Bombardement Duhok, dan ben je snel wakker Actie controleurs Sluis tegen bermparkeren 4 ZEEUWS-VLAANDEREN Kanaalbrug uren gestremd Disco Love herleeft met reünie KNRM schiet kreeftenvisser tehulp 16.000ste bezoeker De Honte Jaap in Irak Onverwacht In de regio Bloemplukvelden open voor plukkers Mijn stad, mijn dorp Beste lezers, "X e kent het vast wel, dat je 's I nachts wakker wordt in een te I heet bed en klamme lakens, die aan je zweterige lijf plak ken? Een beeld bij? En ook dat je uit verveling óf ergernis dan maar je telefoon pakt om te Face- book-en? Bij mij was het afgelopen week einde ook weer zover. Het duurt namelijk ongeveer 1,5 uur voordat het laken dat ik voor het slapen doordrenk met koud water, als koelelement over me heen leg, droog is. En dan word je toch van zelf wakker door de hitte. Door problemen met de elektriciteit had ik namelijk geen ventilator of airconditioning, en met tempera turen van overdag soplus is het dan 's nachts ook een 'behagelijke' 35plus. Ik vertelde de vorige keer al dat ik overgeplaatst ben van Duhok naar Kirkuk, waar we met een pro ject beginnen. In Kirkuk zijn onze voorberei dingen nog niet zover dat we daar al veilig kunnen overnachten en dus slapen we in Erbil, de hoofd stad van de Koerdische regio in Noord-Irak. Groot voordeel daar van is dat de stroomvoorziening en daarmee ook de airconditio ning, in Erbil een stuk beter is. Maar helaas, in verband met afwe zigheid van een aantal collega's in Duhok ben ik deze maand ook veel in Duhok om daar waar te ne men. Ik schipper als vanouds met m'n tijd, en zit denk ik eenderde van mijn tijd achter Skype te over leggen met collega's in de basis waar ik op dat moment dan net niet ben. Maar terug naar m'n zweterige nacht een week geleden. Met een slaperig hoofd lees je dan wat er op Facebook en Twitter geschre ven wordt. En zoals zo vaak blijken social media een prima informatiebron. Uren voordat er berichten via de officiële kanalen kwamen, las ik dat Turkije begonnen was met bombardementen op IS in Syrië én op PKK-stellingen in Noord- Irak, om preciezer te zijn: in de provincie Duhok. En dan ben je toch direct goed wakker, zeker om dat ik in mijn nieuwe rol ook ver antwoordelijk ben voor de veilig heid van onze mensen. Zittend op het klamme bed geprobeerd een beeld te krijgen van wat er aan de hand is én of het een dreiging voor ons inhoudt. De conclusie toen, en nu, is ge lukkig dat dat niet direct het geval is. De doelwitten liggen op zich ver genoeg bij ons vandaan. Mis schien vergelijkbaar met acties op Schouwen-Duiveland, daar zou je in Zeeuws-Vlaanderen niet direct iets van merken als je er niet naar toe gaat. Ik vertel dit omdat het een voor beeld is van de steeds veranderen de omstandigheden in dit vak, of toch in ieder geval in Irak. Het vergt continue aanpassen en voor bereid zijn op het onverwachte. Maar dat is best lastig, het onver wachte is niet voor niets onver wacht, nietwaar. Neem Stefan, een goede vriend van me. Hij werkt bij Artsen zon der Grenzen en was geplaatst in Kobani in Syrië, een door ieder een stabiel geacht gebied. Tot tien tallen strijders besloten daar een zelfmoordactie te plegen. Zulk soort onverwachte scena rio's van aanvallen en bombarde menten, die niemand zag aanko men, zijn wel de achtergrond waartegen ik nu bezig ben met mijn nieuwe rol in Kirkuk. Die stad kenmerkt zich ten opzichte van Duhok of Erbil door een zor gelijker veiligheidssituatie met se rieuze veiligheidsincidenten. Met de juiste voorzorgsmaatregelen kun je jezelf daar op aanpassen en op voorbereiden zodat we