2015 mmsssm «WttjggBBg 1 FAVORIET Het prachtige, ongerepte Belle-ïle en het gammele bootje 15 MIJN ZOMER. De 3-jarige jayden viert dit jaar thuis vakantie. Hij heeft net een broertje van zes maanden, dus zijn ouders gaan deze zomer niet weg. „We zijn nog zo gebonden aan voedin gen", zegt moeder Soraya Wibier. Dat mag de pret niet drukken. Met de huidige temperaturen vermaakt Jayden zich prima in zijn privézwembad van de bu ren. „Het liefst zit hij de hele dag in het zwem bad." De buurvrouw heeft het badje speciaal voor de kinderen in de straat op de parkeerplaats opgezet. Onze correspondenten tippen voor u de beste vakantiebestemmingen Vandaag Frank Renout Locatie Belle-tle-en-Mer Ligging 47°19'NB en 10°01'OL Grootste attractie Onbedorven woestheid Wat je er moet eten Een fles wijn, een baguette, kaas en geniet Zet me op een boot naar een eiland, en ik ben verkocht. Hoe gammeler het bootje, hoe kleiner het eiland, des te leuker ik het vind. Kortom: door alle zintuigen ge prikkeld, stap ik in Quiberon, in Bretagne, op een veerbootje naar het eiland Belle-ïle, zo'n 15 kilo meter uit de kust. De auto moeten we op het vaste land achterlaten. Op de boot is maar beperkt plaats en het eiland is vol. Omdat het maar klein is, geldt er een limiet voor het aan tal toegestane auto's. BeUe-Ile (voluit: Bel- le-ïle-en-Mer) meet slechts 85 vierkante kilometer. In een paar uur kan je lopend het hele eiland doorkruisen. Er wonen vijfdui zend mensen, de Bellilois en de Belliloises, verspreid over vier ge meentes. In de zomermaanden komt met dat gammele veerbootje een wa re volksverhuizing op gang. In au gustus willen nog weieens 30.000 Fransen op het eiland neerstrijken. Waarom? Omdat het ongerept is. Zelfs met al die mensen. Als je met de boot komt aanva ren, zie je geen hoge hotels of rijen souvenirwinkels. Nee, het haventje van Le Palais is piepklein, er staan vijgen- en kas tanjebomen, en de twee vuurto rentjes zijn zo pittoresk dat je ze mee zou willen nemen. We gaan naar Sauzon, een paar ki lometer naar het noorden. Je komt door uitgestrekte velden, ziet woeste rotsen en passeert prachtige witte stranden. In het plaatsje zelf eet je vers gevangen kreeft op een klein terras aan het water en slaap je in het in 1880 gebouwde Hotel du Phare - Ho tel van de Vuurtoren. „Belle-Ile is een parel. Een kwets bare smaragd. Een zeldzame dia mant waarin het blauw van de zee en de lucht weerspiegelen", zei de Franse actrice Sarah Ber- nardt over het eiland. Ze kwam er voor het eerst in 1894, samen met vriend en schilder Georges Clairin, en besloot er meteen het oude fort te kopen, op de noord- Het ware karakter van het eiland voel je op de grillige noordpunt punt van het eiland. Terwijl ze fu rore maakte in alle uithoeken van de wereld, en Oscar Wilde en Anton Tsjechov haar bejubel den, keerde Bernardt elke zomer weer terug naar haar huis op Bel- le-ile. Dertig jaar lang. Ze wandelde er veel, ging zelf vis sen en liep er over de rotsen, vaak in een lange witte jurk, wat haar de bijnaam 'La Dame Blanche' opleverde bij de eiland bewoners. Die bewoners zijn overigens re delijk zwijgzaam over het vipge halte van Belle-ïle. Dat Gustave Flaubert er halverwege de negen tiende eeuw geïnspireerd door het landschap achter de schrijfta fel zat, dat Johnny Depp en Vanes sa Paradis er, in betere tijden, een zomer doorbrachten: het is pu bliek geheim. 'De Bellilois en Bel liloises zwijgen als karpers', luidt het gezegde. Wie het ware karakter van het ei land letterlijk wil voelen, moet langs het oude huis van Sarah Bernardt doorlopen naar de uiter ste noordpunt van Belle-ïle. De stenen paden kronkelen zich hier langs grillige rotsen, je moet klimmen en dalen, het zeewater spat in je gezicht als de witte schuimkoppen van de zee woest uiteenslaan tegen het steen. ZATERDAG 8 AUGUSTUS 2015 in Nederland Onze fotografen leggen de zomer in Nederland vast. Koen Verheijden zag de kleine Jayden uit Enschede op de parkeerplaats voor zijn huis dobberen in een badje. in Frankrijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15