Donald Trump gooit alles in strijd voor Witte Huis 'We missen Diva maar zijn blij met Davi' Introductie nieuwe studenten van start Ik ben niet van de zuipfestijnen' 20 NIEUWS De vaten bier staan klaar, dj's zijn geboekt en studenten staan al te popelen. Maandag gaat het los: de introductie voor eerstejaars studenten. Groningen, Leiden, Utrecht, here we come. Er werd geschreeuwd, gemop perd, er was boegeroep. Het eerste Republikeinse kandidatendebat gisternacht in de Amerikaanse stad Cleveland was allesbehalve saai. Dat kan ook haast niet anders met schreeuwlelijk, miljardair en reality-tv-ster Donald Trump als deelnemer. Zochten zijn tegen standers de confrontatie niet met hem, dan deed Trump het zelf wel. Pijnlijk werd het toen Trump tegen medekandidaat Rand Paul zei: „Ik denk dat u mij niet goed verstaan heeft." Onder de krullen van de senator uit Kentucky gaan gehoorapparaten schuil. Trump staat stijf aan kop in de peilingen van wie de meeste kans maakt op de Republikeinse presi dentskandidatuur. Vooral zijn an- ti-establishmenthouding en recht-voor-zijn-raapheid maken hem populair bij kiezers die het gevoel hebben dat 'Washington' al heel lang niet meer naar hen luis tert. Maar binnen de Republikein se Partij is Trump geenszins popu lair. Zijn horkerigheid riep ook na afloop van het debat felle reacties op. De ene partijbons noemde hem een 'egomaniakale schurk', de ander zei trots te zijn op alle deelnemers behalve op de New Yorkse vastgoedmagnaat. En Trump? Die zei simpelweg geen tijd te hebben voor politieke cor rectheid. De partijtop vreest namelijk dat Trump de aandacht afleidt van serieuze kandidaten als Jeb Bush (broer en zoon van) of Marco Ru- bio (senator uit Florida). Boven dien zaait hij tweespalt binnen de eigen partij, die er juist naar snakt eensgezindheid uit te stralen. Toen Trump gisternacht liet door schemeren dat hij hoe dan ook een gooi naar het presidentschap wil doen, dus óók als hij niet wordt aangewezen als de officiële Republikeinse kandidaat maar als onafhankelijk deelnemer, kwam hem dat op veel boegeroep te staan. De Democraten en Hillary Clinton voorop profiteren toch al van de Republikeinse verdeeld heid. Trump als onafhankelijk kan didaat zal de kansen op een Repu blikeinse president alleen maar doen slinken. Het debat leverde leuke televi sie op. Of Republikeinse kiezers veel wijzer zijn geworden is zeer de vraag. Wel zagen zij dat kandi daten als Rubio, Bush en gouver neur Scott Walker uit Wisconsin zo min mogelijk deelnamen aan de bekvechterij, in tegenstellig tot onder anderen Paul en gouver neur Chris Christie van New Jer sey. Dat was tactiek: zo komen zij presidentieel over. AGENDA „Utrecht, Amsterdam, Nijme gen, ik ben naar alle open dagen geweest, maar voelde me ner gens zo thuis als in Leiden. Hier zijn de universiteitsgebouwen gewoon in de binnenstad en niet op zo'n afgelegen campus. Ik twijfelde of ik wel op kamers moest. De hele studie wordt al zo duur nu het leenstelsel is doorgevoerd. Toen ik hoorde dat mijn vriendin ook naar Leiden zou gaan, zijn we toch op zoek gegaan en hebben samen een ap partement gehuurd. Dit is leu ker dan thuis blijven wonen. Ik kijk ernaar uit straks lekker veel te kunnen afspreken met vrien den. Hoewel het nu nog even wennen is, want ik ken bijna nie mand in Leiden. Volgende week hoop ik veel nieuwe mensen te leren kennen. Het eerste jaar denk ik niet dat ik lid word van een studenten vereniging. Eerst maar eens zien hoe ik uitkom met mijn tijd. Maar misschien spreekt het vere nigingsleven me volgende week wel heel erg aan. Hoe dan ook, ik ben niet van de zuipfestij nen." OUDENBOSCH. Drie dagen nadat puppy Diva van haar dochter in een fontein in Oudenbosch werd verdronken, kon Conny van de Merbel woensdag een nieuw hondje ophalen in Maastricht. Het is een tien weken oude chihua hua, genaamd Davi, vernoemd naar wijlen Diva. „We missen Di va nog wel hoor, maar we zijn heel blij met Davi." Davi werd haar gratis aangebo den door Anja Beckers, een fokker uit Maastricht. Zij zag het verhaal over Diva op Facebook langsko men. „Ik las het en vond het zo zielig voor dat meisje. Ik dacht meteen aan een puppy die ik al te koop 'Hier wilde ik geen geld voor hebben, ik wilde dat meisje weer een beetje blij maken' had staan. Hier wilde ik geen geld voor hebben, ik wilde dat meisje gewoon weer een beetje blij maken." Volgens Beckers was er meteen een klik. „Davi ging naar haar toe en zij nam hem in haar armen. Dat was geweldig om te zien." Van de ruim too euro die buurtbewoners in zamelden, worden door de gulle gevers spulletjes voor Davi ge kocht. Het geld dat overblijft, gaat naar een stichting die zich inzet tegen dierenleed. door Ellen van Gaaien foto's Guus Schoonewille/Comé Sparidaens/Koen Verheijden door Stijn Hustinx CLEVELAND. Donald Trump heeft van het eerste Republikeinse kandi- datendebat gisternacht een ordinai re burenruzie gemaakt. Dat is hem binnen zijn eigen partij op veel kri tiek komen te staan. De bekvecht ende miljardair trekt zich van nie mand iets aan: zijn doel is het Wit te Huis, desnoods als onafhankelijk kandidaat. 13-23 augustus presidentskandida ten zullen de vloer platlopen bij de Sta te Fair in lowa, waar de voorverkiezingen worden afgetrapt 15 oktober op deze dag wordt bekendgemaakt hoe veel campagnegeld de kandidaten tot en met 30 september hebben weten in te zamelen I februari 2016 inwoners van de staat lowa gaan als eerste in de VS naar de stembus om een favoriete Republi keinse of Democrati sche presidentskandi daat aan te wijzen. Op 9 februari volgen de primaries in New Hampshire II maart 2016 Super Tuesday: van daag gaan de meeste staten (12) naar de stembus 14 juni 2016 voorverkiezingen in de laatste staten 18-21 juli 2016 Republikeinse Con ventie wijst definitie ve kandidaat aan 25-28 juli 2016 Democratische Con ventie 8 november 2016 Verkiezingen presidentschap VS Veel zin in het Student: Thirza Terdu (18) Studie: geschiedenis aan de Universiteit Leiden Komt uit: Veenendaal Op kamers: heeft sinds een maand een appartement in Leiden samen met goede vriendin Marloes door Freek Verhulst Anja Beckers hondenfokster Shemaya, wier puppy bruut werd ver dronken, heeft een nieuw hondje, 'Davi'. foto Edmund Messerschmidt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20