5.000 een zijweg en je waant je op een onbewoond eiland' Kras Rondreizen^^c NIEUWS 5 Huisjes, hotelkamers, fietsen... Alles, werkelijk alles is verhuurd. De eilanden zitten tot de nok toe vol, getuige de afgeladen veerboten. Toch, aan land is de serene rust nog wel te vinden. U Verliefde burgemeester van eiland korting p.p. 6 t/rn 13 augustus Tot ust: daarvoor ga je naar Schiermon nikoog. Maar de wadden zijn in trek en op mooie dagen barst het kleinste eiland uit zijn voegen. De boot zit barstensvol, alle fietsen zijn verhuurd. Als je er eenmaal bent, verdwijnt de hectiek als sneeuw voor de zon. En is er echt die rust. De reis ernaartoe hoort ook bij de vakantie, pleegt men te zeg gen. Maar het valt in de verste ver te niet mee je te ontspannen wan neer je op een mooie zomerdag be sluit de gang naar Schiermonni koog te maken. Dat begint al ver voordat de Veerdam in zicht is. Parkeren in de haven van Lauwers- oog: stress. Wie er niet op tijd bij is, veroordeelt zichzelf tot een plek op langparkeerplaats P4. Daar is het niet alleen hondsdruk, het is ook nog eens 2 kilometer lo pen naar de boot. Dus snelwandelen tientallen roodaangelopen vakantiegangers zich vervolgens in het zweet om het veer van Wagendorp Passa giersdiensten überhaupt te halen. En dan staat ook de brug nog open. Bij de toegangspoort, de laat ste horde, verliest een grote derti ger - iets te zwaar, blauwe ruitjes blouse, korte mouwtjes - zijn be heersing. Als de scanner de barco de op zijn ticket niet meteen her kent, stapt hij tierend over het poortje heen. Elet zijn taferelen die je eerder in Walibi zou verwachten. Maar op de route naar het serene Schier monnikoog? Serieus. En het wordt erger. Op de boot wordt de sound track samengesteld door huilende baby's, blaffende honden en een kind dat op zijn kop van de trap naar het zonnedek stuitert. Het is allemaal een gevolg van de extreme drukte die de Wadden eilanden deze week in zijn greep houdt. Werkelijk alles zit vol. De huisjes en hotels op Vlieland, Ameland en Schiermonnikoog? Vol. „Het is een gekkenhuis", ver zucht de eigenaresse van de fair- tradewinkel aan de Langestreek in het dorp Schiermonnikoog. Op de écht mooie augustusda gen, zoals afgelopen donderdag, maken ruim drieduizend dagjes mensen de overtocht naar Schier. Op zich geen schrikbarend aantal - het is het inwoneraantal van dor pen als Vries en Kollumerzwaag. „Maar op een normale zomerdag blijft het aantal dagbezoekers be perkt tot duizend of vijftienhon derd", zegt Bert Korendijk van de plaatselijke VW. „Alles komt nu samen. Het plotselinge mooie weer en het feit dat het bouwvak is, uiteraard." De vraag die zich op dringt: is het nog wel leuk om naar Schiermonnikoog te gaan? Natuurlijk, zegt Korendijk, maar als medewerker van de VVV is hij niet de meest betrouwbare bron. De gezichten van de bezoekers die er bij aankomst achterkomen dat alle vijfduizend huurfietsen die Schiermonnikoog rijk is vergeven zijn, vertellen een ander verhaal. Ze moeten met de pendelbus naar het dorp, 4 kilometer verderop. Die zit, hoe kan het ook anders, barstensvol. Maar net als je bij de uitstaphal- te in de dorpskern concludeert dat sardientjes in blik het beter hebben, blijkt het gedaan met de hectiek. Natuurlijk, er lopen men sen op straat, best veel zelfs. Maar vergeleken met een zomerdag in Scheveningen of Zandvoort stelt het helemaal niets voor. „Druk? Het is hier helemaal niet druk." Co Huijbrechts, eige naar van restaurant annex ijssalon de Ambrosijn kan het weten. Van uit Amsterdam kwam de chef-kok ooit naar Schier, en reken maar: hij gaat nooit meer weg. „Neem