Hotel draait op zon en wind Gestolen plezierboot zelden teruggevonden Illegaal, dus rijp voor destructie Economische vluchtelingen 24 ECONOMIE Belastingklimaat is de grote boosdoener. België en Groot-Brittannië profiteren van de massale uittocht. PARIJS. Vermogende Fransen trek ken steeds vaker de deur achter zich dicht en verlaten hun vader land. Volgens de laatst beschikba re cijfers emigreren elke dag tien Fransen naar een ander land. Dat blijkt uit officiële cijfers van het Franse ministerie van Eco nomische Zaken, waarop econo misch dagblad Les Echos de hand heeft weten te leggen. Het gaat om statistieken tot en met 2013. Recentere cijfers zijn niet beschik baar. Na 2010 zit het aantal 'fiscaal vluchtelingen' in een snel stijgen de lijn: dat jaar gingen nog 'maar' 1.330 vermogende Fransen de grens over. Het jaar er na waren het er al 2.024 (+52 het jaar daarna 2.669 (+31 en in 2013 uit eindelijk 3.744 (+40 De uittocht heeft volgens des kundigen te maken met verschil lende belastingmaatregelen van opeenvolgende Franse regeringen. Het conservatieve kabinet van pre sident Nicolas Sarkozy besloot in 2011 al om de rijksten een extra bij- drage te vragen, de linkse presi dent Hollande creëerde in 2012 een extra belastingschijf. Ook kwam de socialist met de tijdelij ke maatregelen om miljonairs voor 75 aan te slaan. Het kli maat in La Douce France werd voor deze groep dus tamelijk guur. Onder aanvoering van de ac teur Gérard Depardieu besloten niet alleen kunstenaars, maar ook veel topsporters en hooggeplaat- sten uit het bedrijfsleven de laat ste jaren het land te verlaten. Hoewel het niet om hele volks stammen gaat die Frankrijk verla ten, is de impact groot. De afgelo pen vier jaar vertrokken opgeteld bijna 10.000 mensen, die een ge middeld belastbaar jaarinkomen hebben van 265.000 euro, blijkt uit de cijfers van Economische Za ken. De fiscus loopt daardoor wel degelijk veel geld mis. Bovendien geven de emigran ten - die vertrekken vanwege de fiscus - Frankrijk een beroerd ima go bij het wereldwijde bedrijfsle ven. En dat was door de vele sta kingen toch al niet zo best. Bekende bestemmingen voor de rijke Fransen zijn België en Groot-Brittannië, maar volgens Les Echos is Portugal het nieuwe eldorado. Het aantal Fransen dat naar Portugal uitweek is in drie jaar verdrievoudigd. De regering in Lissabon kwam in 2012 met een maatregel waardoor buitenlanders onder voorwaarden tien jaar lang worden vrijgesteld van het beta len van inkomstenbelasting. Het vertrek van al die Fransen zorgt voor nog een ander pro bleem: er is een 'braindrain' gaan de. Veel hoog opgeleide jongeren die vinden dat ze in eigen land te veel belasting moeten betalen, ver trekken. Vooral in Londen en in Si licon Valley zijn hele gemeen schappen van talentvolle Franse expats ontstaan. Het is Parijs een doorn in het oog, maar gezien de huidige economische situatie zal de uittocht niet snel afnemen. Een hotel en tegelijk een heel groot natuurlijk airconditioning systeem, dat moet een nieuw ge bouw op Centrumeiland worden, het tweede hotel op het Amster damse IJburg. Waar ze de tempera tuur in de 155 kamers 's zomers koel houden door een grote inter ne douche, waar het water uit de kraan op natuurlijke wijze ver warmd is, waar het licht uit de lamp van buiten opgevangen is door glas in het dak en waar je 's winters warm gehouden wordt door de zomerzon. Het is een wereldprimeur, zeg gen de ondernemers. Een hotel dat bijna volledig zonder kunstma tige energie kan: zero-energy. Bijna, omdat er voor het restau rant, het grote terras en de sky- lounge waarschijnlijk een beetje bijgesprongen zal moeten wor den. En natuurlijk gebruiken ze duurzame materialen. Ben