b Na tien jaar varen keert 'ship of fools' terug naar Nederland 28 CULTUUR SHOW MH17-verslag in race voor Emmy Reünie Spice Girls: voorlopig niet Azart, ship of fools keert na tien jaar terug naar Amsterdam. Op het zottenschip waar oppernar August Dirks (62) de scepter zwaait, is alles nog als vanouds: de omgekeerde wereld. Show Entertainment De NOS heeft een nominatie in de wacht gesleept voor een Emmy Award voor een reportage over de dag van natio nale rouw na de ramp met vlucht MH17. De omroep maakt kans in de categorie nieuwsprogramma's. De winnaars wor den op 28 september bekendgemaakt. omaden zijn het. Nar ren, potsenmakers op zee. Hun huis: de Azart, ship of fools. Een zeewaardige vis sersboot op leeftijd: bijna een eeuw oud. Het zottenschip meerde af aan verre, vreemde kusten, reisde van Europa tot Marokko. Na tien jaar afwezigheid, keert de Azart onder aanvoering van haar kleurrijke kapitein August Dirks terug naar haar thuishaven Amsterdam. Jaren was de Azart daar een drij vende vrijplaats voor creatieve en al ternatieve geesten: muzikanten, dich ters, beeldend kunstenaars, perfor mers. In de buik van de boot werd ge filosofeerd en gevierd, en in het Nachtcabaret ook veel genuttigd. Kort voor het vertrek naar Amster dam ligt het schip, voorover hellend op een modderbank voor anker in het Noord-Franse dorpje Grand Fort Philippe. Zo schuin dat je je al een beetje dronken voelt nog voordat je een slok hebt genuttigd. Een clubje 'hangouderen', pilsje bij de hand, be kijkt de Azart met verwondering. De opvarenden (acteurs, een ma troos en een geluidstechnicus) dra gen allerminst dagelijkse kloffies: kleurige (narren)kostuums en jasjes, hoge hoeden waaruit bloemen lijken te groeien, kimono's voor aan wal. Met August Dirks voorop, met zijn zottenkap, stoere armbanden vol rin kelende bellen, wapperende lappen- broek en teenslippers of klompen. Het zottenschip staat voor 'de om gekeerde wereld', zegt hij. Wie aan boord klimt, belandt in een andere realiteit. Voorop de boot een enorm bestek: vork en lepel. „He're we co- me. We're hungry", legt Dirks de symboliek uit. In het dorpje hebben ze die oproep serieus genomen. Het eten dat in het vooronder wordt ge serveerd, is geschonken door het ge meentelijke bejaardenhuis. Aan dek werkt Dirks aan de verta ling van The world upside down (or the real life of Peer Gynt), een vrije bewer king van het toneelstuk van Henrik Ibsen, waarmee het schip langs de ha vens trekt. Eerst speelden ze in het Spaans, daarna in het Frans en straks in het Engels. Het is Ibsen op z'n Azarts, geregis seerd door Dirks' favoriete regisseur: de Rus Leonid Vlassov. Absurdistisch theater met dans, muziek, uitbundige taferelen en verstilde momenten. Het gezelschap mag geen hoogtevrees hebben. Er wordt in masten geklom men, gebalanceerd op het dak van de stuurhut, weggedoken in verborgen scheepshoeken. Het schip vormt het decor, met houten tonnen als tafels en vuilniszakken als trollengrot. Het publiek kijkt vanaf tribunes aan wal toe. De medewerkers komen uit alle windstreken: Spanje, Frankrijk, Chili, Nederland, Italië en Rusland. Als ze niet spelen, wordt er bij toerbeurt ge kookt of geverfd. Iedereen helpt mee. Strak hemelsblauw wordt de Azart. Al mag ze niet te 'gelikt' worden. Dirks: „Ze mogen best zien dat we tien jaar gereisd hebben." Keukenkraan Gelikt is het leven op de boot aller minst. De