Steun voor behoud deel psychiatrie Crowd levert startgeld N Oscar and the Wolf grootste succesnummer ZEEUWS-VLAANDEREN 5 Het affiche van de 41 ste Lokerse Feesten is weer veelzijdig. Ook op de uitverkochte donderdagavond. Op de Lokerse Feesten is meer dan muziek. Ook exotische gerechten, zoals burgers van kangeroe en krokodil en paardenworsten. meisje, dat zowel fragiel als bom bastisch klinkt. Het sluitstuk is donderdag voor dj Raving George, die een vrouw blijkt. Ze krijgt de meute vooral in be weging tijdens You're Mine. Niet toevallig een co-productie. Met Os car and the Wolf. Voorzitter Frans Westerbeek van de cliëntenraad geeft die eerste reactie op het voorgenomen be sluit de psychiatrische afdeling van ZorgSaam en instelling voor psychiatrie Emergis in Terneu- zen te sluiten. Zeeuws-Vlaamse patiënten moeten vanaf t januari 2016 voor een opname naar Emer gis in Goes. De cliëntenraad heeft overi gens nog geen adviesaanvraag ge kregen, wat ook geldt voor de on dernemingsraad van ZorgSaam. In de loop van volgende week wordt die verwacht. Westerbeek is wel op de hoogte van de proble men bij het Regionaal Geestelijk Gezondheidscentrum (Rgc). Hij vertelt dat er jaarlijks anderhalve ton verlies wordt gedraaid. „Een instelling als ZorgSaam die mil joenen heeft moeten bezuinigen, kan dat niet blijven dragen", al dus Westerbeek, waarbij hij wel de opmerking plaatst dat er voor mensen in acute psychiatrische nood een eerste opnamemogelijk heid in Zeeuws-Vlaanderen zou moeten blijven. Vice-voorzitter van de onder nemingsraad Wendy de Buck wil zich daar nog niet over uitlaten in afwachting van de adviesaan vraag. De OR zal, geeft zij aan, in eerste plaats letten op de belan gen van de dertig medewerkers. „De vakbonden zijn ook al op de hoogte", weet De Buck. PvdA-raadslid Wojtal heeft, zo als ze al aankondigde, schriftelij ke vragen gesteld over de voorge nomen sluiting. Zij plaatst scher pe kanttekeningen bij de finan ciële situatie van het Rgc. Gekwa lificeerde psychiaters zijn vol gens haar vertrokken, waarop in terim-psychiaters moesten wor den ingehuurd. Ook moest er een interim-directie worden aange steld, meldt Wojtal. Zij conclu deert dat 'door deze problemen de financiële druk is toegeno men'. Wojtal ziet niets in uitbrei ding van de behandeling thuis, want 'juist de thuissituatie kan in grote mate bijdragen aan het ontstaan van een crisis'. 'Het aan tal zelfdodingen zal mogelijk stij gen', vreest zij. „Investeerders kunnen certifica ten kopen van duizend, driedui zend of vijfduizend euro", legt Kooman zijn concept uit. „Na een half jaar gaan we dan uitkeren. Vijfjaar lang elk halfjaar een tien de van het ingelegde bedrag met rente." De deelnemers kunnen kie zen of ze hun inleg cash terug wil len of in natura, „Als ze het cash willen krijgen ze drie procent ren te. Dat is al veel meer dan de ban ken geven. De mensen die kiezen voor de natura-uitkering krijgen zes, acht of tien procent rente. Dat is afhankelijk van de inleg." Al vijftig mensen hebben in middels certificaten gekocht. land was binnen no-time uitver kocht. Zelfs Paradiso is in novem ber tot de nok toe gevuld. Legendarisch Oscar and the Wolf bracht eer der deze festivalzomer een werke- Tout va Bien Tien dagen lang de he le binnenstad afzet ten om er een festival te houden. Bij veel ge meenten moet je met dat plan niet aanko men, maar in Lokeren krijgen ze het al jaren voor elkaar. En niet met de eerste de beste straatmuzi kanten op het podium. Ook de 41ste editie van de Lokerse Fees ten trekt weer een keur aan (inter nationale) topartiesten- en bands naar Oost-Vlaanderen. Martin Sol- veig, Marco Borsato, Clouseau, Rob Zombie, The Kooks, dEUS, Tom Jones, Status Quo, Kaiser Chiefs; voor iedereen is er wel iets bij. Dit weekend staan ook nog Chic, Robert Plant en Ar senal op het podium. Donderdagavond kwamen de mensen vooral voor Oscar and the Wolf. Dé Belgische sensatie van het afgelo pen jaar. De ster van de groep, die gevormd is rond frontman Max Colombie, rijst in tussen tot ver buiten de Belgische landsgrenzen. Hoe doen die Bel gen dat toch? Elk jaar lijken ze weer een blik met potentiële inter nationale popiconen open te trek ken. De populariteit van het Gents trio is intussen vergelijkbaar met die van Stromae, dat andere feno meen. De clubtour door Neder- lijk fenomenale, bijna legendari sche show op de planken in de tent van Rock Werchter. Het was niet eenmalig, want ook in Loke ren is de groep in grootse vorm. De dromerige, haast zweverige elektropopdeunen komen het best binnen als de nacht over Oost-Vlaanderen is gevallen. Dan gaat de wolf huilen en gaan tiener meisjes gillen. Alsof we vijftig jaar terug in de tijd gaan en The Beatles op het po dium staan. Oscar and the Wolf heeft geen enkele moeite Lokeren voor zich te winnen. Halverwege de set zingt Max Colombie de hit You're Mine. Treffender kan niet. Heel Lokeren is van Oscar en zijn wolven. Ze zijn de enigen die het pu bliek écht in vervoering kunnen brengen. Het is bijna te flauw om te zeggen, maar toch: bij de talent volle openingsact Tout va Bien gaat nog niet alles goed. De hoge tonen schuren hier en daar. Maar dat is niets Oscar and the Wolf vergeleken met de met frontman Max Colombie Amerikaanse Torri (foto) is na Stromae de volgende Amos, wier stem Belgische groep die internationaal geregeld pijn aan doorbreekt. Het trio uit Gent de oren doet. bracht donderdagavond de meute Toch staan er van de Lokerse Feesten massaal drommen fans in beweging met hun dromerige klaar om haar en elektropopdeunen. haar piano te aan bidden. Mis schien dat het in een zaal met een orkest er bij beter klinkt. Maar een festi- valact is de 51-jarige niet (meer). Rae Morris wel. Net als Tout va Bien, is de zangeres een ruwe diamant die nog bijgeschaafd moet worden. Toch komt er al veel geweld uit de strot van het zo schattig uitziend, 22-jarig Engels ZATERDAG 8 AUGUSTUS 2015 Heel Lokeren is van Oscar Oscar and the Wolf was donderdagavond in trek bij jong en oud. Een koptelefoon kwam van pas. foto's Ronald den Dekker In de Elektropediaroom was ruimte voor keiharde beats. De Nederland se band Backfire bracht regelrechte hardcore. door Harmen van der Werf TERNEUZEN. Ook de cliëntenraad van ZorgSaam vindt, in navolging van het Terneuzense PvdA-raads- lid Ingrid Wojtal, dat er in Terneu- zen tenminste een eerste opname mogelijkheid moet blijven voor mensen met acute psychiatrische problemen. Frans Westerbeek GOES. Chefkok Alexander Kooman opent volgende maand op de Gro te Markt het eerste volledig door crowdfunding gefinancierde restau rant van Goes. Gortstraat 28 4331 LC Middelburg 0118 617652 www.bovenenbeneden.nl door Bob Maes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40