vandaag. Hier in de straat zijn veel mensen. Maar als je het dorp uit fietst, los je op. Je neemt een zij weg en je waant je op een onbe woond eiland." Ook op het Badstrand, aan de noordkant van het eiland, gaat die vlieger op. Het wemelt er welis waar van de fietsen, en voor de uit kijkpost van de reddingsbrigade liggen aardig wat handdoekjes op een rij. Maar loop een paar hon derd meter naar links of rechts, en je hebt het rijk alleen. De conclusie moet dan ook niet zijn dat de wadden vol zitten, maar dat het de infrastructuur van Schier is die zijn limieten aan tikt. „Dit zijn gewoon extreme da gen", zegt Ger van Langen, direc teur van Wagendorp Passagiers diensten. „Je hebt er ieder jaar een paar bij, dan bereiken we onze fy sieke grens. Dat is nu eenmaal zo." Dat mensen op zo'n dag een eind naar hun auto moeten lopen of dat ze twee uur op de volgende boot moeten wachten, is verve lend. Maar het is geen reden om in Lauwersoog een extra parkeer dek te bouwen of om in een extra boot te investeren. „Voor drie da gen in het jaar kun je daar niet aan beginnen." Aan de Langestreek zit de 87-ja- rige Emmy voor het huisje waar ze standaard de zomer door brengt. Ze komt al 70 jaar op het eiland, en vindt het prima, al die bootladingen. „We moeten ervan leven, toch? En het is hier nog steeds hartstikke rustig. Pas kwam hier een meisje langs, dat vroeg waar alle winkeltjes waren. Ik zeg kind, als je wilt winkelen ga je maar naar Amsterdam." SCHIERMONNIKOOG. De burgemeester van Schiermonnikoog, Sjon Stellinga, zit in een lastig parket. Hij zegt zijn baan op in verband met 'veran deringen in zijn privé- situatie'. Hoewel niemand het wil bevestigen, zou de getrouwde Stellin ga, vader van drie zoons, een relatie heb ben met een 30 jaar jongere beleidsmede werkster. Zij zou in middels ook al een an dere functie hebben. Stellinga was sinds 2012 burgemeester. Hij blijft wél op het eiland wonen. Stellinga is niet de eerste burgemeester op de Wadden die door zijn liefdesleven zijn baan moest op zeggen. Twee jaar geleden moest de burgemees ter van Vlieland, Yo- rick Haan, het veld ruimen na een affaire met de vrouw van de plaatselijke makelaar. Haan werd destijds bijna van het eiland afgeslagen door die makelaar. Vanwege al le commotie moest hij zijn baan opzeg gen. Het leek deze flam boyante burgemees ter daarna verstandi ger juist niet op het eiland te blijven wo nen. Griekenland: Idyllische Cycladen ZATERDAG 8 AUGUSTUS 2015 massa's dagjesmensen door Sander van Mersbergen Alle 5.000 huurfietsen die het eiland Schiermonnikoog rijk is zijn vergeven. Voor de laatkomers rest slechts de pendelbus naar het dorp. Van de drukte bij de veerpont is op het eiland al snel niets terug te vinden. foto Corné Sparidaens door Victor Schildkamp Van 6 t/m 13 augustus krijgt u bij Kras extra korting op alle groepsrondreizen en singlereizen (incl. vlucht) in Europa en ver daarbuiten. Karakteristiek Andalusië Schitterende rondreis met o.a. Ronda, Sevilla, Cordoba en Granada. Incl. entree Alhambra. Klantbeoordeling 8,5 Zie: Kras.nl/35682 Eilandhoppen per ferry. Ontdek Santorini, Paros en Mykonos. Deel zelf uw vakantiedagen in! Klantbeoordeling 7,8 Zie: Kras.nl/35658 Highlights van Sri Lanka Bezoek alle hoogtepunten met o.a. Pinnawela, Sigiriya, Kandy en het onontdekte Trincomalee. Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/36558 Swingend Cuba Ontdek het nu nog authentieke Cuba met o.a. Trinidad, Havana en stranddagen in Varadero. Klantbeoordeling 8,1 Zie: Kras.nl/25940 19 dagen v.a. 14 dagen v.a. 13 dagen v.a. €100

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5