Tamil zit al 35 dagen Vast' op vliegveld 'Ik kan uitgaan wanneer ik wil' Spannendik ken nog niemand NIEUWS 21 Bloedige aanslag in Afghanistan 150 auto's in beslag genomen Migrant loopt in Kanaaltunnel Meer dan de helft van Nederland eet doordeweeks nooit aan tafel „Ik kan straks uitgaan wanneer ik wil, eten wat ik wil, thuisko men wanneer ik wil. Gorssel, waar ik vandaan kom, is zo'n lek ker gat. Dus ik heb er heel veel zin in om in Groningen te wo nen en me onder te dompelen in het studentenleven. Er wonen wel wat bekenden in de stad. Een vriendin woont in dezelfde straat. In Groningen is iedereen lekker nuchter, de men sen zijn aardig. Ik heb niet zo veel met de Randstad. Daar zijn de steden zo groot. Het was wel even wennen toen ik van de week voor het eerst in mijn nieu we kamer sliep. Normaal zeg je je ouders nog gedag als je gaat slapen. Nu was ik helemaal al leen. Maar ik heb lekker gesla pen. Volgende week hoop ik veel nieuwe mensen te ontmoeten tijdens de KEI-week. We heb ben een filmavond op de Vis markt, een kroegentocht, mee- zingavond en een eindfeest van 21.00 tot 9.00 uur. Ja, dat is wel lang hè. Maar die gezelligheid en al die feesten, daar heb ik echt superveel zin in." „Voorlopig blijf ik bij mijn ouders wonen. Het kan nu niet anders. Door het leenstelsel is het te duur om op kamers te gaan. Dat vind ik jammer, want ik ben nieuwsgierig naar hoe dat zal zijn en wil graag zelfstan diger zijn. Gelukkig heb ik voor volgende week een slaapplek. Ik ga in een studentenhuis van Veritas slapen. Ik heb geen idee wat voor huis dat is en waar ik precies terechtkom. Misschien lig ik wel met allemaal anderen op de kamer, want ik ben niet de enige. Ik hoop meteen meer over die studentenvereniging te leren, want ik wil best lid wor den. Van welke vereniging, daar over heb ik geen idee. Ik moet nog wat flyers lezen, online zoe ken en volgende week rondkij ken. Via een studentenvereni ging hoop ik meer mensen te le ren kennen in Utrecht. Ook al ga ik niet op kamers, ik vind het wel belangrijk om daar vrien den te hebben. Stiekem vind ik het allemaal een beetje span nend. Ik weet niet goed wat ik al lemaal moet verwachten en ken niemand. Het is afwachten en hopen dat het leuk wordt." ties uit te proberen. Wat verder op valt: in vergelijking met anderen eten we bijna nooit kliekjes. Niet omdat we te beroerd zijn om ze op te warmen, maar omdat we heel afgepast inkopen doen. Ikea-onderzoeker Michael la Cour: „En in het weekeinde zie je een soort tegenbeweging. Dan wordt uitgebreid in de keuken staan, ge zien als ontspanning. Samen dine ren wordt quality time genoemd, waarbij het gebruik van telefoons taboe is. Het is een van de weinige momenten dat je als gezin samen de tijd hebt." De resultaten van het onderzoek werden gepresen teerd tijdens de lancering van de nieuwe Ikea-catalogus. CASABLANCA. Al 35 dagen zit een vluchteling uit Sri Lanka vast op het vliegveld van Casablanca. De Tamil Siyanthan mag Marokko niet in, volgens betrokkenen wei gert Marokko de asielaanvraag in behandeling te nemen. „Ik slaap op een stoel in Termi nal 2. Verder doe ik niks. Ik heb al meer dan een maand niet ge doucht, was me bij de wasbak. Mijn kleren kan ik niet wassen", zegt Siyanthan via de telefoon. „De situatie is echt slecht." Het verhaal van Siyanthan (34) begint een beetje op de film The Terminal met Tom Hanks te lijken, over een man die jarenlang bivak keerde op het Amerikaanse vlieg veld JFK. Net als in film bestaan de da gen van Siyanthan uit niks doen, vertelt hij. Het wordt steeds zwaar- Het verhaal van vluchteling Siyanthan begint een beetje op de film The Terminal' met Tom Hanks te lijken. der, zeker nu zijn geld op is. „Soms krijg ik wat te eten van mensen