Voetbal zonder politie, je moet het maar durven Feyenoord moet't nog zonder Elia en Kramer De aanvoerder van Ajax raakt niet meer zo snel 2 SPORT Nog voor de aftrap van de eerste competitiewedstrijd, morgen uit tegen AZ, staat de druk er vol op bij Ajax. De 22-jarige aanvoerder Davy Klaassen laat zich echter direct nadrukkelijk gelden in Amsterdam. ROTTERDAM. De brave klappers waarmee AZ-supporters in thuis wedstrijden hun helden begelei den zijn dan wel afgeschaft, maar in de regel zijn Alkmaarse supporters weinig agressief. Be halve als Ajax langskomt, want dat zijn de arrogante buren van een kilometer of vijftig verder op, die bovendien bijna elk jaar weer een speler wegkopen. Niet dat deze wedstrijden recent tot grote ongeregeldheden hebben geleid, dat niet, maar doorgaans wordt de wedstrijd wel inge schaald in risicocategorie B (mid denrisico) en wordt er om half één gespeeld. Op dat tijdstip kan er namelijk meer politie worden ingezet. Dat zegt toch wat. Bij de wedstrijd van morgen tussen AZ en Ajax zijn de gebrui kelijke 65 politiemedewerkers door stakingen vanaf een uur voor aanvang van het duel tot een uur erna niet aanwezig om alles in goe de banen te leiden. Het grootste gedeelte van die ta ken wordt nu overgenomen door stewards van de clubs. Dat zijn er morgen meer dan anders. Ajax neemt het dubbele aantal mee, zo'n zeventig. De stewards heb ben meestal een korte opleiding gehad, die er vooral op is gericht om mensen te begeleiden. Burgemeester Piet Bruinooge van Alkmaar staat op zich niet be kend om zijn soepele besluitvor ming rond voetbalwedstrijden in zijn stad. In 2013 vroeg hij de KN VB nog per brief om een verbod op het duel van AZ-Ajax op 17 maart van dat jaar, omdat deze plots was verplaatst van half één naar half drie. Experiment Maar Bruinooge is ook groot voor stander van minder inzet tijdens voetbalwedstrijden en ziet AZ-Ajax als een experiment. Iets dat niet alleen door de KNVB van harte wordt toegejuicht, maar ook door de politievakbond ACP. De politie-inzet kost namelijk nogal wat miljoenen. Twee maanden ge leden heeft de KNVB nog samen met de politie en het ministerie overleg gehad over hoe de inzet van agenten bij voetbalwedstrij den verder kan worden terugge drongen. Bruinooge liet deze week we ten: „Voetbal moet een zelfregule rend feestje zijn. Ik ben van me ning dat alle voetbalwedstrijden zonder politie moeten worden ge speeld. Ik ga proberen het verder af te schalen." Hij zegt er goede ar gumenten voor te hebben: „AZ-supporters houden zich in. Het stadion van AZ is bovendien veilig. Er is nooit wat gebeurd. Ik durf het risico aan." Piet van Gelder is hoogleraar veiligheid aan de TU in Delft en noemt het een besluit met enig ri sico. „Ook omdat het logischer wijs breed uit is gemeten in de media. Dat kan relschoppers op ideeën brengen." „Als de politiestaking niet lan delijk was, konden naburige een heden meehelpen. Van stewards 'Ik ben van mening dat alle wedstrijden zonder politie moeten worden gespeeld. mag dat niet worden verwacht. Die hebben geen autoriteit." Dat de gemeente contact heeft gehad met de supportersverenigingen van beide clubs, noemt Van Gel der positief. „Maar bij supporters- geweld is vaak slechts één procent van de fans betrokken. Heeft de burgemeester die ook aan de lijn gehad?" De hoogleraar noemt het ver der opvallend dat er in Nederland wat dit betreft geen uniform be leid is. Heerenveen-De Graaf schap werd bijvoorbeeld wél ver plaatst. Net als andere wedstrij den met een minder hoog risico dan AZ-Ajax. „Op die manier krijg je toch scheve gezichten bij supporters." Maar misschien verloopt AZ-Ajax zondagmiddag wel heel ordentelijk en heeft iedereen het straks alleen nog maar over een verkeerde beslissing van scheids rechter Björn Kuipers. Of over de houdbaarheidsdatum van Ajaxtrai- ner Frank de Boer. Niet dat Davy Klaassen uitge breid sprak met Daley Sinkgra- ven over de cru ciale fout die de jonge middenvelder deze week maakte tegen Rapid Wien, in de derde voorronde van de Cham pions League. Maar de nieuwe aanvoerder van Ajax knoopte toch even een gesprekje aan. Over de harde wetten in het top voetbal. Over fouten. Over slim zijn. „In het veld gaat dat in de emotie. Hard en duidelijk. Later moet dat rustiger. Opbouwend. Ik was twee dagen zuur van die nederlaag. Maar je moet snel de jonge spelers weer opbeuren voor de volgende wedstrijd." Terwijl hij zelf ook nog maar 22 is. Toch heeft die band zijn sta tus ontegenzeggelijk veranderd. „Vorig seizoen kreeg ik ook veel verantwoordelijkheid, maar het is logisch dat ik me nu nog meer moet laten gelden. Daar voel ik mij goed bij. Tijdens de wed- strijdbespreking zeg ik graag wat ik ergens van