14 ZEELAND brieven Politie bij voetbal Schietende agent Te weinig munitie Kraanongeval Zeeuws dialect Het wedstrijdschema van de eredi visie loopt in de soep door de aan gekondigde politiestaking (krant van 5 augustus). De KNVB en de clubs zijn machte loos. Gevoelsmatig lijkt dit een on heil van de categorie rood. Zelf ben ik een fervent liefhebber van voetbal, maar waarom politie bij voetbalwedstrijden? Waarom kun nen we niet net als vroeger risico loos naar het stadion? Is dit sluipenderwijs ontstaan? Leven we in een maatschappij waarin het probleem van relschop pers niet meer beheersbaar is? De politiestaking maakt duidelijk dat bij risicowedstrijden de openbare orde dusdanig in gevaar is dat het als vanzelfsprekend wordt gezien dat politie in groten getale aanwe zig dient te zijn. Past dit in het to taalpakket taken? In de toekomst is de oplossing wel licht dat liefhebbers via een abon nement met een digitale decoder wedstrijden van hun keuze via tv of tablet kunnen volgen. De plaatsen in het stadion zijn dan alleen voor clubleden. Korpschef Bouman is opgelucht over de vrijspraak voor zijn agen ten die de veiligheid van de Neder landse bevolking moeten waarbor gen. Kort gezegd naast directe doods bedreiging mag nu ook bij elk mo gelijk direct levensbedreigende si tuatie de dood door de kogel een gerechte straf zijn. Naast terroris ten kan nu dus ook elke buurtbe woner geveld worden door een ko gel wanneer hij of zij mogelijk een dodelijke gerichte handeling zou willen gaan verrichten. Ge zien de hoogoplopende burenru- zies met name in de warme bbq-maand augustus wil ik dan ook iedereen adviseren: bezint eer gij begint. Ik ben blij dat wij in Nederland rustig kunnen slapen. Onze con tacten van onze minister-presi dent met de heer Poetin zijn heel erg goed. Poetin zal in elk geval wachten met oorlog voeren op een telefoon tje van de heer Rutte opdat we in staat worden gesteld nog munitie te aan te schaffen. Helaas hebben de Duitsers dat in 1940 niet gedaan. Dat we geen geld hebben voor on ze eventuele verdediging is na tuurlijk vanzelfsprekend. Europa en Griekenland hebben nu eenmaal veel geld nodig. Maar ja, het komt allemaal goed hoor, onze politici kijken vooruit. Hoewel de oorzaak van dit onge val nog door onderzoek moet wor den vastgesteld, was mijn eerste reactie: Hoe kun je met twee mo biele bouwkranen, die op een drij vend ponton staan, zo'n zwaar stuk gaan hijsen en verplaatsen? Dat kan m.i. alleen als de kranen onbeweeglijk zijn gemonteerd of opgesteld op de ponton. Het moet wel met kennis van zaken uitge voerd worden, zoals in de zee vaart, offshore en door de daar voor gespecialiseerde bedrijven ge beurt. Ik ben weliswaar geen deskundige op dit gebied zoals dhr. R. Krab bendam, waarvan het artikel 'Hij sen van brug belabberd en knul lig' vandaag in de krant staat, waar ik het roerend mee eens ben. Maar ik heb wel de nodige erva ring op de grote vaart opgedaan waar we heel veel hijswerkzaam- heden met het eigen laad- en los gerei van schepen uitvoerden. Dat waren o.a. ook regelmatig zwa re lasten die dan met vast aan dek opgestelde laadbomen en/of zgn. 'zware spieren' werden geladen of gelost. Voorafgaand aan zulke operaties wordt in de zeevaart en offshore altijd eerst een uitgebreide stabili- teitsberekening gemaakt. Daardoor wordt o.a. vooraf vastge steld hoe groot de optredende krachten en slagzij van het schip zullen worden. De m.s. 