corendon Tineke Ceelen maakt zich kwaad over falend Europees vluchtelingenbeleid Ex-tra vooras Nazomer top 20 r NIEUWS 11 Hekken en slagbomen houden mensen in nood niet tegen, zegt de directeur van Stichting Vluchteling. Aegean View Aqua Resort au inclusive corendon.nl/top2o corendon.nl m Dobbernegers, migranten- hinder, gelukszoekers. Da gelijks hoort Tineke Cee len deze termen op straat, die slaan op de bootvluchtelingen die meer en meer hun heil in Europa zoe ken. Haar nekharen gaan ervan over eind staan. „Alsof we het over een kakkerlakkenplaag hebben. Het gaat hier om mensen die vluchten voor oorlog en geweld en volgens interna tionale verdragen recht hebben op be scherming. Recht!" Europa worstelt met een gigan tisch vluchtelingenprobleem. De op vangcentra in Griekenland en Italië puilen uit. Frankrijk en Engeland we ten zich geen raad met de vluchtelin gen die de Kanaaltunnel bestormen of zich verstoppen in benauwde trein wagons. En de marineschepen kun nen niet voorkomen dat duizenden mensen overlijden tijdens hun over steek in gammele bootjes. In mei werd een systeem om 40.000 vluchtelingen te verdelen af gewezen door de lidstaten van de EU. Ze besloten om op vrijwillige basis 32.000 migranten toe te laten. „Dat is net zoiets als een vrijwillig belasting betalen, zei mijn collega laatst. Dat doet alleen de buurman", zegt een op gewonden Ceelen. Zij is voorstander van een ver plicht quotum, maar dat is slechts een klein deel van de oplossing. „We hebben een lappendeken aan oplos singen nodig. Het is toch totaal be schamend dat het niet lukt om op Eu ropees niveau 40.000 vluchtelingen te verdelen. Terwijl de politieke lei ders ruzie maken over de verdeling, spoelen er dagelijks duizenden op de Europese kusten aan." Ceelen zag het met eigen ogen. Re cent nog, tijdens haar reizen door Jor danië en Libanon. „Ouders sturen hun kleine kinderen de straat op om te bedelen. Meisjes worden al jong uitgehuwelijkt zodat families een mond minder te voeden hebben. Vrouwen bieden seksuele diensten aan zodat ze de huur van hun scha mele onderkomen kunnen betalen. In Libanon bezocht ik een gezin dat leefde in een transformatorhuisje. De oorlog in Syrië duurt nu al vijfjaar en er is geen licht aan het einde van de tunnel. Dus trekken ze naar een plek waar ze hopelijk een toekomst kunnen bieden aan hun kinderen. Denk aan dat Syrische jongetje in die tas, die afgelopen week op al le voorpagina's te zien was, ge wond door chemische wapens. Geef ze eens ongelijk dat ze die hel ontvluchten." „Daar zal ik beslist niet voor plei ten. Maar we moeten wel onderken nen dat onze huidige toegangsregels niet werken. In die belachelijke dis cussie hoe we de 40.000 mensen moeten verdelen, legt Nederland ook niet bepaald de rode loper uit, maar we zijn wel bereid ons aandeel te le veren, terwijl andere landen zoals Hongarije direct de deur dichtdoen." Dat land wil een 4 meter hoog hek bouwen om de grens te bewaken. „Krankzinnig" vindt Ceelen. „Het gaat om vluchtelingen die in zo'n dusdanig slechte omstandigheden le ven, dat ze niets anders kunnen doen dan met hun kinderen naar Europa vluchten. Als ik in de schoenen van deze mensen stond - ik heb zelf een dochtertje - en ik zou de barre over tocht overleven terwijl ik niet kan 'We moeten inzetten op menselijkheid' zwemmen en niet weet of we de overkant halen, denkt u dan werke lijk dat zo'n hek mij nog tegenhoudt? „We moeten aan de randen van Eu ropa beter zicht krijgen op wie er binnenkomt. We hebben nu geen idee. Wie zijn ze? Manke ren ze iets? Er mist nu een ont vangstsysteem. We moeten inzetten op menselijkheid. Dat betekent qua opvang dat Europa hen kleren, voedsel en eventuele medische hulp moet geven. Daarna volgt de vraag: wat nu? Daarnaast moet Europa een sys teem bedenken waardoor mensen zich niet meer genoodzaakt voelen om in gammele bootjes te stappen. Hiervoor moeten de omstandighe den drastisch worden verbeterd in de buurlanden waar nu de meest Syri sche vluchtelingen leven, zoals Jorda nië en Libanon. Zorg dat de meest ba sale regels om te overleven - voedsel, zorg en onderwijs - aanwezig zijn. Vluchtelingen willen maar één ding: zo snel mogelijk naar huis. En anders naar een plek waar het veilig is. Als er weer een redelijke kans op een toekomst gloort, stap je dan nog met gevaar voor eigen leven in een bootje? Nee natuurlijk niet. Maar het blijft een illusie om te denken dat je op korte termijn de stroom stopt." Wilt u in september of oktober nog even lekker genieten van zon. zee en 8 DAGEN j„f_- JL. NU VANAF strand? Vlieg dan naar het gezellige Kos naar deze All Inclusive topper! DE 20 BESTE VAKANTIEDEALS NAAR DE ZON VOOR VERTREK 0*0* SEPTEMBER oktober ZATERDAG 8 AUGUSTUS 2015 'Alsof het ongedierte is' door Hanneke van Houwelingen Maar wat dan? De poorten open zetten? Daar lijkt in Nederland weinig draagkracht voor. Tineke Ceelen directeur Stichting Vluchteling foto HH Wat is dan de oplossing? Nazomeren op Kos VERTREK 11T/M15 OKTOBER y Schitterend gelegen tussen de heuvels Een a-la-carterestaurant Prachtig uitzicht over de Egeïsche Zee Gratis wifi in de lobby Shuttleservice naar het strand Meerdere zwembaden met glijbanen Badhanddoekenservice Zelfgemaakte producten van eigen boerderij (D 023-75106 06 om ID-reizen Prijzen zijn p.p. en gebaseerd op een 2 pers. bezetting voor 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11