toch ons werk kunnen doen omdat daar de mensen zitten die wij wil len bereiken. Tot de volgende keer. Jaap door Wout Bareman BRESKENS. De parkeercontroleurs van de gemeente Sluis komen in actie tegen foutparkeerders langs de kust. De auto's worden in de berm achtergelaten en zorgen voor onveilige situaties, omdat ze de weg deels blokkeren. In het hoogseizoen gebeurt dat dagelijks vele malen. De foutparkeerders kunnen worden bekeurd, maar de gemeen te doet dat uit oogpunt van gast- vriendelijkheid liever niet. Woord voerster Marjolein Reinhoudt: „De veiligheidssituatie vraagt wel om actie. Daarom starten we een informatiecampagne om aandacht te vragen voor naleving van de re gels." Voertuigen die verkeerd staan geparkeerd, krijgen van de contro leurs een folder achter de ruiten wisser. Daarin wordt gewezen op de regelgeving én op het feit dat er in de buurt van het strand vol doende parkeerplaatsen zijn. Wie hardleers is, wordt op de bon geslingerd. Foutparkeren kost een boete van 97 euro. En zonodig wordt de auto ook weggesleept. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN KLOOSTERZANDE Het kan weer, een eigen boeket sa menstellen op bloemplukvelden in het oosten van Zeeuws-Vlaan- deren. Vijf leden van Agrarische Natuurvereniging Groene Oogst doen mee. De locaties zijn: Poo- tersdijk 3, Spui; Westdijk 1, Osse- nisse; Drogendijk 3, Walsoorden; Koninginnestraat 2, Emmadorp; en Hogeweg 25, Hulst. Ook bij res taurant De Baeckermat in West- dorpe is een pluktuin. De bloemplukvelden hebben gele den onder de droogte, ook was er veel onkruid, maar de regen van de laatste tijd heeft veel goed ge daan. „Je kunt een mooi boeket maken", zegt Martin Dekker uit Hulst, die elke dag wel wat men sen op zijn plukveld aan de slag ziet. Binnen de Agrarische Na tuurvereniging Groene Oogst is afgesproken dat voor een boeket 2,50 euro gevraagd mag worden. En hoeveel bloemen mag je pluk ken? 'Zoveel als je kunt dragen', meldt een deelneemster. SLUISKIL De brug over het Kanaal Gent- Terneuzen bij Sluiskil is gisteren urenlang gestremd geweest voor het wegverkeer. Een cilinder in het hydraulische systeem van de brug - waarmee de brug voor het draaien iets wordt opgetild - was kapot gegaan en moest met spoed worden gerepareerd. Het pro bleem ontstond al om 7.00 uur. De brug bleef eerst dicht voor het scheepvaartverkeer. Om 13.00 uur is de brug gedraaid en afgesloten voor het wegverkeer. Automobi listen hadden daar weinig last van. Zij hebben immers sinds eind mei een alternatief, de Sluis kiltunnel, maar langzaam verkeer - landbouwverkeer en (brom)fiet- sers - moest kilometers omrijden via de sluizen van Terneuzen of de brug bij Sas van Gent. De stremming duurde tot 18.30 uur. Het zat er een keer aan te ko men, een Disco Love-reünie. Za terdag 26 september is het zo ver, op het eerste Nazomerfesti val in een feesttent aan de Marij- kelaan in Kloosterzande. Disco Love in Kloosterzande was van af 1979 tot eind jaren negentig 'the place to be' voor Oost- Zeeuws-Vlaamse en ook Zuid- Bevelandse jongeren. In 2006 BRESKENS sloot de tent. Kaarten voor de reünie zijn vanaf woensdag 12 augustus te koop a vijf euro, bij café De Klaroen en de EmTé in Kloosterzande, café 't Anker in Hulst, café Cambrinus in Axel, café 't Karrewiel in Vogelwaarde en café De Griete in De Griete. De reünie met onder anderen Disco Love-dj Roger Picavet is van 20.00 tot 1.00 uur. Een kreeftenvisser uit Yerseke met dubbele pech is vrijdagoch tend tehulp geschoten door vrij willigers van het KNRM-red- dingstation Breskens. De Yerse- kenaar was aan het werk