Bronsema, tachtig jaar oud, promoveerde twee jaar gele den op het systeem, dat hij Earth, Wind Fire noemde. De koude lucht van de wind, opgevangen door het speciaal ont worpen dak, wordt hierbij in een doucheschacht verwarmd met wa ter. Daardoor ontstaat de druk die nodig is om 's winters de warmte te verspreiden, 's Zomers gebeurt het omgekeerde: de warme wind wordt door het water gekoeld. Een dak met windturbines en zonne panelen zorgt voor energie. Dutch Green Company (DGC) hielp Bronsema zijn promotieon derzoek om te zetten in het 36 me ter hoge, tien verdiepingen tellen de hotel, dat nu nog bekend staat onder de werktitel Breeze. Goedkoop is het niet, zegt Maarten Quist van DGC: "Je moet zeker 1,5 miljoen euro extra inves teren in onderzoek en de ontwik keling en de aanleg van het sys teem. Als je eenmaal opengaat, kun je dan verder zonder energie kosten." CAPELLE AAN DEN IJSSEL. Vorst, zinken en diefstal veroorzaken de grootste schade aan plezier vaartuigen. Diefstal van een boot betekent een schadepost van ge middeld 8560 euro, mede omdat ze nauwelijks worden terugge vonden. Elk jaar worden ruim 1.200 pleziervaartuigen gestolen, waar van slechts 5 procent wordt te ruggevonden. Dit blijkt uit vrij dag gepubliceerde cijfers van CED, de grootste schadespecia list van Europa. „Veel eigenaren kunnen hun boot niet goed genoeg omschrij ven. Bezitters hebben geen serie nummers, zijn de specifieke ken merken vergeten of ze hebben geen foto's. Door de gebrekkige informatie kan de politie niet aan de slag", aldus Wouter Ver kerk van Verzekeringsbureau Voertuigcriminaliteit in Assuran- tieMagazine. Recreanten zonder vaarbewijs zijn niet per definitie de grootste aanstichters, zegt CED. „Juist de groep snelle motorbootvaarders, met verplicht vaarbewijs, veroor zaakt naar verhouding veel scha des." Daarbij komt dat veel boten niet zijn verzekerd. In 2008 werd al duidelijk dat 18 procent van de pleziervaartuigbezitters hun boot niet heeft verzekerd. Cisteren was het precies een jaar geleden dat de Russische sancties ingingen. Eerder draaiden de autoriteiten een grote hoeveelheid spek, groen ten en fruit door. Bij veel Russen heeft dit geleid tot grote veront waardiging aangezien steeds meer mensen met armoe kampen. 280.000 Russen tekenden een petitie die F Poetin oproept het voed- /W sel niet te vernietigen, j F maar te verdelen onder I 1 behoeftigen. Ll De westerse produc- Hè», ten zijn illegaal inge voerd na het invoerver- bod van groenten, fruit, x zuivel, vlees, vis, gevogelte en noten uit westerse landen, dat de Russische regering oplegde. Hij deed dat als reactie op de wes terse sancties na de Russische ope raties in Oekraïne. Niet alleen de wijze van vernietiging (met een bulldozer) maar ook het moment was symbolisch. Het is precies een jaar geleden dat de sancties in gingen. Maar zelfs sommige medestan ders van het Kremlin hebben hun afschuw uitgesproken over de zo genoemde voedselcrematoria. Russia Today sprak van een 'fro- magicide'. De autoriteiten zijn echter vastbesloten om door te gaan met de vernietiging van ille gaal geïmporteerd voedsel, dat een veiligheidsrisico zou vormen. Rijken weg uit 'Douce France* door Frank Renout Het aantal Fransen dat per dag I II emigreert om de belastingdruk te ontwijken. door Laura Obdeijn AMSTERDAM. IJburgs tweede hotel moet het eerste bijna-zero-ener- gyhotel ter wereld worden. Dat is geen zero risico. 'Het is een tijdslur- pend prestigeproject. Maar als het lukt...' door Ellen van Gaaien MOSKOU. In opdracht van de Russi sche president Poetin werd giste ren een berg Europese kaas met een bulldozer platgereden en ver nietigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 24