IP 'i Steffen Brinkhaus (26) heeft een koffiehuis, platenzaak en barbershop in één 12 PORTRET Steffen Brinkhaus N Hij vond zichzelf niet leuk genoeg als cabaretier. Nu vermaakt Steffen Brinkhaus mensen met espresso, vinyl en baardolie. 5L _Jb -t— l_^i FyJg^R 1 '*liW B1 _g». 4iÉüi LnL) f JMTTWli tl T1 i m «•- z h [^inr^^e-,1,^1101 B' 'De naam Robuust verwijst naar de sfeer die ik wil creëren: rauw, stevig. En robusta is ook een koffieboon.' e lat ligt altijd hoog voor Stef fen Brinkhaus. Niet goed ge noeg als acteur. Niet leuk ge noeg als cabaretier. Maar wel te creatief voor de horeca. Zijn zoek tocht naar een bestemming in het leven bracht hem naar de Markt in Middelburg. Daar com bineert hij drie passies: koffie huis, muziekwinkel, barber shop. Robuust heet zijn zaak, die hij drijft met vriendin Milou. „De naam verwijst naar de sfeer die ik wil creëren: rauw, stevig. En robusta is ook een koffie boon." Als startende ondernemer maakt hij een vliegende start. Zijn roem was hem vooruitgesneld. Nog voordat Robuust begin juli opende, deden verhalen de ron de over een bijzonder zaakje dat zich op de Markt zou vestigen. En dan ook nog in één van de be kendste winkelpanden, van siga renwinkel C.F. Diesch, met bo vendien het mooiste uitzicht. Die grijze kiosken voor zijn deur? Die vallen niet eens op; het Stadhuis aan de overkant eist de aandacht op. Steffen glundert, maar waakt voor jeugdige overmoed. „Het gaat inderdaad fantastisch. De eerste paar weken waren zelfs zwaar. Té druk voor ons tweeën. Nu hebben we drie mensen die op de piekuren bijspringen met afwassen en bedienen. Er zijn meer piekuren dan gedacht. Maar we zitten nu volop in het toeristenseizoen hé! En het is vrij vaak slecht weer. Daar moe ten we ons niet op verkijken. Het zou gek zijn als we nu niet goed zouden draaien." „Ik vind het veel te gevaarlijk om dat nu al te zeggen. Straks, als het winter is, dan moet blijken of we echt goed draaien. Toch heb ik wel het gevoel dat we goed geschoten hebben. Het eer ste bericht over ons op Facebook door Wij zijn de stad schijnt 26.000 keer bekeken te zijn. En op Facebook heeft onze pagina al 1500 likes." „We spreken een heel grote groep mensen aan. Twintigers en dertigers, maar dat is niet zo moeilijk. Maar ook jongeren die kapsels uit de jaren vijftig en zes tig willen. En liefhebbers van muziek, vooral vinyl. Mannen, jong en oud, komen voor de bar bier. Ook vrouwen, meisjes van 13 en jonge gezinnen voelen zich hier prettig." „Ik had al op meerdere plekken in de horeca gewerkt. Steeds had ik het gevoel: dit is het niet. Ik kon mijn creativiteit niet kwijt. Zo kwam ik tot de conclusie dat als ik het bij anderen niet kon vinden, dat ik het dan maar zelf moest gaan doen." „Nou hou ik erg van muziek, vooral van vinyl. Dus een platen zaak zag ik wel zitten. Toen ben ik met Bart Gabrielse gaan pra ten, van De Drvkkery. Hij had ooit een platenzaak op het Dam plein, maar waarschuwde me: met platen alleen lukt het niet. In de horeca vond ik werken met koffie altijd al het interessantst. Zo werd het een espressobar met vinyl. Met Anne-Bouk van der Hoeven en Koen Tesselaar, van het Sint Jacobscafé in Vlissingen waar ik heb gewerkt, had ik het eens gehad over een barbershop. Ik kan mijn baard hier in de buurt niet door een barbier laten trimmen. Met een barbier erbij was het concept