Kreeftenvisser in nood Crowdfunding zorgt voor financiering van restaurant Cameramuseum portretteert op bestelling in Zeeuwse dracht anno 1910 SCHOUWEN-DUIVELAND 5 Het drie jaar oude Cameramuseum in Zierikzee heeft de weg naar omhoog gevonden. Een nieuwe start. Het Cameramuseum in Zierikzee leek in januari op sterven na dood. Een pril initia tiefin de knop gebro ken. Maar met be hulp van nieuwe geldschieters hield fotograaf Bob Noomen zijn geestes kind boven water. Nu, goed een half jaar later, ziet het plaatje er een stuk rooskleuriger uit en timmert het mu seum met onder meer een authen tieke fotostudio anno 1910 en een fo totour door Zierikzee aan de weg. Bobs vrouw Tonny hijst zich in de kleedkamer achterin het monumenta le pand aan de Visstraat in dagelijkse Schouwse klederdracht. Keuze ge noeg aan het rek, voor zowel mannen als vrouwen. En deze maand komt daar nog veel meer bij, glundert Noomen. „Collega-fotograaf Cor Schuilwerve in Vlissingen stopt er 15 augustus mee. Hij heeft in de loop der jaren een pracht collectie aan chi que Walcherse dracht verzameld voor een fotoshoot. Dat neem ik alle maal over. Niet het museum, maar ik persoonlijk. Voor het museum. Straks kunnen we een heel gezinne tje fotograferen in orginele kleren van toen. Tot en met babytjes aan toe." Tonny is omgekleed en vleit zich in de stoel voor de enorme houten ca mera. Een origineel exemplaar uit 1890, waarvan het museum er twee in het bezit heeft. Noomen worstelt even met de onhandige negatiefpla ten die in het apparaat moeten wor den geschoven. Voor de vorm, want een portretfoto maakt hij in deze op stelling gewoon met een moderne di gitale camera. In sepia (oud bruin), dat dan weer wel! „Als we de echte natte procedure zouden volgen, ben je een dag bezig met het drogen en ontwikkelen. Dat is niet te doen." Wie in 1910 op de foto ging, moest daar wel even de tijd voor nemen. „En onwijs stilzitten", gniffelt Noomen om het ijde- le leed van toen. „De belichtingstijden vari eerden van minimaal tien seconden tot een minuut. Probeer maar eens zo lang niet te bewegen met je hoofd. Dat lukt je nooit. Dus werd dat hoofd in een speciale nekklem gehangen, maar dan was je er nog niet. Ogen en mond moesten heel vaak geretoucheerd worden, omdat ze wa- ren bewogen." Het studiootje in het museum is zo waarheidsgetrouw mo gelijk nagebouwd. „Tot en met het vo gelkooitje. Dat was niet alleen decora tief, het had ook een functie", onder wijst Noomen. „Net als die nekklem. Door naar het vogeltje te kijken, nam de geportretteerde automatisch de juiste houding aan. Daar komt ook die uitdrukking vandaan..." Het enige dat ontbreekt, is het doek met achtergronddecor waar de welgestelden van weleer zich tegen lieten vereeuwigen. Zo'n beschilderd doek hangt wél op de bovenste ver dieping, in de pronkkamer van het museum. Achter glas, want het is ui terst zeldzaam (uit Parijs) en de bro- 'Vogelkooitje was niet alleen decoratief, het had ook een functie' ze conditie duldt geen aanraking van verzuurde vingers. Het Cameramuseum treedt dit sei zoen ook voor het eerst in zijn drieja rig bestaan naar buiten. Onder de be zielende leiding van oerfotograaf Leen Koper wordt in kleine groepjes een fototour door monumentaal Zie rikzee ondernomen. De deelnemers wordt zo in de praktijk de fijne kneepjes bijgebracht. Noomen: „Eerst leren kijken hoé je een goede foto maakt. Tegenwoordig met die di gitale camera's wordt gewoon wat in het wilde weg geklikt. Veel van de fo to's missen de juiste diepte en scherp te. Als je dat nou weet, kan je zoveel meer van het resultaat genieten!" „Investeerders kunnen certifica ten kopen van duizend, driedui zend of vijfduizend euro", legt Kooman zijn concept uit. „Na een half jaar gaan we dan uitke ren. Vijf jaar lang elk halfjaar een tiende van het ingelegde be drag-met-rente." De deelnemers kunnen kiezen of ze hun inleg cash terug willen of in natura. „Als ze het cash wil len, krijgen ze drie procent rente. Dat is al veel meer dan de ban ken geven. De mensen die kiezen voor de natura-uitkering krijgen zes, acht of tien procent rente. Dat is afhankelijk van de inleg." Bijkomend voordeel van de crowdfunding is volgens Koo man dat mensen betrokken ra ken bij zijn geesteskind. „Zij wor den daardoor een soort ambassa deurs van het restaurant. Voor we openen hebben we op deze manier al een klantenkring. Bin nen hun netwerk zorgen zij voor mond-tot-mond-reclame." Voor de deelnemers creëert Kooman een wall of fame. In de gang naar de toiletten komen lijs ten te hangen met de naam van de investeerder erop. „Een beetje in de Al Capone-stijl en natuur lijk als de deelnemer het wil", al dus kooman. Op Walcheren heeft Ard van de Kreeke van 't Hof Welgelegen in Middelburg inmiddels al drie rondes crowdfunding achter de rug. In 20tr leverde de eerste ron de een ton op. Dat was nodig voor de bouw van een schuur, een keuken en restaurant. De tweede ronde startte in 2013, met als doel een kas en een koelhuis te bouwen. En in 2014 begon Van de Kreeke aan de der de ronde. Dat geld was nodig voor de bouw van een loods en wederom een kas, de aankoop van grond en om nieuwe machi nes aan te schaffen. BRESKENS. Een kreeftenvisser uit Yerseke met dubbele pech is vrij dagochtend te hulp geschoten door vrijwilligers van het KN- RM-reddingstation Breskens. De Yersekenaar was aan het werk op de Westerschelde bij Ritthem en kreeg vlakbij het hoofdvaarwater motorpech. Hij had een vislijn in zijn schroef gedraaid, waarbij zo veel kracht vrijkwam dat de kop peling stuk ging. De visser kon niet meer voor- of achteruit, omdat hij ook nog eens vast aan zijn, aan de zeebo dem verankerd vistuig. Het lukte uiteindelijk de vislijn door te snij den. Langszij de Zeemanshoop is de sloep daarna naar de Buitenha ven in Vlissingen gebracht. ZATERDAG 8 AUGUSTUS 2015 In de schatkamer van de fotografie is het zwijmelen door Marcel Modde Wie een portret liet maken mocht niet bewegen. Ogen en mond werden vrijwel standaard geretoucheerd. Bob en Tonny (I) Noomen in de nagebouwde fotostudio uit 1910 in het Cameramuseum. De nekklem was essentieel om een onbewogen portret te maken. De camera is uit 1890. foto's Marieke Mandemaker Bob Noomen, fotograaf door Willem Adriaansens GOES De Goese chefkok Alexan der Kooman opent volgende maand zijn eerste eigen restau rant. Aan de Grote Markt gaan dan de deuren open van de Kluize- naer, het eerste volledig door crowdfunding gefinancierde res taurant van Goes. Gortstraat 28 4331 LC Middelburg 0118 617652 www.bovenenbeneden.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69