Waarom de kampeerserie We er bijna', onweerstaanbaar is 26 CULTUUR SHOW De MAX-vakantieserie We zijn er bijna! is sinds 2011 een hit. Dit jaar stijgt de animo voor de campingreality naar ongekende hoogte. Het gedoe met die ontbijtjes 's och tends! Frits Bom, tv-kenner en zelf ooit op de buis als De vakantie man, kan er smakelijk om lachen. De heerlijke kneuterigheid, daar houdt hij van. Net als de nog eens 1,7 miljoen fans van We zijn er bijna!. En dat terwijl Bom tot voor kort eigenlijk alleen flarden van het reisprogramma had gezien. „Mijn mond viel open van ver bazing toen ik laatst een hele af levering zag", vertelt Bom. „Ik had niet zulke hoge verwachtingen: Omroep MAX maakt ook Groeten van MAX, waarin wordt meege- huild met vakantiegangers. Een dieptepunt, maar We zijn er bijna! is wél een voortreffelijk program ma. Prachtig gemaakt ook. Lekker Hollands en informatief." We zijn er bijna! volgt zes we ken lang presentatrice Martine van Os en een colonne caravans en campers van senioren op een ANWB-kampeerreis die dit jaar Griekenland aandoet. Afgelopen keer zagen we hoe Pierre en zijn vrouw hun caravan op een nieu we camping manoeuvreerden tus sen muurtjes en bomen. Hoe Jaap niet alleen een eitje kookte voor zichzelf, maar ook voor Bill en Miep. Het eerste potje jeu de bou les ooit van Hans, die het allemaal 'heel apart' vond. En - da's altijd afwachten - of het geïmproviseer de waslijntje het wel hield onder het gewicht van natte lakens en sokken. 'Anders kan ik de hele boel opnieuw wassen.' Het is slome, op momenten haast saaie televisie, maar kent desondanks een magische aantrek- Dat beaamt Claudine Everaert, bedenker en regisseur van We zijn er bijna!. Toch is ze verbaasd door de grote aanwas van kijkers dit sei zoen. „Het lukt me niet om de vin ger er precies op te leggen", zegt ze. „Ja, het is eerlijke tv. Wij vol gen de bal. We vragen niet of ze een dansje willen doen. Als we er niet met de camera op staan, heb ben we het niet. We verzinnen niets, zijn eenfly on the wall." De bijna 5.000 kilometer lange reis levert 150 uur aan film op, dat wordt teruggebracht tot zes afleve ringen van 45 minuten. „Een mon nikenwerk, al oogt het makkelijk", zegt Everaert. „In één aflevering zit zo'n twee weken montagetijd." Daardoor is We zijn er bijna! na tuurlijk wél geromantiseerd, stelt Verlind: „Die reis is ontzettend in gedikt. Zo'n aflevering laat meer zien dan wat er op één dag op de camping gebeurt. Dat mag ook, an ders zou het echt saai worden." Belangrijk is, vindt Everaert, dat de kampeerders in hun waar de worden gelaten. Ze zet bewust geen kolderiek muziekje onder beelden van iemand die staat te hannesen met een afwasteiltje. Het moet geen slapstick worden. Verder levert Martine van Os geen cynisch commentaar. Wie daar trek in heeft, kan prima uit de voeten op Twitter. Op het mo ment dat het programma start, neemt '#wezijnerbijna' een vlucht. Everaert kijkt het hoofd schuddend aan. „Het gaat haast niet meer om het programma. Ze proberen elkaar alleen maar af te troeven met snedige opmerkin gen. Het is voor mij klip en klaar: zo staan wij er niet in." kingskracht op de kijker. „Zonder het negatief te bedoelen, zijn het eigenlijk bangige mensen die in zo'n kermis achter elkaar aan rei zen", vindt Bom. „Maar al is het jouw vakantie niet, iedereen snapt dat het getut en gemuts bij de camping hoort. Dit succes be wijst precies dat het allemaal niet zo gejaagd hoeft te zijn om de kij ker te behagen. Er zit maar weinig muziek onder de beelden. Je wordt niet gek van de herrie, zoals 'Eigenlijk zijn het bangige mensen die in zo'n kermis achter elkaar aan reizen' bij andere programma's vaak het geval is." Mediadeskundige Ton Verlind prijst de vakantiereeks om zijn eenvoud. „Het is pure tv, zonder opsmuk", oordeelt hij. „De afgelo pen jaren kregen we steeds extre mere tv. Dan zag je weer mensen voorbijkomen met een mentali teit en karakter die je in het dage lijks leven vrijwel nooit tegen komt. Dit laat juist het gewone, ge moedelijke leven zien." door Marlies van Leeuwen We zijn er bijna!, vanavond, NPO 1 21.25 uur. Alledaagse taferelen uit de serie We zijn er bijna! Frits Bom ex-Vakantieman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29