Pionieren .w'fféW Zeeland, praat mee over kerncentrale in Doel 16 ZEELAND f yfjlsT'f/nï V^C'6 f lu Toen ik voor het eerst echt in aanraking kwam met verkenners, waren ze be zig met stokken en stam men en palen en ik dacht meteen dat hun hoofddoel pionieren was. Ze maakten van stokken en palen een keukentent, plaatsten een vlaggenmast, construeerden een kapeltent, inclusief altaartje voor de aalmoezenier: het waren rooms-katholieke verkenners. Ze maakten een latrine die ze hudo noemden: een kuil in de grond met een paar palen en een hoopje zand met een inklapbaar pioniers schopje. Ze wilden met maximaal tien palen een brug over een beek je bouwen en ze hadden het over het optrekken van een uitkijkto ren om bosbranden te kunnen sig naleren en ze maakten een berrie met stokken en touwen om een bosbrandgewonde te kunnen af voeren. Ik hoorde de woorden: mastworp en driepikkelschoring, woeling en winding. Eigenaardig vond ik de kooktafel die bij de keu kentent werd opgetrokken. Het leek op een tafel, maar het blad be stond uit graszoden met de sprie ten naar beneden. De kooktafel was nodig om op een houtvuurtje water te koken voor de oploskofïie voor de hopman en de vaandrigs. De verkenners echter kookten in patrouilles op de grond, op hout vuurtjes vlak bij hun tenten. Ze leerden zo dat aardappelen slechts heel langzaam gaar worden en snel kunnen aanbranden. De vaan drig legde uit dat je een pan het beste schoonmaakt met zand. En dat je ook jezelf het best kunt was sen met zand. En dat zand goed is tegen puistjes. Ze leerden nog wel meer. Ze leerden kaartlezen in de nacht, morse, spoorzoeken, eerste hulp. Mijn taak was foerageren. De aanvoer van brood was niet moei lijk, dat deed de bakker, maar ik moest naar de boer voor oneindig veel boontjes en een teil met tot volle wasdom gekomen augurken. De verkenners kregen de hele kampweek boontjes en aten af en toe van de formidabele augurken die in de teil met water dreven. Ik had er een fles azijn bij gegoten: het was een warme zomer. Ze aten echter het liefst brood met aardbeienjam. Andere jam kon ik hen niet bieden. Wat ze ook graag aten waren de pannenkoeken die ik voor hen bij het kampvuur bak te. Ik deed dat in een pan waaraan een lange stok als steel was gepio nierd. Het voordeel was dat je een eind van het vuur kon zitten en de pannenkoek hoog kon op gooien om hem daarna keurig weer in de pan op te vangen. De verkenners juichten dan en ze juichten nog meer als een pannen koek in het vuur vier. Het werd stil toen de vaandrig een verhaal ging vertellen. Het ging over rovers die bij een vuur zaten. Nog stiller werd het toen de vaandrig op een pioniersschop je een wentelteefje ging bakken. Ademloos keken ze toe. Vlak over de grens met België staan de kerncen trales van Doel. De eer ste twee dateren uit 1975 en horen daarmee tot de oudste reactoren van de wereld. Ze zijn oorspronkelijk ontworpen voor dertig jaar. Op 18 juni dit jaar werd het wetsvoorstel dat de le vensduurverlenging van deze oude centrales regelt door het Bel gische parlement aangenomen. In 2003 werd de 'wet op de kernuitstap' aangenomen die be paalde dat beide reactoren veertig jaar open zouden mogen blijven. Doel 1 bereikte die leeftijd op 15 fe bruari 2015 en ligt sindsdien stil. Doel 2 zou op 1 december 2015 uit dienst genomen moeten worden. Door de recente wetswijziging mogen beide reactoren nu nog tot 2025 operationeel blijven. Tenminste, als de Belgische toe zichthouder, de 'nucleaire waak hond' FANC, zijn goedkeuring geeft. Die onderzoekt of het plan van Electrabel voor het nog tien jaar langer in bedrijf houden van de veelgeplaagde reactoren vol doende veiligheidsgaranties biedt. Hoe je ook over kernenergie denkt, het besluit van onze zuider buren heeft mogelijk consequen ties die zich niet aan landsgren zen houden. De kans is misschien niet groot maar als er iets mis zou gaan in de kerncentrales een paar kilometer van Nederland, dan zijn de consequenties enorm. De Zeeuwse autoriteiten hebben de plicht zich in te spannen voor de bescherming van haar burgers en hun bezittingen. Ze moeten bij voorbeeld zorgdragen voor effec tieve evacuatie van de Zeeuwse be volking als er onverhoopt iets grondig misgaat in Doel. Dezelfde autoriteiten (provin cie, gemeenten, veiligheidsregio) hebben dus in feite ook de plicht om zich te mengen in het debat over de levensduurverlenging van de reactoren net over de grens, en dat mag ook! Het door België en Nederland ondertekende 'Verdrag Inzake Milieu-effectenrapportage in Grensoverschrijdend Verband' (het Espoo-verdrag) en het 'Ver drag Betreffende Toegang tot In formatie, Inspraak in Besluitvor ming en Toegang tot de Rechter Inzake Milieu-aangelegenheden' (het Aarhus-verdrag) verplichten in dit geval België om de buren ex pliciet uit te nodigen zich te infor meren en uit te kunnen spreken over het plan de centrales nog tien jaar door te laten werken. Tijdens de parlementaire debat ten in België werd hevig gediscus sieerd over de noodzaak om voor de levensduurverlenging een zoge naamd Milieu Effect Rapportage (MER) te laten maken en onder meer een (grensoverschrijdend) publiek consultatieproces te door lopen. De Belgische Raad van Sta te heeft in een advies (8 mei 2015) ondubbelzinnig geoordeeld dat dit inderdaad vereist is. De verdra gen schrijven verplichtingen voor als het gaat om de beoordeling van activiteiten die een aanzien lijk effect op het milieu kunnen hebben. De levensduurverlenging van kernreactoren hoort daar bij. Die verplichtingen omvatten het opstellen van een MER, het in formeren van het publiek en het organiseren van daadwerkelijke in spraak van het betrokken publiek, ook in buurlanden. Tot nu toe weigert de Belgische regering te voldoen aan deze wet telijke eisen. De regering vreest dat de organisatie van een grens overschrijdende MER-procedure zoveel tijd in beslag zal nemen dat dit niet kan worden afgerond voor de periode van de verlengde le vensduur begint. Hierdoor zou Doel 1 dit jaar niet meer beschik baar komen en zal ook Doel 2 van af 1 december moeten worden stil gelegd. Kerncentrales veel langer open houden dan oorspronkelijk is ge pland kan wel degelijk consequen ties hebben voor het milieu en de bevolking. Het is absurd dat de Belgische regering in grote haast dergelijke ingrijpende besluiten neemt en niet alleen de eigen be volking, maar ook de buren het recht ontneemt zich te informe ren hierover mee te praten. Maar dit kan ook alleen gebeu ren omdat de Zeeuwse autoritei ten laks zijn. Welke Zeeuwse ge meente neemt het initiatief en eist van de Belgen dat ze zich sim pelweg aan de wet houden en de Zeeuwse bevolking de kans geeft zich uit te spreken? f\t( te 'n't.if t <(<i t Ui'ud/tUffi I Tffrt V TE CAST KERNCENTRALES door Peer de Rijk Peer de Rijk is directeur van WISE (World Information Service on Energy) De kerncentrale van Doel. foto Theo Giele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 70