vind. Vroeger was ik verlegen, maar dat leer je wel af. Dat ging eigenlijk vanzelf. Ik zat altijd bij de betere in de jeugd- elftallen en was aanvoerder." Zijn uitspraak 'speeltuinvoet bal', over het spel van Ajax in de wedstrijd tegen Rapid, galmde nog een paar dagen na in de Are na. „Maar ik sta er nog steeds ach ter hoor. De fouten die we maak ten waren kinderachtig, dus zo kwam ik op die term." Die fou ten zorgen zo vroeg in het sei zoen al voor paniek. De wedstrijd morgen tegen AZ krijgt sowieso een andere dimensie. Verliezen betekent crisis. Klaassen: „Dat heb je bij Ajax hè. Bij de eerste tegenslag zijn mensen er als de kippen bij om daar wat van te vinden. Als jonge speler gaat dat langs je heen, nu krijg ik daar veel meer van mee." De Boer Dus ook dat trainer Frank de Boer het zwaar te verduren kreeg. Dat zal bij een slecht resul taat in Alkmaar alleen maar hefti ger worden. „Het verbaast mij in middels niet meer, maar het is na tuurlijk enorm kort door de bocht. Soms denk ik wel eens: mensen kunnen toch wel ge woon nadenken? Het team wordt geraakt door wat de trainer doet en wat hij zegt. Nog altijd." En over de keuze van De Boer om de jeugd boven ervaring te verkiezen: „Achteraf is het mak kelijk lullen hè. Als we hadden gewonnen had iedereen gezegd: leuk frivool voetbal, wat heb je aan die 'oudjes'. En we moeten niet doen alsof de huidige basis er niets van kan." Sterker, De Boer sprak ook gis teren weer zijn vertrouwen uit in deze selectie. Als deze groep bij elkaar blijft, kan het weer een gouden generatie worden, is zijn stellige overtuiging. Jongens van dit team gaan tientallen inter lands voor Oranje spelen, voegde De Boer daar nog aan toe. Maar de toekomst is momen teel bijzaak bij Ajax, weet Klaas sen. Heel voetbalminnend Neder land gaat kijken hoe Ajax het meest verse Europese trauma ver werkt. En dat tegen AZ. Traditio neel een wedstrijd waar Ajax pro blemen mee heeft. Klaassen: „Ik weet zeker dat we snel leren van onze fouten." KORTE VOORBEREIDING Je zou het door al het transferge- kletter van de laatste dagen bijna vergeten, maar Feyenoord begint vanavond tegen FC Utrecht aan het nieuwe seizoen. De Rotter dammers willen laten zien dat slechte resultaten in de voorberei ding niet veel hoeven te zeggen en dat ze hebben geleerd van ge maakte fouten. „Neem nou m'n oude club, Fe- nerbahce", zei Dirk Kuyt gister middag in de klamme perszaal van de Kuip. „Die hebben een fan tastische voorbereiding gehad met veel overwinningen tegen goede ploegen, maar van de week gaan ze er wel met 3-0 af tegen Shaktar Donetsk in de voorronde van de Champions League." Kuyt haalde het voorbeeld van de Turkse grootmacht aan naar aanleiding van de laatste twee oe fenduels die Feyenoord in de voor bereiding speelde. Tegen Southam pton (0-3) en Olympiakos (1-3) werd verloren. En dat gaf te den ken. Maar de aanvoerder van Feye noord weigert te veel waarde te hechten aan die nederlagen, zon der voorbij te gaan aan het feit dat er flink wat fout ging in die duels. „We weten welke dingen we wel en niet goed hebben gedaan. Daar hebben we deze week aan ge werkt en we moeten ervoor zor gen dat we er tegen Utrecht staan. Het gaat om het eerste resultaat en als we van Utrecht winnen, kunnen we toch spreken van een goede voorbereiding." Feyenoord-trainer Giovanni van Bronckhorst heeft naar aanlei ding van de laatste twee oefen duels besloten om Kuyt weer naar de rechterkant te verhuizen. De Katwijker maakte in de voorberei ding ook minuten als spits, maar op die plek is Colin Kazim-Ri- chards voorlopig eerste keuze. „Dirk is voor mij op dit mo ment meer een rechtsbuiten", al dus Van Bronckhorst, die een ex periment met Kazim-Richards als linksbuiten tegen Southampton niet geslaagd vond. „Colin heeft eerder in zijn carrière op links ge speeld, maar dat is in mijn ogen niet verlopen zoals ik had ver wacht of misschien had gehoopt." Tegen Utrecht zitten de nieuwelin- Davy Klaassen kapitein op woelige zee door Nik Kok Piet Bruinooge Burgemeester doorOaniël Dwarswaard Pas tegen half zes reed gisteren de spelersbus van AZ het terrein van het stadion op. De Alkmaarders die don derdag een knappe overwinning boek ten op Istanbul Basaksehir, hadden er toen een hele dag reizen op zitten van uit Turkije. „Niet ideaal met het oog op de wedstrijd van morgen tegen Ajax", volgens trainer John van den Brom. „Maar de winst die we hebben behaald maakt veel goed. „Als je zo'n mooie overwinning boekt, ben je wel fit hoor, daar kun je vanuit gaan." door David Kuipers Michiel Krmaer kreeg gisteren zijn shirt bij Feyenoord aangemeten. Hij is echter nog niet speelgerechtigd dit weekeinde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57