'Schelde Lloyd', destijds (1965) het zwaarst getuigde vracht-/passagiersschip ter we reld, van de voormalige Koninklij ke Rotterdamsche Lloyd waar ik op gevaren heb, had twee zware spieren van elk 120 ton SWL. In tandem konden we lasten van 240 ton tillen! Tegenwoordig zijn er zware ladingschepen die nog be duidend zwaardere lasten kunnen laden/lossen en vervoeren. In de PZC van 29 juli staat Aman da trots op de voorpagina en ze laat weten dat ze Zeeuws 'praot'. Eihenlijk mosten me bie z'n oal- len mae es gröós op der weze, wan zukke misjes motte me in ere ouwe... Hopelijk zijn niet alleen onze broeders en zusters van reformato rische huize de enigen die zo dade lijk nog een van de Zeeuwse dia lecten spreken. In Limburg en Friesland zijn ze een stuk zuiniger op hun streek taal, misschien moeten we aan hen een voorbeeld nemen. Een dag na dit artikel kopt onze krant: 'patatje voor twee'. Een jongen en een kalf in Aagte- kerke rusten met patat uit in het hooi. Nergens in onze provincie heeft een echte Zeeuw ooit patat besteld. Dat êêt friet bie ons, of dat noe in Aagtekerkein Breskens of op Yer- se is en dat mö zo bluuve, zeker in de krant, want da's onze krante en die mö toch 't voorbeeld ge ve...? #Twitter Diederik Smit @DiederikSmit Ajax in Europa Lea gue tegen Jablonec. Nu weet u nog niet waar het ligt, maar over een paar weken blijkt het 'net een maatje te groot', Uw reactie Online top 5 Nieuwsbrief In deze rubriek geeft de redactie haar lezers een podium. Daarvoor gelden de volgende voorwaarden: De brief moet duidelijk ingaan op nieuws uit de PZC en daarbij de datum van publicatie noemen. De brief mag maximaal 150 woorden lang zijn. Elke brief wordt geredi geerd. De redactie bekort brieven zo nodig om ze passend te maken. Als er te veel brieven zijn voor de beschikbare ruimte maakt de re dactie een selectie. De redactie zal onsamenhangende bijdragen niet publiceren. Ook brieven met een grove, beledigende of anderszins onbetamelijke inhoud worden ge weigerd. U kunt uw brief richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 0118-434005 Ton Overbeek Churchilllaan 1060, Terneuzen Zicht vanuit een vrijgegeven woning in Alphen aan den Rijn op de plek waar de twee bouwkranen en een brugdeel op een aantal woningen en winkels zijn gevallen, foto Marco de Swart/ANP Abko Paauwe 's-H-Hendrikskinderenstr. 63, Goes John Bravenboer Langestraat 17, Hoek Joop Herlé (gep. kapitein grote vaart) Clara's Pad 26, Heinkenszand Rob Strating Kon. Wilhelminastraat 4, Kloetinge Ajax komt dit jaar uit in de Eu ropa League. Daar treft het on der meer Jablonec. De huisartsen in Zeeland heb ben het razend druk in de zo mer, schreven wij. Leo reageert op PZC.nl allerminst verrast, maar wel bezorgd: „Alles wordt naar de huisarts gescho ven en ze moeten ook steeds meer papierwerk doen. En wij verlangen van onze huisarts dat ze er zijn wanneer het nodig is, nu dit gaat niet goed komen. Dit systeem zorgt ervoor dat we ook nog minder huisartsen over houden, dus zegt u het maar." 1. 21-jarige man uit Zierikzee vermist 2. Huisartsen in Zeeland draaien overuren 3. Eindelijk een baby op de ze vende van de maand in Terneu zen 4. De zevende van de maand 'bevalt' niet 5. Kustmarathon bereikt grens aantal deelnemers Elke dag op de hoogte blijven van het nieuws in Zeeland, zelfs op de camping in het buiten land? Ontvang elke dag de PZC Nieuwsmail in uw mailbox. Vraag hem gratis aan via onze website: www.pzc.nl/nieuwsbrieven Kijk op www.pzc.nl of O ©pzcredactie facebook.com/depzc GPpzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49