compleet." „Geen bevestiging, wel toetsing. Als ik een idee heb, wil ik er met zo veel mogelijk mensen over praten. Om informatie in te win nen. Ik heb ook met Cees Rijn van De Vriendschap gesproken, waar ik ook heb gewerkt, en met Tonnie Dieleman van De Spot, over optredens die ik in Robuust mogelijk wil maken. Van zulke mensen wilde ik weten waar het mis zou kunnen gaan. Het idee zat al in mij, dankzij hen is het gelukt." „Daarom heb ik een goede aan Milou, mijn vriendin. Zij stu deert voor horeca ondernemend manager aan Scalda. Zij zei hielp me met het bedrijfsplan en zei: let hier op, let daar op. Dat vond ik in het begin niet leuk, want ik zat helemaal in een positieve vi be. Maar het was heel goed dat ze dat deed, zij zorgde voor de ba lans. Een familielid zorgde voor het geld om te kunnen investe ren. Hij geloofde in het plan en zei: jaag je droom maar na!" „Dat was in 2012 ja. Maar het be gon anders, en eerder." „Mijn eerste droom was om het theater in te gaan. Mijn moeder speelde altijd in kerstmusicals. Als kind ging ik ook meedoen. De eerste keer dat ik meespeel de, was in Oliver Twist. Ik was een jaar of vijf en had maar één zin. M'n opa zei toen al: 'Die gaat het theater in.' Op mijn twaalfde had ik met een andere jongen de hoofdrol in Kees, de jongen. Daar genoot ik enorm van. Met zijn tweeën aan het einde dat ap plaus in ontvangst mogen me nen, dat wilde ik vaker! Op mijn zestiende had ik een rol ik een Rotterdamse voorstelling. De re gisseur van dat stuk zei: 'Jij moet iets met cabaret gaan doen. Vol gens mij vinden mensen jou heel grappig.' Dat had ik zelf niet ingezien. Ik zie mezelf sowieso niet als grappig, nog steeds niet eigenlijk." „Ik heb toen met een eenakterfes tival in Middelburg meegedaan. Dat was in het Spiegeltheater. Mijn voorstelling was gebaseerd op mijn ideeën maar geschreven door een ander. De reacties wa ren goed en toch voelde het raar: ik stond toch gewoon te acteren. Daarom ben ik zelf teksten gaan schrijven. In 2012 stond ik inder daad op Camaretten in Rotter dam. Ik was één van de achttien cabaretiers. Leuk, maar dat zal niet veel worden, dacht ik. Ron de na ronde kwam ik verder. Tot mijn verrassing. En daar stond ik hoor, in de halve finale, in het oude Luxor!" Dat hij niet de finale haalde, deed hem beseffen dat hij niet grappig genoeg was. Hij zocht en kreeg professionele begeleiding van acteur en regisseur Herman Bolten. In 2013 stond Steffen Brinkhaus in het Vestzaktheater in Vlissingen. „Weer een groot succes in Zeeland. Er werd hard op gelachen. Maar toerend door het land zag ik: het is niet goed genoeg. Wel voor Zeeland, niet voor Nederland." Zoekend naar het verschil, vraagt hij zich af: „Lachen ze misschien omdat ze mij kennen? Als dat zo is, ben ik gewoon niet goed genoeg. Ik kwam niet vooruit." „Ik weet niet eens of ik echt te leurgesteld was. Ik had het toch geprobeerd! Maar het kostte me alleen geld. Ik hoefde er niet rijk van te worden, zo veel waarde hecht ik niet aan geld. Maar ik moest in feite betalen om op te kunnen treden. Tegelijkertijd zag ik dat andere cabaretiers wel ver der kwamen. Sommigen met wie ik heb opgetreden, spelen nu in tv-series en films." „Ook niet. Ik heb er ook geen be hoefte aan. Om dezelfde reden: ik ben niet goed genoeg. Ik had al lerlei voorstellingen gedaan in Zeeland en wilde graag