Vrienden Surti zullen Plaats strategisch belangrijk 6 NIEUWS Met de gijzeling van tientallen christelijke gezinnen heeft IS zijn nieuwe opmars in Syrië onderstreept. QUARATAIN. In Qaryatain gebeur de de voorbije dagen wat al in zo veel plaatsen in het betreurde Sy rië is voorgekomen. Na dagenlan ge beschietingen en drie zelf moordaanslagen vertrok het rege ringsleger donderdag uit het woes tijnstadje met 15.000 inwoners, waarna honderden IS-strijders de straten van deur tot deur uitkam den, op zoek naar aanhangers van president Assad. Duizenden inwo- 'Ze weten dat er meer belangstelling is als ze christenen kidnappen' ners sloegen voor hen op de vlucht, al hun bezittingen achter latend. Nu is Qaryatain een spookstad- je. IS-strijders fotografeerden el kaar daarna, vol trots poserend op de tanks die het vluchtende rege ringsleger achterliet, en zetten de foto's op sociale media. Nog voordat de exodus op gang kwam, wisten IS-strijders zo'n 250 inwoners te gijzelen, onder wie tientallen christelijke gezin nen. Volgens ooggetuigen werden ze uit een kerk gehaald en meege nomen. Vermoedelijk zal IS ze in leven houden, om het regime van Assad een ruil met gevangen IS-strijders voor te stellen. Die tac tiek gebruikte de terreurbeweging al eerder. Maar de verovering van Qaryatain is meer dan de zoveel ste ontwikkeling in de strijd. Het is een belangrijke overwinning voor de Syrische tak van IS, die de laatste twee maanden vooral te genvallers te verwerken had. Juist deze week maakte Turkije bekend dat het samen met Ameri ka een grootscheeps offensief te gen IS in Syrië lanceert. Niet al leen met grootscheepse luchtaan vallen, maar ook met precisiebom bardementen met drones. Die ma ken het mogelijk om IS, dat zich op veel plaatsen vooral in de ste den heeft verschanst, in het hart te raken. Maar nog voordat dat offensief begonnen is, maakt IS duidelijk dat het nog altijd een bijzonder sterke positie heeft in delen van Syrië. Qaryatain mag dan een klei ne plaats zijn, de strategische bete kenis is groot gelegen bij een oase in een verlaten woestijngebied, Het stadje ligt pal aan de snelweg tussen Damascus, de hoofdstad van Syrië en de thuisbasis van As sad, en de grote stad Homs. Als IS die doorgangsroute weet door te snijden, is dat een harde klap voor het regeringsleger. Bovendien ligt het veroverde Q_aryatain op slechts 100 kilometer van de hoofdstad. De gijzeling heeft ook een sym bolisch karakter. „Ze weten dat de internationale gemeenschap en de media geïnteresseerd zijn als chris tenen worden gekidnapt", zegt Ra- mi Abdulrahman, hoofd van het Syrische observatorium voor men senrechten. „Het is bedoeld om te laten zien: wij zijn sterk." Het is een van de groot ste drugsvangsten ooit - en een van de meest opmerkelijke. De Ame rikaanse kustwacht maakte giste ren de vondst bekend van een zelfgemaakte, twaalf meter lange duikboot. Aan boord bevonden zich vier mannen én bijna acht ton cocaï ne ter waarde van naar schatting 200 miljoen dollar. Het schip is vorige maand aangetroffen op de Grote Oceaan, terwijl het op weg was richting de VS. De Amerikaanse luchtmacht spotte het vaartuig, dat voor een klein deel boven water uitstak, op 18 juli. Een boot van de Cali- fornische kustwacht werd met een op de onderzeeër afgestuurd. Op videobeelden van de kust wacht is te zien hoe leden van de kustwacht de bovenkant van de onderzeeër openen. 'Eruit! Er uit!,' schreeuwen ze. Daarna stap pen de vier inzittenden één voor één uit het zelfgebouwde vaar tuig. Ze zijn aangehouden. De Amerikanen konden daar na amper geloven wat ze zagen: tientallen grote zakken coke. Ze beseften direct dat het om een enorme vondst ging. Driekwart van de lading werd direct overge laden op het schip van de kust wacht. Het restant werd aan boord gelaten, om de onderzeeër in balans te houden terwijl het naar de kust gesleept zou wor- Toen de vrienden van Sur ti Dahlia (50) vorig jaar hoorden dat ze - als eni ge Nederlandse - op de verdwenen vlucht MH370 zat, verslonden ze het nieuws in de hoop op een teken van leven. Nu delen van het vliegtuig zijn ge vonden, proberen ze de jour naals juist te mijden. „Surti is weg, dit rijt alleen maar de oude wonden open." In Amsterdam-Osdorp den ken haar achtergebleven vrien dinnen nog dagelijks even aan haar. Aan haar zachtaardige ka rakter. Haar luisterend oor, haar- reislust, haar liefde voor de zon. Aan de noeste werker Surti ook, jaren buffelend bij de Belasting dienst. Maar ook de opgetogen Surti, die rotsvast haar westerse rijkdom deelde met haar familie in Indonesië door studiebeurzen te bekostigen voor haar nichtjes. „Surti is er niet meer", herhaalt Cheyenne nog eens hardop. Het De televisie blijft de komende dagen maar uit Surti krijgt ze er immers toch niet meer mee terug. heeft even geduurd voor ze dat zeggen kon. De vriendinnen denken aan de tragiek. De Amsterdamse was naar Kuala Lumpur afgereisd om een man te ontmoeten die ze via www.dejongintra.nl/busreizen IS blijft nog altijd sterk in Syrië door Peter Groenendijk Rami Abdalraman mensenrechtenspecialist Kustwacht VS haalt drugs boven water 2 door Victor Schildkamp De Amerikaanse kustwacht vond acht ton cocaïne ter waarde van 200 miljoen dollar in de twaalf meter lange, zelfgemaakte onderzeeboot door Tobias den Hartog Sissi, Strauss en Sachertorte Vliegreizen Steden reizen Busreizen Autoreizen Verre reizen Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom excl. 17,50 reserverings- kosten en 2,50 Calamiteitenfonds. 8-daagse busreis Wenen I nel. stadswandeling Gegarandeerd vertrek Comfort Class Touringcar Reiscode: efwen04 5-daagse busreis 1Inel. stadswandeling Gegarandeerd vertrek Comfort Class Touringcar Reiscode: ebludCB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6