Harde terugkeer NAC Breda in eerste divisie Jurgen Streppel begint aan zijn vijfde seizoen als hoofdtrainer van Willem II 8 SPORT Jurgen Streppel, superkruikzingen de Willem ll-fans tegenwoordig. „Dat vind ik leuk. Maar ik relativeer dat wel. Ik relativeer altijd alles." Ik ben geen psycholoog, maar heb me wel ingelezen' -w- urgen Streppel begint aan zijn vijfde seizoen als hoofd- I trainer bij Willem II. Al- I leen Frank de Boer (Ajax) I zit-iets-langer op zijn plek. „Dat hoeft niet zo te zijn. Als je je zelf en de ploeg kunt blijven ont wikkelen en elkaar kan blijven prikkelen elke dag. Volgens mij is dat hier bij Willem II nog het ge val. Bovendien zijn er tegenwoor dig veel meer wisselingen dan vroeger in een selectie elke zomer. Dus je staat elk seizoen weer voor een deels nieuwe groep." „Dat negatieve heb ik nooit zo er varen. Ik merk wel een verschil, maar dat is er niet alleen bij mij. Dat zit in heel de club. Kijk naar de opkomst bij de open dag. Daar kwamen 7.500 mensen. Dat is veel meer dan de afgelopen jaren. Na tuurlijk heeft dat ermee te maken dat het goed gaat. Dat kan ik wel relativeren. Ik relativeer altijd alles. Ik ben niet van de scorebordjour- nalistiek. In mijn eerste seizoen hier, in de eerste divisie, waren er best wat wedstrijden die we nipt wonnen, maar waarin we belab berd speelden. Dan sta ik echt niet te juichen. Voor mij is het proces het belangrijkst. Een groot deel daarvan vindt plaats achter de schermen, dus ik begrijp dat de buitenwacht wél vooral naar de re sultaten kijkt. Die mensen zien niet wat er binnen zo'n groep alle maal gebeurt een heel jaar. Dat kan tot onbegrip leiden. Erik Fal- kenburg is bijvoorbeeld nog altijd geen honderd procent. Maar ik heb hem wel opgesteld de laatste weken in de oefenwedstrijden. Omdat hij op een belangrijke posi tie speelt, waarbij het belangrijk is dat jongens op elkaar ingespeeld raken. Wie die wedstrijden heeft gezien, zal misschien vinden dat het tegenvalt wat Erik heeft ge bracht. Terwijl wij weten hoe het fysiek met hem zit. Dat het lo gisch is dat hij na 70 minuten met zijn tong op zijn schoenen loopt." Is het elke keer weer een even grote uitdaging om een nieuw team te kne den nadat er weer spelers zijn ver trokken en bijgekomen, of word je er ook wel eens moe van? „Natuurlijk zou het heel fijn als je je beste spelers kunt behouden. Dan kun je doorgroeien. Maar ik ben het eens met wat Peter Bosz eerder deze week zei: dat zit er in Nederland gewoon niet in. En bij Barcelona wel. Dus wij moeten het stapje voor stapje doen. Moe word ik er niet van. Het kneden aan een groep vind ik zelfs het leukste onderdeel van het vak. Creatief zijn, kijken waar winst te behalen is. Hoe mensen reageren. Dat aansturen, dat vind ik een he- le mooie uitdaging, elke keer weer." „Dat zijn jongens met een eigen mening hè. Die zich niet zo snel wat laten vertellen. Bij wie het woordje 'moeten' niet in het woor denboek voorkomt. Ik vind het wel mooi om aan zulke jongens te laten zien wat voor invloed hun ge drag heeft op anderen, op de rest van de groep. Om daarmee aan de slag te gaan. Ik ben geen psycho loog of psychiater, maar ik heb me wel ingelezen op dit gebied. Als het uiteindelijk niet lukt met zo'n jongen, dan voelt dat wel als falen. Maar we willen wel alles gedaan hebben om het maximale eruit te halen. Daar steken we veel energie in. En hoe zal ik het zeggen... als het hier niet lukt, dan denk ik dat het heel lastig is om het elders wel te laten lukken. Het helpt denk ik wel dat ik vroeger zelf ook wei eens gekke dingen deed. Daardoor snap ik die jongens nu wel beter. Achteraf denk ik wel: hoe haalde ik het in mijn hoofd toen. Of ik voorbeelden wil geven van mijn foute gedrag toen? Nee, liever niet. Je moet tegenwoordig uitkijken dat je geen stempel krijgt. Als spe ler had ik dat - en ik denk wel te recht -, als trainer niet. Als ik mijn eerste interview teruglees dat ik als speler van Helmond Sport aan Voetbal International gaf...Man, man. Dan schaam ik mijn ogen uit m'n kop." NAC kwam al vroeg in de wed strijd met tien man te staan. Divi ne Naah, de Ghanees die de Bra bantse club huurt van Manchester City, speelde te onbesuisd en liep in de 31e minuut al tegen zijn tweede gele kaart aan. Pas in de tweede helft profiteer den de bezoekers van de man- meersituatie. Jack Tuyp en Kees Kwakman (ex-NAC) brachten de stand op 0-2. Via Luis Pedro kwam de thuisploeg terug tot 1-2. Bert Steltenpool zorgde vervol gens weer voor een verschil van twee doelpunten. Guyon Philips maakte er ver in blessuretijd nog 1-4 van. De andere degradant uit de ere divisie, FC Dordrecht, schreef wel drie punten bij. De ploeg van assis tent-trainer Gérard de Nooijer was in eigen huis te sterk voor FC Eindhoven: 3-1. Bij FC Eindhoven had Tom Boe- re een ongelukkige avond. De Ter- neuzense aanvaller greep al in de achtste minuut naar zijn been. In de dertiende minuut moest hij ge blesseerd naar de kant. Vlissinger Istvan Bakx kwam er met FC Oss niet aan te pas te gen FC Emmen. Thuis werd met 0-3 verloren. Met die score is de Drentse club ook de eerste koplo per in de Jupiler League. Fortuna Sittard, dat getraind wordt door de uit Zierikzee afkom stige Peter van Vossen, speelde bij de competitiestart gelijk. Het werd uit bij FC Den Bosch 2-2. De Limburgers misten nog wel een strafschop. Opmerkelijk was de nederlaag van Jong Ajax bij Achilles'29. Het duel eindigde in 2-1. Op de terugweg na de laatste uitwedstrijd van vorig seizoen vierden fans, spelers en stafleden van Willem II samen feest op een parkeerplaats. Jurgen Streppel werd bejubeld, foto Geert van Erven 'Ik begrijp dat anderen vooral naar resultaten kijken. Ik niet' door Max van der Put Je vijfde seizoen... Zit er een houdbaarheidsdatum op Jurgen Strep pel in deze functie bij deze club? Sinds vorig jaar zingen de supporters van Willem II geregeld een liedje over en voor jou. 'Hij is kaal, hij heeft geen pruik, Jurgen Streppel: super kruik.' Ben je verbaasd over jouw po pulariteit bij de achterban, zeker om dat je de eerste twee seizoenen bij de club juist vaak negatief werd be naderd? Jurgen Streppel Je lijkt graag te werken met - op pa pier - lastige jongens, zoals Jeroen Lu- mu, Jerson Cabral en nu Richairo Ziv- kovic. Komt dat omdat je zelf als spe ler ook een boefje was? BREDA. Het was voor NAC Breda gisteravond een harde hernieuwde kennismaking met de eerste divi sie. De uit de eredivisie gedegra deerde club verloor in de eerste speelronde met liefst 1-4 van FC Volendam. Tom Boere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 63