verder. Dat is niet gelukt. Als ik nu nog eens word gevraagd voor een goe de grotere productie, dan doe ik het misschien. Maar hetzelfde doen wat ik al jaren heb gedaan? Nee, daar voel ik nu niks voor. Ik wil niet terug naar waar ik van daan kom." „Altijd. Ik vind iets niet snel goed genoeg, dat is zo." „Nee, dat niet. Ik ga er juist altijd helemaal voor. Ik wil alles eruit halen wat er in zit. Maar ik kan ook goed inschatten of dat lukt, of ik goed genoeg ben. Ik hoop niet dat mensen nu denken dat ik arrogant ben, want dat ben ik niet. Ik ben wel eerlijk." StefFen Brinkhaus is nu 26. De ja ren tot zijn zestiende waren 'pit tig', zegt hij. „Ik heb een lastige jeugd gehad." Zijn ouders gingen uit elkaar toen hij 9 was. Die er varing maakte hem vroeg volwas sen. „En in groep 7 en 8 van de basisschool in Oost-Souburg ben ik heel veel gepest. Omdat ik theater deed. Theater, dat was voor homo's. Het pesten was zo heftig dat ik niet meer naar school wilde. Ik ging ook niet meer." „Het heeft me uiteindelijk ster ker gemaakt. In de eerste klas van de middelbare school op de CSW in Middelburg werd weer geprobeerd me te pesten. Toen besloot ik: niet weer! Ik heb er meteen korte metten mee ge maakt en toen hield het op. Ik sta sindsdien sterk in mijn schoe nen. Daarna was de middelbare school een hele leuke tijd. Nog steeds draaide alles toen buiten schooltijd om theater. Ik deed soms twee voorstellingen tege lijk." „Voor mijn cabaret was het dage lijks leven mijn inspiratiebron. Ik schreef en vertelde over din gen die me opvielen, dingen waaraan ik me stoorde. Mijn laat ste cabaretvoorstelling heette Kiezen of Delen. Het ging over moeite hebben met keuzes ma ken. Over dat je vastloopt, dat je moeite hebt een doel te vinden. Ik was heel vaak bezig met zoe ken naar een doel in het leven." „Dit is wat we nu doen en daar ben ik gelukkig mee. Laten we eerst maar eens zien hoe het in de winter gaat, en dan het con cept doorontwikkelen. Ik ben voorzichtiger geworden. Ik kijk niet te ver meer vooruit." y t H - 1 v jgrv^i Pionier met vele passies door Maurits Sep Op 6 maart 1989 wordt Steffen Brinkhaus geboren in Vlissingen. Hij groeit op in een gezin in Oost-Souburg, met een broer en een zus. Zijn ouders scheiden als hij 9 jaar oud is. De middelbare school volgt hij op de CSW; het eerste jaar in Middelburg, daarna in Vlissingen. Daarna studeert hij mbo sociaal-cultureel werk in Goes. Na diverse banen in de horeca heeft Steffen Brinkhaus sinds 4 juli een eigen zaak aan de Markt in Middel burg: Robuust. Dat is een espressobar, platenwinkel en barbier in één. D i I Het lijkt wel een schot in de roos. Kun je dit snelle succes verkla ren? Hoe ben je op het idee gekomen om koffie, elpees en een barber shop te combineren? Zocht je bevestiging bij anderen? Het is inderdaad nogal een risico om in deze economisch moeilijke tijden een nieuwe winkel op te zet ten. Terwijl je eigenlijk ergens van droomde, toch? Je was bezig met een carrière als cabaretier. Je stond in de halve finale van Cama- retten. Hoe groot was de teleurstelling? Je voelde je niet grappig genoeg als cabaretier. Doe je nog wel iets met theater? Ben je altijd zo veeleisend ge weest? En geef je snel op als het niet lukt? Hoe ben je daar uit gekomen? Heb je met Robuust nu je doel ge vonden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12