de belasting te verlagen. Waarom kan een deel daarvan niet naar de politie?' REPORTAGE 9 de Erasmusbrug te voorkomen. „Bij een eerstvolgende actie word jij gespaard, Ah med", belooft Van de Kamp. Die belofte ko men de bonden na: dit weekeinde kan Feye- noord gewoon spelen. Het komt de bonden ook wel goed uit dat hun oorspronkelijke plan niet doorgaat. Ze merken dat de publieke opinie zich te gen hen keert. Tijdens een stadsdebat van het AD hebben Rotterdammers geen goed woord over voor de actie tijdens de Tour. Waarom zo'n leuk evenement verstoren? Bovendien ligt de politie dan hevig onder vuur, omdat Mitch Henriquez is omgeko men door een nekklem van agenten. Wat bijna niemand weet, is dat het kabi net begin juni al in het diepste geheim over legt met de overkoepelende vakcentrales. Dat moet de vastgelopen cao-onderhande lingen van zowel de politie als de rijksamb tenaren, leraren en militairen lostrekken. Kabinet, regel het nu eens, eist PvdA-leider Diederik Samsom. Op to juli, om half 4 's ochtends, sluiten de onderhandelaars een superakkoord: er komt een loonstijging van 5,05 procent. De deal is meteen omstreden, want 2 procent betalen werknemers in feite zelf doordat het kabinet de pensioenpremies verlaagt. Dat leidt tot een lager pensioen. Van der Steur is niet bij de onderhande lingen betrokken geweest, maar hij is blij met het resultaat. Het kabinet is tot het ui terste gegaan, vindt hij. Van der Steur ver wacht dat hij eindelijk weer om tafel kan met de bonden. Maar die weigeren. De op een na groot ste bond NPB is het faliekant oneens met de pensioenconstructie, de anderen willen eerst hun leden raadplegen. De acties gaan intussen door: vijf voetbalduels worden dit weekeinde daarom afgelast. „Onbegrijpe lijk", vindt Van der Steur. NABESCHOUWING Wie gaat er uiteindelijk met de winst van door? Van der Steur en de politiebonden zijn geen millimeter dichter bij elkaar geko men en hardere acties staan op stapel. Naar verwachting schieten de ACP-le- den volgende week het pensioenplan af, zo als de ANPV en VMHP inmiddels al gedaan hebben. De bonden willen alleen met Van der Steur praten als hij er extra geld bij doet, bovenop de 5,05 procent. „De minis ter zegt dat hij niet meer financiële ruimte heeft, maar dat is natuurlijk onzin", zegt Van de Kamp. „Het kabinet speelt Sinter klaas door voor 5 miljard euro de belasting te verlagen. Waarom kan een deel daarvan niet naar de politie?" Na acht maanden strijd is de stand voor politieagenten nog steeds 0-0. 'We zijn na het allereerste gesprek al verbaasd, teleurgesteld en boos' terie is niet zo onder de indruk van de ac ties: die horen erbij, voorspelbaar. De ver houding tussen de bonden en het ministe rie is goed, ondanks het verschil van in zicht. Het wantrouwen tussen de bonden en de korpsleiding groeit daarentegen met de dag. Als Springer het plan lanceert om elke vrijdag een paar minuten de sirenes van de politieauto's te laten loeien, krijgt hij een woedende politiechef aan de lijn. Ronald Zwarter, contactpersoon namens politie- baas Gerard Bouman, eist dat de actie niet doorgaat. „Ze waren bang dat we als een kip zonder kop met sirenes door de wijken zouden scheuren", vertelt Springer. „Onzin natuurlijk, we zouden gewoon op een vast punt gaan staan. Toch dacht Bouman dat het mis zou gaan." Als agenten tijdens de marathon in Rot terdam met koeienletters 'Politie verdient beter' op het wegdek kalken, zet dat ook kwaad bloed. De politietop stuurt foren sisch rechercheurs naar de 'plaats delict' om uit te zoeken wie de schuldigen zijn, tot grote woede van agenten. De spanning loopt verder op als de politie in april met het ministe rie een kort geding aanspant om acties tijdens de grote cybertop in Den Haag te verbieden. De politie top is formeel geen partij in de cao-onderhandelingen, het minis terie geldt als werkgever. „De korps leiding heeft zich tijdens de acties heel hard opgesteld. Dat heeft de ver houdingen geen goed gedaan", zegt Eichhorn. TWEEDE HELFT De Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb moppert. Hij is een van de weini ge bestuurders die zich openlijk achter de stakende agenten schaart, maar zijn stad wordt zwaar getroffen door de cao-strijd. Na de actie bij de marathon en de afgelaste wedstrijd Feyenoord-Vitesse, dreigen de bonden in juli de doortocht van de Tour de France te verstoren. Ze willen een verkeers controle houden voor de reclamekaravaan op de Erasmusburg. Aboutaleb vreest dat het publiek zich te gen de politie zal keren en stelt een van zijn topambtenaren vrij om de bonden op andere gedachten te brengen. Hij belt zelf meermaals met Gerrit van de Kamp, de voorzitter van de grootste bond ACP, die op vakantie is. Op de dag dat Rotterdam de bonden voor de rechter zou treffen, schudden Aboutaleb en Van de Kamp elkaar de hand op het stadhuis. De bonden beloven hun ac ties af te zwakken om ongeregeldheden op de voorzitters uit voor een pizza in zijn kas teeltje in Warmond, ook zijn chauffeur krijgt er een. „We waren benieuwd of Van der Steur een andere koers zou varen", zegt Eichhorn. „Maar het was heel duidelijk dat de minister zich had ingelezen en de stand punten van zijn voorganger voortzet. Het is een heel andere man, maar met dezelfde boodschap." „De minister van Financiën heeft een he le makkelijke baan, hij hoeft alleen maar 'nee' te zeggen als iemand aanklopt voor geld", zegt Van der Steur meermaals. Het komt hem tijdens een grote demonstratie in Den Haag op een 'gele kaart' te staan. Het grote bord, met daarop de eisen van de bonden, krijgt een prominente plek in zijn werkkamer. RUST Terwijl de politie minder bonnen uit schrijft en files veroorzaakt op de snelweg, liggen de onderhandelingen stil. Het minis- ZATERDAG 8 AUGUSTUS 2015 Minister Ard van der Steur in duel met vakbondsman Gerrit van de Kamp. Sanna Eichhorn voorzitter VMHP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9