Zeeland blijft Klein Duimpje Kleine zakenmannen Aanvoer van vis is laag, met uitzondering van garnalen Vissers voeren steeds meer garnalen aan. Vis is alleen nog bijvangst van de garnaalvissers. trekken Luchtvaartdagen massa's mensen BRESKENS. De vissershaven van Breskens ontwikkelt zich steeds meer als dé aanvoerhaven voor gar nalen in Zuidwest-Nederland. Dit voorjaar was de aanvoer, door vangstbeperkingen weliswaar laag, maar de resultaten trekken la ter dit jaar zeker weer aan. Nor maal hebben acht vissersschepen Breskens als thuishaven, maar in het garnalenseizoen zijn het er tien tot achttien. Veel vis wordt er, volgens voorzitter Jaap Henne- keij van de vissersvereniging Ons Belang, niet meer aangeland in Breskens. Het is voornamelijk bij vangst van de garnalenvissers en in een beperkte periode wordt door 'gerichte visserij' ook nog wel kabeljauw aangevoerd. Om die reden werd - en dat was lang geleden - zaterdag bij de officiële opening van de jaarlijkse Visserij feesten ook geen Visserijwimpel uitgereikt aan de schipper, die kwalitatief en financieel de beste vis had aangevoerd op de vismijn. De Garnalenwimpel werd door ge deputeerde Jo-Annes de Bat, de visserijkoningin en garnalenprin- ses overhandigd aan de familie Praet van de Zeebrugge 8 uit Kieldrecht. Hennekeij ging zater dag ook in op de vangstadviezen voor 2016. Dankzij beperkingen van de vissers gaat het, volgens vis- Er kon zaterdag geen Visserijwimpel worden uitgereikt aan de schipper die beste vis had aangevoerd. serijexperts, goed met het visbe stand in de Noordzee en voor schol en kabeljauw wordt dan ook een stijging van de vangst van maximaal 15 procent voorgesteld. Maar Hennekeij noemde het te leurstellend dat de vangst van tong - voor de zuidelijke vloot, dus ook de Zeeuwse, van groot economisch belang - niet wordt vergroot. Terwijl de vissersvloot in de zuidelijke Noordzee voor 70 procent afhankelijk is van de tong visserij. De voorzitter van Ons Be lang juichte de herinrichting van het havengebied van Breskens toe, maar de vissersvereniging heeft daaraan wel voorwaarden verbon den. Golfbrekers moeten er bij voorbeeld voor zorgen dat de afge meerde schepen niet al te veel last hebben van de deining en er moe ten voorzieningen komen voor laagliggende schepen. De verwe zenlijking van een nieuw Viscen- trum vinden de vissers positief. Hennekeij: „In dat centrum wordt de vismijn, het museum, een vis serij-experience en de KNRM on dergebracht. Het plan heeft alles om de visserij in Breskens nog be ter op de kaart te zetten." Dankzij beperkingen van de vissers gaat het, volgens experts, goed met het visbestand in de Noordzee. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek werd in 2013 in de Zeeuwse havens 188.000 ton aan goederen overslagen die met containers waren aan- en afgevoerd. Vorig jaar steeg dat tonnage naar 211.000. Een stijging van 12,5 procent. Daar mee groeit het containerver voer van havenbedrijf Zeeland Seaports twee keer zo hard als in Rotterdam (plus 5,2 pro cent) en Antwerpen (plus 5,6 procent). De toename in Zee land is onder meer het gevolg van de trend dat stukgoed steeds vaker in containers wordt vervoerd. In absolute cijfers stelt de containeroverslag in de Zeeuw se havens weinig voor. Rotter dam handelt 127,6 miljoen ton aan containerlading af. Het voortvarend uitbreidende Ant werpen zit inmiddels op ruim 108 miljoen ton. Beide havens profiteren ook van uitbreidin gen, zoals de Tweede Maasvlak te in Rotterdam en het Deur- ganckdok in Antwerpen. In dat krachtenspel tussen zeehavens lijkt Zeeland de containerboot te hebben gemist. Het heeft geen terminal en het plan voor een Westerschelde Container Terminal staat in de ijskast. - 1 Zeeland zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Breskens is garnaalhaven door Wout Bareman door Frank Balkenende VLISSINGEN De containerover slag in de havens van Terneuzen en Vlissingen trekt weer iets aan, maar stelt in vergelijking nog weinig voor. PAGINA 16 17 mm* r /fljglTOl TERNEUZEN. Op de kinderrommelmarkt bij speeltuin Oranjekwartier in Terneu zen was het zaterdag niet zo druk als op de rommelmarkt bij de Visserijfeesten, maar wel minstens zo gezellig. De vrienden Cas (I) en Wouter (r) van elf jaar verkochten naast speelgoed ook zelfgemaakte armbandjes en zwaarden van papier. De kleine ondernemers uit Terneuzen zijn een bedrijfje begonnen en hebben al vijfentwinig euro verdiend op rommelmarkten. Woutefs broertje Maxim (8, midden) leerde de kneepjes van het vak. v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16