Kromowidjojo neemt pannenkoekje minder Waterpolosters verliezen in thriller nipt van de Verenigde Staten: 5-4 De Nederlandse waterpolosters hebben gisteren in Kazan net naast de wereldtitel gegrepen. SPORT 7 De jonge ploeg van bondscoach Arno Havenga had moeite met het fysieke spel van de Verenigde Staten, de regerend olympisch kampioen. Na een gelijkopgaande beginfase - waarin beide doelvrou- wen zich onderscheidden - sloe gen de Amerikaanse vrouwen in het derde part een gaatje (5-3). Ne derland knokte voor wat het waard was, maar het bleek net niet voldoende: 5-4. En zo ging ook de vierde van de vijf WK-finales die de Oran je-vrouwen in totaal speelden, ver loren. Alleen in 1991 werd Neder land in Perth wereldkampioen, ten koste van Canada. Ondanks de bittere pil van gis teravond, mogen de 'zilveren Tsari na's' met trots terugkijken op een geslaagd WK. De waterpolosters overtroffen in Rusland hun eigen verwachtingen. Een plek in de hal ve finales was het doel. „We wil len meedoen om de medailles en laten zien dat onze zilveren plak van vorig jaar op het EK in Boeda pest geen incident was", stelde Ha venga voorafgaand aan het toer nooi. Wedstrijden als tegen Italië (in de halve fmale) en tegen de Vere nigde Staten in de WK-fïnale zijn van levensbelang voor het piepjon ge team. „Met deze ervaringen in de pocket hebben we een belang rijke stap weten te zetten. Daar moeten we volgend jaar ons voor deel mee doen", zei aanvoerster Yasemin Smit (30). Tot haar teleurstelling waren er op het WK geen tickets te verdie nen voor de Olympische Spelen van 2016. De eerste mogelijkheid volgt in januari op het EK in Bel grado. Hier levert alleen de Euro pese titel plaatsing op. In maart dient zich de tweede kans aan op het Olympisch Kwalificatie Toer nooi in Gouda. De uitstekende prestaties van Oranje in Kazan vormen voor bondscoach Havenga de bevesti ging dat hij en zijn begeleidings staf het juiste pad zijn ingeslagen. De 40-jarige Rotterdammer ver vult sinds 2006 diverse functies bij het waterpoloteam. Vanaf eind 2013 heeft hij de eindverantwoor delijkheid in handen. Ver j ongingskuur Zijn (al dan niet gedwongen) ver jongingskuur heeft goed uitge pakt. Havenga heeft een hecht team gesmeed waarin geen uit schieters naar boven of naar bene den zijn te bespeuren. En ieder een gaat voor elkaar door het vuur. Ook de aanstelling van assis tent-coach Bas de Jong bleek in meerdere opzichten een prima zet. De energieke Havenga ('Ik kan tijdens een wedstrijd niet stil zitten') en de rustige De Jong vul len elkaar goed aan. En niet onbe langrijk: de twee oud-teamgeno ten van Oranje durven elkaar de waarheid te zeggen. „Bas is heel belangrijk voor ons", zegt Haven ga over zijn assistent die begin 2014 zijn entree maakte. „Bas is de man van de statistieken en analy- ses. We noemen hem niet voor niets onze cijferneuker", aldus Ha venga daags voor de fmale met een lach. De vice-wereldkampioen krijgt vanmiddag een heldenontvangst op Schiphol. Zwembond KNZB en supporters wachten de zilve ren ploeg rond half zes op. KAZAN. De Australische Bronte Campbell (21) onttroonde gistera vond op het WK in Kazan haar oudere zus Cate op de 100 meter vrije slag. Ranomi Kromowidjo jo was blij met plek vier. Femke Heemskerk (vijfde) baalde. Het feest kan bijna beginnen voor Ranomi Kromowidjojo. „Over vier weken begint het olympisch seizoen. Dat is voor mij een feest je. Dan gaan mijn oogkleppen op en staat alles in het teken van Rio", zei de 24-jarige zwemster, die opleeft zodra de Olympische Spelen in zicht zijn. Desondanks zag de olympisch kampioene van Londen het WK zeker niet als een minderwaardig tussendoortje. Na een moeilijk jaar 2014 wilde ze nu haar beste 100 meter van het sei zoen noteren. Daar slaagde zij ruimschoots in. Kromowidjojo zwom zelfs een lage 53'er zoals haar coach Patrick Pearson vooraf had ingeschat: 53,17 seconden. Hoewel ze niet in de buurt van de medailles kwam, was Kromo na afloop zeer tevreden. „Ik ben hier heel erg blij mee. Ik kom dicht bij mijn beste tijden ooit", sprak ze iets overdreven. Haar per soonlijk record op het koninginne- nummer staat immers al ruim drie jaar op 52,75. Kromo weet zelf als geen ander dat het volgend jaar in Rio de Janeiro een stuk sneller moet dan in Kazan, wil ze het erepodium ha len. „Er zit zeker nog rek in. In het nieuwe seizoen ga ik mijn joker- tjes inzetten. Welke? Nou, het heeft vooral met mijn focus te ma ken. Bij alles wat ik vanaf septem- "Olympisch seizoen begint over vier weken. Dat is feestje. Dan gaan oogkleppen op en staat alles in teken van Rio" ber doe, stel ik mezelf de vraag: 'Ga ik hier harder van zwemmen in Rio?' Het is echt niet zo dat ik het afgelopen jaar een studentenle ven heb geleid, maar ik moet wel scherpere keuzes maken. Zoals een pannenkoekje minder eten." Femke Heemskerk (27) wilde na naar vijfde plek (in 53,58 secon den) weinig woorden vuil maken aan haar optreden. „Het is kloten. Ik was gewoon niet goed genoeg. En ik ben er helemaal klaar mee", was het enige wat de wereldkam pioene op de kortebaan te zeggen had. Begrijpelijk Haar reactie is begrijpelijk. Ze ver scheen op het WK als snelste vrouw ter wereld op de 100 (met 52,69 seconden) en de 200 meter vrij van dit seizoen. Met lege han den en een hoofd vol vragen ver laat Heemskerk nu het toneel. In een scherpe tijd van 52,52 snelde Bronte Campbell in Kazan naar het goud. Veel mensen had den hun geld gezet op Sarah Sjöström (zilver) of titelverdedig ster en Cate Campbell (brons). Toch komt de winst van de jongste Campbell niet uit de lucht vallen. Afgelopen zondag toonde Bronte haar vorm met een indruk wekkende spittijd van 51,77 op de estafette. Bovendien was Bronte in haar prille jeugd beter dan Cate. Toen Bronte op een dag met heel veel medailles thuis kwam, was haar twee jaar oudere zus zo jaloers dat ze Brontes medailles onder haar bed verstopte. De wijze les van moeder Campbell luidde: 'Als je net zoveel wilt winnen als Bronte, moet je er net zoveel voor doen'. Inmiddels stuwen de zusjes el kaar op tot grote hoogte. ZATERDAG 8 AUGUSTUS 2015 Trots op zilveren Tsarina's door Natasja Weber Yasmin Smit scoort 1-0 tegen de VS in de WK-finale. Daarna namen de Amerikaanse vrouwen het heft in handen, foto ANP/Robin van lonkhuijsen door Natasja Weber

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62