van Royal Air Maroc. Maar als zij niks geven, heb ik hon ger." Siyanthan vluchtte weg uit Sri Lanka nadat hij in 2010 zwaar mis handeld was. Ruim vier jaar woon de hij in Kenia, maar de visumkos- ten werden te hoog, zegt hij. Dus besloot hij via Dubai en Casablan ca naar Malaga te reizen, om asiel aan te vragen. Spanje wees zijn aanvraag af en stuurde hem terug naar zijn laatste bestemming: Ca sablanca. Daar kwam hij op 3 juli aan. Volgens Stephane Julinet van Gadem, dat migranten in Marok ko bijstaat, heeft Siyanthan nog geen asiel aan mogen vragen, ter wijl dat wel zijn recht is. Siyanthan stuurt via WhatsApp een foto door van zijn rug, waar de stokslagen op te zien zijn. „Ze willen dat ik terugga naar Colombo, maar dat kan niet", zegt hij. „Dat zou het einde van mijn leven zijn." Het aantal doden door een zware bomaanslag gisteren in de Af ghaanse hoofdstad Kabul is opgelo pen naar vijftien. Ook raakten on geveer 250 mensen gewond. De bom was verstopt in een vrachtwa gen en ontplofte vlakbij een com plex van het leger. De verantwoor delijkheid is nog niet opgeëist. Het was de eerste explosie in Ka- bul sinds de fundamentalistische Taliban vorige week een nieuwe leider kregen. De bom sloeg een 10 meter diepe krater. Gebouwen werden met de grond gelijk ge maakt, ramen verbrijzelden en au to's raakten beschadigd. De vele ge wonden vielen door rondvliegend puin en glas. De politie heeft afgelopen week 150 auto's en honderden onderde len in beslag genomen die moge lijk gestolen zijn. Dit gebeurde na de grote politieactie vorige week bij enkele loodsen en terreinen in Swalmen. De politie denkt nog we ken nodig te hebben voor het on derzoek. De afgelopen dagen zijn auto's van verschillende merken en typen geïnventariseerd en afge voerd. Vermoedelijk zijn enkele tientallen auto's niet in orde. Een 42-jarige verdachte uit Weert zit nog vast. Meer aanhoudingen kun nen volgen. De politie begon het onderzoek nadat informatie was binnengekomen van de Duitse po litie over een gestolen auto. Het is een 40-jarige Sudanese vluchteling bijna gelukt om via de Kanaaltunnel in Groot-Brittannië te komen. De man liep liefst 50 ki lometer door de tunnel. Hij ont week daarbij langsrazende hoge snelheidstreinen en bewakingsper soneel. Vlak voor de Britse uitgang bij Folkestone werd de vluchteling alsnog in de kraag gevat. De man is aangeklaagd wegens het hinde ren van het treinverkeer. Volgens de Britse regering werden in het afgelopen jaar 39.000 vluchtelin gen tegengehouden die illegaal probeerden over te steken. De Brit se premier David Cameron kondig de aan extra beveiligers naar de grens bij Calais te sturen. 52 procent van de Nederlanders eet op werkdagen nooit aan tafel, maar ploft liever op de bank voor de televisie of schuift al lopend zijn hap naar binnen. Volgens on derzoek van Ikea naar onze tafelge woonten gebeurt dat vanwege haast en botsende schema's van gezinsleden of huisgenoten, maar ook omdat we geen zin hebben om de tafel te dekken. Ook blijken we in de keuken wei nig inspiratie te hebben, we roule ren vaak elke week vier a vijf ge rechten. Een kwart maakt zelfs el ke dag min of meer hetzelfde me nu. Inwoners van andere Europe se landen zijn twee keer vaker be reid om nieuwe smaakcombina- ZATERDAG 8 AUGUSTUS 2015 studentenleven' 1 Student: Josien Keizer (18) Studie: psychologie aan de Rijksuniversiteit Groningen Komt uit: Gorssel Op kamers: heeft een kamer van 14 vierkante meter in een huis met vier andere studenten Student: Evy van Weelden (18) Studie: psychologie aan de Universiteit Utrecht Komt uit: Zaltbommel Op kamers: nee, blijft bij ouders wonen door Rik Coverde KABUL SWALMEN FOLKESTONE ROTTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21