In liefüevolle herinnering ZEELAND 15 Karikaturist Bram Levi trok met zijn vrouw Geertje van hot naar her. De mooie herinneringen geven houvast. I Hij is de wereld opge komen met niets en de wereld afgegaan met niets. Tussen die twee momenten in wist karikaturist en sneltekenaar Bram Levi uit Zierikzee ten volle te leven. Met zijn vrouw Geertje trok hij van hot naar her om - op glamourparty of straathoek - zijn kunsten te vertonen. „Als hij aan het werk was en er stonden veel men sen om hem heen, dan ging zijn pen netje dansen. Dan was hij gelukkig. Daar leefde hij voor." Een vrije jongen was Bram. Al op negenjarige leeftijd hield hij het geza pige gezinsleven thuis voor gezien. Met een potlood en schetsblok in zijn rugtas vertrok het kereltje naar Parijs. Het was een stad waar hij nog vele malen in zijn leven zou terugko men, om te tekenen in kroegen en te schilderen op Montmartre. „Frank rijk was zijn lievelingsland, maar we gingen overal naar toe. Naar Duits land, Engeland, Spanje. We zijn over al geweest." Als hij 65 zou worden, wilde Bram nog met een campertje gaan trekken. „Dat deed hij graag, rondreizen. Hij wilde nog van alles, maar toen hij twee maanden 65 was is hij overle den." Na eerder al eens keelkanker te hebben overwonnen, werd hij op nieuw door kanker getroffen. Rasteke naar als hij was stond Bram drie maanden voor zijn dood nog te schet sen. „In Medemblik, met sondevoe ding en al." Geertje leerde Bram in 1984 ken nen (hij was toen 42, zij 49) in een ca fé aan het Visslop in Zierikzee. Bram hield daar halt tijdens één van zijn omzwervingen om een muur te be schilderen, Geertje sprong in het café weieens bij. De Zierikzeese liet zich veroveren door die rusteloze geest met dat flamboyante uiterlijk. Drie maanden lang zwierf het tweetal in haar oude Opel Escort door Neder land om die tocht uiteindelijk met een huwelijk te besluiten. 'Als je goed afscheid hebt kunnen nemen dan heb je ook geen schuldgevoel' Bram had twee zonen uit een eer dere relatie, Geertje had vier kinde ren van wie de jongste toen 20 was. Ze woonden samen tijdelijk in een tuinhuisje in Gorinchem en vestig den zich daarna in Enkhuizen. Van daaruit meerden ze aan op schepen of trokken ze met auto of minibusje naar feesten en partijen. Ontmoetten tientallen bekende Nederlanders en genoten, hoewel het hen geen rijk dom bracht, met volle teugen. „We hebben samen een mooi leven gehad, vrij ook. Maar ik was blij dat ik geen kleine kinderen meer had. Het was een afwisselend en onzeker bestaan. Zo zat je in de plus en zo zat je op de keien. Slapeloze nachten heb ik er nooit van gehad. Morgen zien we wel weer, dacht ik dan. Ik werd steeds makkelijker." Bram leefde voor zijn vak. „Mijn beroep is snorren, baarden, brillen en grote neuzen", vatte hij zijn werk in een interview met deze krant wei eens samen. Hij vergrootte met wat lijntjes karakteristieke kenmerken van de mensen die voor hem poseer den. Maakte hen graag een tikje mooier. Zoals hij ook de anekdotes uit zijn leven met rappe tong een beetje oppoetste. „Hij was een pu- blieksman", schetst Geertje. „Een do minant type ook. Ik stond op de ach tergrond. Maar als hij me kwijt was, was hij het meteen helemaal kwijt", typeert ze hun onderlinge verhou ding. Hoewel Bram het hoogste woord voerde en degene was die zijn penne- Bram Levi 16 december 1942 -16 februari 2008 tje kon laten dansen, was zijn vrouw een onmisbaar element in zijn act. Terwijl hij razendsnel mens en dier treffend op papier zette, leverde zij hem in even rap tempo de benodigde attributen aan. Gehuld in door Geertje ge naaide kostuums die naadloos aan sloten bij de thema's van de fees ten waarop het duo verscheen; van wildwest tot middeleeuwen. Als ze niet als zichzelf kwamen. Bram steevast getooid met baret en rode das. Geertje in bijpassend pak. „We waren een eenheid", stelt ze simpelweg vast. In 2003 verhuisden ze naar Schouwen-Duiveland: eerst Zon- nemaire en later Zierikzee. Daar werd Bram in 2007 voor de twee de keer met kanker geconfron teerd, waarna hij - na een ziekbed van een jaar - overleed. Geertje hield zich in de periode die daarop volgde vast aan haar familie, haar hondjes en troostte zich door te luisteren naar muziek. Ze is het type niet om achter de geraniums te verdwijnen, maar de ongerem de trekkersdrift van haar man eve naart Geertje niet. „Nee, ik mis dat ook niet. Je wordt kalmer, rustiger. Ik heb mooie herinneringen, daar om kan ik vrolijk doorgaan. Als je goed afscheid hebt kunnen nemen dan heb je ook geen schuldgevoel. En: ik heb mijn kinderen, kleinkin deren en achterkleinkinderen. Daar leef ik voor. Ik wil zelf ook nog niet dood. Ik ben veel te be nieuwd hoe het met hun verder gaat." ZATERDAG 8 AUGUSTUS 2015 Zijn pennetje kon dansen In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. door Esme Soesman Hij heeft vele kostuums gedragen maar de meest kenmerkende outfit van Bram Levi was zijn zwarte baret en rode sjaal.foto Mechteld Jansen Cadzand 2006: Op de Paasmarkt maakt Bram Levi een karikatuur van Arie en Tineke uit Neede die op vakantie in Cadzand zijn. Naast Bram zijn vrouw Geertje, foto Peter Nicolai Hebt u ook mooie herinneringen aan een dierbare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in onze rubriek 'In liefdevolle herinne ring'.U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118 -434003, chefnieuws@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50