Een 'pil' die zestien jaar beschermt en die je ook nog uit kunt zetten 'Druk? Het is hier helemaal niet druk. Als je uit het dorp fietst, los je op. je neemt 4 NIEUWS Toeristen dood in de woestijn Noord-Korea zet klok terug Twee Franse toeristen hebben een wandeling door een woes tijn in de Amerikaanse staat New Mexico niet overleefd. Een jongen werd levend aangetrof fen. Parkwachten vonden de drie in het natuurpark White Sands National Monument. Ze ontdek ten eerst het lichaam van de vrouw op een duinvlakte. Een half uur later troffen ze de overle den man en het jongetje aan. De temperatuur in de woestijn liep op tot 38 graden. In het gebied is nauwelijks schaduw of water te vinden. De Amerikaanse autori teiten raden af om midden op de dag wandeltochten te maken bij een dergelijke hitte. Noord-Korea is van plan de klok deze maand een half uur terug te zetten. Het stalinistische land doet met de invoering van de 'Pyongyang Tijd' een stap terug in de tijd. Korea bevond zich in die tijdzone toen de Japanners aan het begin van de twintigste eeuw binnenvielen, maar dat werd op last van Tokio aange past. Sinds 1912 bevindt het Kore aanse schiereiland zich daarom in dezelfde tijdzone als Japan. Het is dan ook geen toeval dat de Noord-Koreanen de klok terug draaien op de dag dat de bevrij ding van Japan wordt gevierd. Aartsvijand Zuid-Korea houdt wel zijn tijd. De chip die vlak onder de huid wordt ingebracht zou een alterna tief zijn voor vrouwen die geen kinderen (meer) willen en is een stuk minder ingrijpend omdat je hem makkelijk kunt deactiveren. Microsoft-oprichter Gates maak te onlangs 4 miljoen vrij voor de ontwikkeling van de nieuwe vorm van anticonceptie, nadat zijn Bill Melinda Gates Founda tion vorig jaar al een kleine 6 mil joen euro overmaakte aan ont wikkelaar MicroCHIPS. Volgens Jeffrey Jensen, de gy naecoloog van de Oregon Health Sa Science University die het on derzoek leidt, kan de chip veel be tekenen voor vrouwen in derde wereldlanden. Zo zou de helft van de vrouwen in Oeganda niet meer zwanger willen worden en heeft nu maar een enkeling toe gang tot anticonceptie, aldus Jen sen in Amerikaanse media. De Nederlandse gynaecologen- vereniging NVOG zegt de chip in teressant te vinden, vanwege de mogelijke langdurige werking. Een spiraaltje werkt zo'n vijfjaar en de Implanon, een staafje met hormonen dat onder de huid wordt geplaatst, slechts drie jaar. Maar het is wel een kwestie van 'eerst zien, dan geloven', zegt gynaecoloog Carla van der Wij den van de NVOG. „De chip zit nog in de ontwikkelingsfase. Tot het op grote groepen vrouwen is getest, weten we niet of het wel zo lang goed beschermt tegen zwangerschap en of er misschien bijwerkingen zijn." Zo geeft de werkzame stof die in de chip zit - levonorgestrel, het hormoon dat ook in het Mirena-spiraaltje zit - kans op doorbraakbloedin- gen, aldus Van der Wijden. Wadden overspoeld met Het mooie weer trekt veel mensen naar de eilanden waar het op de stranden extra druk is. foto Corné Sparidaens ALAMOGORDO PYONGYANG door Francine Wildenborg ROTTERDAM. Een minuscule chip die 16 jaar tegen zwangerschap beschermt en die je aan en uit kunt zetten. De rijkste man ter we reld Bill Gates pompt er miljoe nen in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4