ACP-voorzitter Van de Kamp: 'Het kabinet speelt Sinterklaas door voor 5 miljard euro Al acht maanden heeft de politie geen cao. De sfeer wordt grimmig. Hoe heeft het zover kunnen komen? 8 REPORTAGE EERSTE HELFT Het is een zondagochtend in februari, de voorzitters van de vier politiebonden zitten in een vakbondszaaltje in Woerden tegen over topambtenaar Wim Saris van het mi nisterie van Veiligheid en Justitie. Ze onder handelen over een nieuwe cao voor de 65.000 politiemensen in Nederland. De bonden willen meer salaris en een plan om de vergrijzing van het politiekorps aan te pakken. Saris wil juist dat agenten meer week enddiensten gaan draaien en niet meer met vervroegd pensioen kunnen. „We staan lijn recht tegenover elkaar", zegt een van de vak bondsonderhandelaars. Toch is er een lichtpuntje: na vier jaar op de nullijn belooft Saris dat er weer een loonsverhoging in zit. Maar hoeveel? Die troefkaart speelt de top-ambtenaar niet uit. „0,01 procent erbij is óók een loonsverho ging", zegt hij mysterieus. Al vanaf de eerste onderhandelingen in januari weigert Saris te zeggen hoeveel meer loon hij agenten gunt, omdat het af hangt van de andere dure wensen van de bonden. „We zijn na het eerste gesprek al verbaasd, teleurgesteld en boos", zegt San- na Eichhorn van de kleinste bond VMHP. Een gesprek tussen de vakbondsvoorzitters en minister Ivo Opstelten op zijn kamer brengt de partijen niet dichter bij elkaar. De voorzitters stellen een ultimatum: uiter lijk 8 maart moet Opstelten met een goed bod komen, anders gaat de politie staken. „We hielden elkaar in een soort wurg greep", zegt een bron op het ministerie. WISSEL De dag nadat het ultimatum afloopt, treedt Opstelten onverwachts af. Een opgedoken bonnetje over een vijftien jaar oude deal met drugscrimineel Cees H. brengt hem op maandagavond ten val. De vier politiebon den spreken de vrijdag daarvoor al met hun achterban over de moeizame cao-onderhan delingen, onder meer in het politiebureau van Leeuwarden. Het zaaltje zit stampvol. „Geen soft gedoe, keiharde acties", schreeuwt een agent die in de vensterbank zit. „Leg de Tour plat!", roept een ander. De sfeer is grimmig. Agenten zijn de onzeker heid over de grootscheepse reorganisatie van de politie spuugzat. Ze willen eindelijk eens meer waardering. Albert Springer, bestuurder van de Ne derlandse Politiebond (NPB), probeert de gemoederen te sussen. „We bouwen onze acties rustig op. Het heeft geen zin om met een vol op het orgel te gaan." Temidden van deze onrust begint Ard van der Steur, het scherp debatterende VVD-Kamerlid zonder bestuurlijke erva ring, aan zijn nieuwe baan. Hij heeft zich als parlementariër nooit bezig gehouden met de politie en doet zijn best om snel kennis te maken met de bonden. Hij nodigt - - - -■ W ,r v - V-f;- door Deborah Jongejan en Peter Winterman Agenten tegen minister: ..w-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8