Zomerfeesten Hulst Ook 's opzieje kieken ee STREEKTAAL ZEELAND 7 RUDENRIEMENS.COM Een toneelkijker is geen overbodige luxe. De zon in de rug, dat scheelt wel. Theatraal leven op de rand van aangelegd water. Kunstwerken zorgen in dit zomerse tafereel voor spraakverwarring. Ruden Riemens fotografeert Zeeland. De foto's zijn gebundeld in drie boeken: Kust, Land en Feest. Fotografie: Ruden Riemens. Tekst: Jan van Damme Da's goed da je stoppen de," zeg ik tegen de busschaffeur binst an 'k in instappen.'k zag- gen je glad nie ankommen. Dat is het, a je zit te leezen ee." 't Was eind vorige weeke. Net nao die natte daogen. 'k Dochten bie mee eigen: noe is 't schoon weertje, noe kan 'k weer 's een eindje gaon lööpen. Mee die weeke van regen en wind, laot je dat wel. Mee m'n rugzakje, 'n fles je waoter, wat bootrammen en 'n boekje goeng op pad. Zó in de buurte van Zaomslag. Daor ei je van die lange weegen ee. Dan moe je toch even je tannen op mekaore zetten 'óór en je verstand op nul. A je nao 't einde van zö'n weg bluuf kieken, dan liekent d'r ènde an te kommen. Dan schiet 't nie op. Dan duurt 't uuren voo je d'r bin. Dan draoit de wegt den diek op en wee zó'n recht lang stik. Maor ik kieken nóóit nao 't ein de. Al lóópend kiek 'k 's opzieje. Dan nao deeze kant en dan nao d'andere kant. De tèrve stoeng nog op 't land en dao vloog 'n bruune kiekendief boven dien blok tèrve. Schóóne j oengen, om te zien. Zó noe en dan dook tie toet bienao in de tèrve. Vooral bie zó'n sproeislag. Dao staon weinig of gêên vruchten en dao kon tie natuurlijk priemao toet op de grond kieken. Want zó'n veugel is op muusjes en al dat kleine gedoe op zoek. Nie nao vlinders of zó. i Voor de gesproken rubriek zie www.pzc.nl/streektaal Trouwens, die vind je daor ook nie, ee. In de tèrve. Die veugel bleef wel 'n kilometer bie mie in de buurte. 't Was net of tie me wou laoten zien 'oe da tie an z'n kostje kwam. Zó moen 'k 't eigen lijk nie zeggen, want die vloog wel mee me mee, mao vangen deed glad niks. Meschiens wou tie allêêne mao laoten zien, 'oe goed of tie kon vliegen. Of vond ie 't ge woon leutig, dat er 's iemand deu de polder gewandeld kwam. Want dao kwam 'k nie vee wande- laors tegen 'óór. Dao tussen de Reuzen'oek en Kampen. Allêêne 'n paor fietsers. "Hui," zeggen ze dan in 't passeren en dan is 't wel op. Mêêr nie. "Hui," en je zie ze dienken, "wao moet ie nao toe?" En dat dienke kik dan ook, ee. Wao riejen die fietsers-mee-on- dersteunieng toch allemao nao toe? Mêêstal nao de zêêdiek. "Me gaon 's even over den dienk kie ken ee," 'óór je ze dan zeggen, zou 't 'óóg waoter ziin?" Even de fietsen beneejen gezet en den diek op. Jao, jao, nii te lange, want mee êên óóge moe je toch altied je fiets in de gaoten bluuven 'ou wen. Nie dat ie van z'n eigen d'r vandeu gaot, maor toch, ee. Weg is weg. Kiek, daor ei je dan als wandela- or glad gêên zurgen om. Je lóópt, je kiekt wat op zieje en zet j'n ei gen op 'n schóón plekje. J'eet en je drienkt wat of je leest wat in een boekje da je van thuus ei meegeno men. Maor a je dat laoter in 'n buskot je doet, moe je toch mee êên óóge op de bus letten, anders zie je z'n achterlichten en kan je 'n uure wachten. ZATERDAG 8 AUGUSTUS 2015 door Rinus Willemsen i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42