8 redenen waarom de groene economie in Zeeland zo kansrijk is 4 Havens 5 Eendracht 6 Voorsprong 7 Netwerk 8 Makkelijk zakendoen Grondstoffen Afzetmarkt ZEELAND 11 Suikerbieten als grondstof, chemie, havens én de wil om de economie te vergroenen. Als het ergens kan, is het in Zeeland, blijkt uit onderzoek. Chemie met Logistiek heeft de zuidwestelijke delta een streepje voor op andere landen. Chemie en landbouw liggen vlakbij de wereldhavens Rotterdam en Antwerpen en middelgrote havens als Vlissingen/Terneuzen, Zeebrugge en Gent. Afstanden zijn beperkt en dat scheelt aanzienlijk aan logistieke en transportkosten. Dankzij de havens is het ook makkelijk om biomassa zoals houtpulp van overzee aan te voeren. Ook het omvangrijke pijpleidingennet levert een plusje op. De neuzen staan dezelfde kant op. De regio volgt het economische speerpuntenbeleid van het Rijk. De chemiereuzen, de landbouw, kennisinstellingen zoals de HZ en de onderzoekstak van Wageningen Universiteit (WUR), de technische universiteiten van Delft, Eindhoven en Gent als ook de provinciebesturen werken nauw samen om de kansen voor de circulaire economie te verzilveren. Dat gebeurt in projecten waar een verdienmodel aan is gekoppeld. Ook aan kennisontwikkeling wordt gewerkt. Hogescholen als de HZ in Vlissingen en Avans in Breda spelen in op de groene economie met nieuwe opleidingen en online-cursussen. Op het fabrieksterrein van Sabic in Bergen op Zoom is een hypermodern lab (the Green Chemistry Campus) ingericht. Cosun, de moeder van de Suikerunie, bouwt in Prinsenbeek bij Breda een Food Technology Center. De haven van Moerdijk onderzoekt of het een regionaal bruggenhoofd kan worden voor houtpulpraffinage en houtvergassing waarbij bijvoorbeeld biomassa wordt omgezet in biobrandstof. Waar andere landen en regio's zich met name op suiker richten, kijken ze in de Biobased Delta ook naar de nieuwe generatie groene grondstoffen: algen en wieren. Zo loopt een driejarige zeewierproef bij chemiebedrijf Arkema in Vlissingen, waar tevens de WUR en het Kapelse bedrijf North Seawood bij betrokken zijn. Zeewier kan big business worden. Wieren bevatten veel groene grondstoffen. De koolhydraten kunnen interessant zijn voor de chemie, de eiwitten voor de voedingsindustrie en andere toepassingen zoals medicijnen. Daarnaast loopt er in Sluiskil een proef met bioasfalt. Daarin is het bitumen - een bijproduct van het kraken van aardolie - deels vervangen door lignine. Lignine is een lijmstof die planten en bomen stevigheid verschaft. De grondstof zit ook in stro en bermgras. Zeeland en zijn partners bouwen aan een internationaal netwerk. Niet alleen met Vlaanderen, maar ook met Noordrijn-Westfalen. Dat heeft geleid tot de oprichting van de BIG-C, ofwel het Bio Innovation Growth mega Cluster. Hier geldt de macht van het getal. Hoe groter je als groep bent, des te meer Europees subsidiegeld kun je in Brussel ophalen voor risicovolle innovaties. Verder werkt de groene delta samen met Noord-Frankrijk en Canada en zijn er relaties met Engeland (York) en andere delen van Duitsland. Het belastingklimaat is mild en dus net zo aantrekkelijk als het economisch klimaat. Je kunt volgens Deloitte makkelijk zakendoen in het stabiele, georganiseerde en efficiënte Nederland. Bovendien is de arbeidsmarkt hier internationaal georiënteerd. Veel mensen spreken Engels, Frans en Duits. Het aantal managers met internationale ervaring is groter dan elders. Het niveau van wetenschappelijk onderzoek evenaart dat van Amerika. We vragen relatief gezien meer patenten aan dan de VS. En voor onze moderne infrastructuur en efficiënte energievoorziening gaat ook de duim omhoog. Waar ter wereld kun je succesvol bioproducten produceren? In de zuidwestelijke Delta, stelt Deloitte Consulting vast. Het adviesbureau ver geleek op 96 punten enkele landen en regio's die bezig zijn om de chemische en industriële productie te ver- groenen. Wat blijkt: Zeeland en de schil erom heen met - een stukje - Zuid-Holland, West-Brabant en Vlaanderen scoort (nog) hoger dan de Verenigde Sta ten. Brazilië en Thailand kunnen bij lange na mee. En ook binnen Europa heeft Zeeland en om trek, verenigd in de Biobased Delta, duidelijk de beste papieren. Acht redenen waarom volgens Deloitte in Zeeland de kringloopeconomie meer kans van slagen heeft dan elders. Belangrijke grondstoffen zijn er al. Zeeland en omgeving kent bijvoorbeeld een omvangrijke teelt van suikerbieten, die op de wereldmarkt nog steeds de competitie aankan. In de biobased economy ofwel de groene economie is de gehele bietenplant een bron van biomassa. Dit biedt enorme kansen voor andere producten dan suiker. Zo wordt bijvoorbeeld gewerkt aan bioplastics uit diksap, vezels uit bietenpulp, eiwitten uit bietenblad en groen gas uit bietenpuntjes. Bovendien telt de regio al een moderne, efficiënte suikerfabriek van de Suikerunie in Dinteloord. Verder is het areaal in de delta groot genoeg om de chemische industrie blijvend van grondstoffen te voorzien. Omdat in 2017 het Europese suikerquotum vervalt, zal de suikerbietenteelt in Nederland naar verwachting met zo'n 14 procent groeien. Een ander sterk punt van de Biobased Delta is duurzaamheid: teelt van groene grondstoffen mag niet ten koste van voedselproductie en vruchtbaarheid van de akkers. Daarom wordt vooral ingezet op het gebruik van delen van de plant die niet voor voeding bestemd zijn. De chemie is sterk vertegenwoordigd. Chemiereuzen als Sabic, Dow, BASF en Arkema zijn present in de delta. Trek de lijn door naar het Roergebied en de regio Mannheim, dan heb je alle wereldspelers (DSM, AkzoNobel, Bayer) te pakken. Dit gebied is goed voor 25 procent van de chemische wereldproductie. In deze cirkel zoeken chemiebedrijven naar mogelijkheden om hun producten te vergroenen. Waarom? De consument vraagt meer en meer om duurzame producten die niet uit aardolie zijn gemaakt. Wie straks die producten en masse en tegen een concurrerende prijs kan leveren, neemt een voorsprong op de wereldmarkt. Naar schatting produceert de chemie in 2030 voor 30 procent uit groene grondstoffen. De consument zit dichtbij. Grote afzetmarkten voor duurzame, groene producten bevinden zich in de buurt: Duitsland, Engeland, Frankrijk. Landen waar consumenten steeds meer vragen om bioproducten. Bovendien zijn de (communicatie)verbindingen uitstekend. ZATERDAG 8 AUGUSTUS 2015 Hoofdrol voor de suikerbiet door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46