en dat doe ik niet. Alles wat de autoriteiten tegen mij kunnen doen, zal alleen hen zelf in diskrediet brengen." Waarom kiest hij voor deze ex treme vormen van protest? „Het is belangrijk voor het overbrengen van mijn boodschap dat ik lang de aandacht trek op een openbare plek. De autoriteiten weten dan niet wat ze met me aan moeten. Wat doe je met iemand die vastge nageld zit aan een plein of in prik keldraad is gewikkeld?" Hij wordt in zijn acties gesterkt door brieven van Russen die zelf hun mond niet open durven te doen. „Vaak bieden mensen hun excuses aan omdat ze eerst dach ten dat ik gek was, maar nu toege ven dat mijn kunst hun leven heeft veranderd." Politieman Pavel Yasman heeft overigens ook gezegd als advocaat mensenrechtenactivisten te wil len gaan bijstaan. Gloednieuwe 4-en 5-daogse routes! Wees snel, vuy korting zoover vertrek september en oktober incl. cruises per MS Allegro met ontbijt en lunch (diner bij te boeken voor 7 p.p.p.d.) diverse zeer interessante routes ook langere combinatiecruises te boeken zie stipreizen.nl/allegro boek online of bel met 088 - 70 70 600 Stip Costa breken cruisemarktjjpen^ korting nu fc-" vertrek november t/m maart incl. vliegreis en 8-daagse cruise per Costa Diadema o.b.v. volpension o.a. Barcelona, Mallorca en Rome ook met hotelnacht Barcelona te boeken zie stipreizen.nl/diadema Lillian w; Kijk dus snel op stipvandedag.nl MAANDAG 10 AUGUSTUS 2015 Kunstenaar Pjotr Pavlensky zit in november 2013 op het Rode Plein, waar hij uit protest tegen de apathie in de Russische samen leving zijn genita liën heeft vastge spijkerd, foto Reuters door Etienne Verschuren MOSKOU. De opgepakte Russische kunstenaar Pjotr Pavlenski kreeg een van zijn ondervragers zover ontslag te nemen. Wat drijft deze mensenrechtenactivist? Nadezdja Tolokonnikova Pussy Riot Cruisevoordeel bij Stip! Sneek Stavoren Lemmer Enkhuiz Amsterdam Schoonhoven 9 Nijmegen «Dordrecht Heusden Willemstad Grave Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. hut excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. De kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. lijeD^euwstesc^pvon Costa: Costo D|t! 0 Savona a Spezia Marsei e Barcelona Mallorca

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30