weg omhoog, vanaf de wal, gaat met bibberende benen via een wankel laddertje, aan touwtjes. Luxe? De enige keukenkraan geeft al leen koud water. Voor een douche moet men van boord. De Azart is nu eenmaal geen gepolijste charter. „De meeste van deze boten zijn gedoemd tot de chartervaart", vertelt Dirks. „Kijk, dit leven dat ik leid, is een zot- tenbestaan. Maar als je moet leven van de charter, ben je helemaal ge tikt." De Azart staat voor zijn vrij heid. Geen tv, alleen de zee. Hij weet het stellig: „Wij zijn de ambassadeurs van Amsterdam als ma ritieme en culturele wereldstad." Met een heuse zeebrief op zak, getekend door burgemeesters Schelto Patijn, Job Cohen en Eberhard van der Laan. Dat hij ooit weer Amsterdam zou aan doen, was een zekerheid. „We gaan weg om weer terug te keren. Het is een levensreis", zei hij toen het schip tien jaar geleden vertrok van zijn vas te ligplaats aan het Azartplein. Eigenlijk had hij missionaris wil len worden. Maar op de priesteroplei ding viel hij van zijn geloof. Het werd uiteindelijk een universitaire studie Russisch. Het leverde Dirks de volgende omschrijving op: 'Een mis sionaris zonder God, een dwaas met een academische titel'. Logboek Sinds hij zijn boot in 1989 kocht 'voor de prijs van een kleine Mercedes' is hij ve le avonturen verder. Hij houdt online een log boek bij. Een vetpot was het nooit. Drie keer lag de Azart aan de ketting. „Wat ons heeft gered, is dat niemand het schip wil kopen. Het is gewoon niks waard." En er wa ren tijden dat de Azart op frituurolie uit een snackbar in Avignon voer. „Maar diesel is toch beter." Op 9 augustus arriveren Dirks en zijn narren bij Noorderlicht op het NDSM-terrein in de hoofdstad. Voor stellingen, theatrale rondleidingen en een parade aan wal staan op de agen da. En dan, na een jaartje Amster dam, zet het schip weer koers naar volle zee. Op naar een nieuw avon tuur: Fool's quest, een reis naar Noord- en Zuid-Afrika, Indonesië en uiteindelijk Australië. Als een 'moder ne Oost-Indiëvaarder', aan wal ge volgd door de Blauwe Azartbus, als communicatiecentrum. Dirks: „Over al waar we komen, willen we artists in residence uitnodigen, banden aan halen met alle culturen en uitwisse lingen aangaan." Net zoals de potsenmakers die eeu wen geleden op een merkwaardig schip op wielen door het Brabantse land trokken, zal ook de Azart straks door het Australische woestijnzand trekken. Onmogelijk? Dat woord kent Dirks niet. Hulp en mede-nar ren zijn er overal. Aan dek draagt zo'n helper een oud T-shirt met een Duitse tekst die de essentie van het narrenbestaan samenvat: 'Glaub nicht wir seien Narren allein/ wir ha- ben Brüder gross und klein/ in allen Landen, überall/ 1st endlos unsere Narrenzahl'. De reünie-tournee van de Spice Girls (zonder Victoria Beckham) was nog niet aangekondigd, of Emma Bunton veegde gisteren het plan van tafel. „Er gebeurt op dit moment is, niets concreets", laat de zangeres weten. 1 Cultuur Kleurige narren en potsenmakers door Corrie Verkerk N Foto boven: kapitein August Dirks op zijn theaterschip Azart. Foto onder: een decor gemaakt van afValmaterialen op het 'ship of fools'. Foto rechts: acrobatiek op de boot. foto's Anthony Dinh Azart, Ship of Fools: The world upside down. Vanaf 12/8, Noorderlicht, NDSM-terrein, Amsterdam. Info: www.foolsquest.org en www.azart.org

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28