op de Westerschelde bij Ritthem en kreeg vlakbij het hoofdvaarwa ter motorpech. Hij had een vis lijn in zijn schroef gedraaid, waarbij zoveel kracht vrijkwam dat de koppeling stuk ging. De visser kon niet meer voor- of achteruit, omdat hij ook nog eens vast aan zat zijn aan de zee bodem verankerd vistuig. Het lukte uiteindelijk de vislijn door te snijden, nadat de reddingboot Zeemanshoop de visserssloep iets naar voren had gesleept en de vislijn boven water kwam. Langszij de Zeemanshoop is de sloep daarna naar de Buitenha ven in Vlissingen gebracht. KLOOSTERZANDE. De 16.000ste bezoeker, is dat een feestje waard? Voor openluchtbad De Honte in Kloosterzande zeker wel. Het is een mooi rond getal en bovendien beleeft het bad met 16.000 bezoekers een heel wat beter seizoen dan vorig jaar, toen de teller iets boven de 15.000 bleef steken. Het redelijk mooie weer deze zomer heeft het klassieke openluchtbad goed gedaan. Om de 16.000ste bezoeker te fêteren, was burgemeester Jan-Frans Mulder van Hulst al om half elf gisterochtend paraat in het zwembad, met een bos bloemen en een groene opblaaskrokodil. Jacqueline Thuye-van Waterschoot maakte exact de 16.000 vol. „Ik woon vlakbij en kom hier drie keer in de week zwemmen", vertelde ze. „Ik vind dat hartstikke fijn." Jacqueline is altijd vroeg om baantjes te trekken. „Voor half twaalf, want dan is het nog niet zo druk" Het zwembad in Kloosterzande is nog open tot 28 augustus. Zaterdag 29 augustus mo gen tot slot honden een duik nemen. Op de foto Jacqueline met zwembadmedewerkers Yoni van Hooff en Robert de Goede, foto Ronald den Dekker ZATERDAG BRESKENS. Cen trum, 8.00-2.00 uur: Visserijfees ten met onder meer braderie, ker mis, kinderanima tie en optredens; Panoramaweg, 13.00-17.00 uur: Be zichtiging vuurto ren (ook zondag); CLINGE. Zestigvoet- kreek, 9.00 uur: Viswedstrijd; EMMADORP. Bezoe kerscentrum, 13.30 uur: Excursie Ver dronken Land van Saeftinghe; HEIKANT. Café Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; SCHOONDIJKE. Ko renmolen, 11.00 uur: Rondleiding; SINT JANSTEEN. Ca fé Ambiance, 13.00 uur: Vlees dart- toernooi; SLUIS. VW, Groote Markt, 13.0016.00 uur: Theaterfietstocht Damse Vaart; TERNEUZEN. Por taal van Vlaande ren, 12.30,14.00 en 15.00 uur: Rondlei dingen en rond vaarten (ook zon dag); WESTDORPE Schuttersterrein, 14.30 uur: Schie ting op staande wip; ZONDAG BIERVLIET. Café Nieuwlandse Mo len, 15.00 uur: Schieting op lig gende wip; BRESKENS. Cen trum, 10.00-2.00 uur: Havenfeesten met braderie, ker mis, kinderanima tie en optredens, met om 22.15 uur vuurwerkshow; DOEL. Centrum, 10.00-18.00 uur: Doelse Feesten; 12.00 uur: Schelde- wijding; HULST. Willibror- dus basiliek, 14.30 uur: Torenbeklim ming; VW, Steenstraat, 15.30 uur; Zomer- Vesting Wande ling; De Bierkaai, 14.00 uur: Optreden blaaskapel De Vlasbloazers; OSSENISSE. Voor malige kerk, 14.00 uur: Expositie ge blazen glasobjec ten en tekeningen; 't Schallemaaj, 15.00 uur: Cultuur podium; Hof ter Nesse, 14.30 uur: Schieting op liggende wip; SLUIS. Belfort, 15.30-16.30 uur: Ca rillonconcert; WALSOORDEN. Ca fé Rue du Nord, 14.00 uur; Kaar ten; IJZENDIJKE. Brasse rie Petit Paris, 14.00 uur: Kaar ten; ZUIDDORPESchut tersterrein, 14.30 uur: Schieting op staande wip. Zeeuws-Vlaming Jaap Scheele verruilde zijn baan als afdelingshoofd bij de gemeente Sluis voor een rol als hulpverlener bij noodhulporganisatie Medair. Sinds januari vertoeft hij in Noord-Irak. Jaap bericht in deze rubriek over zijn werk in vluchtelingenkampen in Koerdistan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 38