Eerste Amerikaanse drone-aanval op IS vanaf "ftirks grondgebied €127," Nabestaanden zoeken hun heil in complottheorieën Is het mysterie van vlucht MH370 ontrafeld? Nabestaanden geloven er niets van.„We worden bedrogen." NIEUWS 3 ROTTERDAM/PEKING. Het gehaspel rond de vondst van een brokstuk van vlucht MH370 maakt Chinese nabestaanden van de 239 passa giers niet alleen witheet. De ver schillen in uitleg - Maleisië is er van overtuigd dat het afkomstig is van de vermiste Boeing, Franse deskundigen houden een slag om de arm - is voor hen de zoveelste reden om elk onderzoeksresultaat in twijfel te trekken. De spannin gen lopen zo hoog op dat het kan toor van Malaysia Airlines in Pe king door hen wordt belaagd. Terwijl de rest van de wereld in middels zeker weet dat een stuk van het toestel is gevonden, gelo ven de nabestaanden er niets van. „Hoe kan een stukje vleugel nu het bewijs zijn dat het vliegtuig in zee is gestort?", staat in een verkla ring van de nabestaanden. „En als het al zo is, waarom kunnen zo veel satellieten boven de Indische Oceaan wel 122 zeeleeuwen zien en blijft een grote Boeing 777 on opgemerkt?" Een van de boze nabestaanden is Liu Kun. Zijn jongere broer was aan boord van de MH370. Hij eist dat er lichamen worden gevon den. „Misschien is er wel gerom meld met dit wrakstuk", zegt Kun. „Is het van een ander toestel, of gewoon nep. Het zag er ver dacht nieuw uit." Het wantrouwen richting de au toriteiten is groot. De Chinese na- bestaanden zijn al een aantal ke ren hard gebotst met de eigen overheid. Zo gauw hun verdriet overgaat in boosheid, worden ze naar eigen zeggen lastiggevallen en hardhandig aangepakt. Sommi gen belandden na zulke confronta ties zelfs in het ziekenhuis. 'Waarom kunnen satellieten wel 122 zeeleeuwen zien, en blijft een grote Boeing 777 onopgemerkt?' En in de Maleisische premier Najib Razak, die dinsdag met zo veel stelligheid naar buiten bracht dat het vleugelstuk 'zeker' van MH370 afkomstig was, geloven de nabestaanden al helemaal niet meer. Razak, die in 2009 op du bieuze wijze aan de macht kwam, is sinds vorige maand verstrikt in een gigantische corruptie-affaire. The Wall Street Journal onthul de dat in het geheim bijna 700 mil joen dollar van een staatsinveste- ringsfonds is overgemaakt naar de privérekeningen van de premier. Razak spreekt zelf van een 'geor kestreerde campagne', maar een deel van de nabestaanden weet het zeker: de nieuwe feiten over MH370 zijn bedoeld om de aan dacht af te leiden van zijn persoon lijke problemen. „Ze liegen al vanaf het begin", zegt Zhang Yongli, wiens dochter sinds de verdwijning van het toe stel op 8 maart 2014 wordt ver mist. „Ze houden ons al 17 maan den aan het lijntje." En Wu Xia, die haar echtgenoot verloor: „Ik denk dat ze aan het rommelen zijn met vliegtuigonderdelen die zouden moeten bewijzen dat het is neergestort." Intussen blijven op Réunion nieuwe voorwerpen aanspoelen die mogelijk afkomstig zijn van het vermiste vliegtuig. Een Malei sische onderzoeksploeg meldde gisteren dat er ook een raam en een stuk aluminiumfolie zijn aan getroffen. Dit keer wordt niet meteen ge zegd dat het om brokstukken van vlucht MH370 gaat. De nabestaan den zijn zo boos over alle berich ten, dat ze eisen dat zij door Malei sië naar Réunion worden ge bracht. Ze willen er met eigen ogen de berging volgen. „Dit is niet het einde, dit is het begin", zegt Jiang Hui, die zijn moeder wil begraven. Australië en de Nederlandse bo demonderzoeker Fugro blijven in tussen zoeken naar de vermiste Boeing 777 in de zone waarvan al heel dit jaar wordt vermoed dat het toestel is neergestort. Réunion ligt circa 4000 kilometer ten wes ten daarvan. Topman Paul van Riel van Fugro denkt dat op basis van stromingsmodellen in princi pe de locatie van vlucht MH370 be rekend kan worden. COMPLOTTHEORIEËN ISTANBUL. De Amerikaanse lucht macht heeft voor het eerst vanaf Turks grondgebied een aanval uit gevoerd op posities van Islamiti sche Staat in Syrië. Dat gebeurde met een bewapende MQ_-iPreda- tor drone die vanuit de lucht machtbasis Incirlik vertrok en zijn twee raketten afschoot. Het is een voorproefje van wat de jihadisten te wachten staat wanneer het door de Turkse mi nister (Javusoglu (Buitenlandse Zaken) aangekondigde groot scheepse offensief tegen de extre misten vanaf Turks grondgebied gaat beginnen. Aangezien het ging om een geheime missie wil de het Pentagon niet bekendma ken of het ging om een offensie ve of defensieve aanval, welke po sities doelwit waren, en of de Voor het eerst sinds 2011 heeft Turkije zijn NAVO- luchtmachtbasis opengesteld voor bondgenoot Amerika missie een succes was. Wel is dui delijk dat de aanval onderdeel uit maakt van de opgevoerde strijd tegen IS, sinds Turkije en de Vere nigde Staten daarover drie weken geleden een akkoord sloten. Voor het eerst sinds het begin van de Syrische burgeroorlog in 2011 heeft Turkije zijn uitgestrek te NAVO-luchtmachtbasis Incir lik in de buurt van de Syrische grens opengesteld voor bondge noot Amerika. Een woordvoerder van het Pen tagon zei dat de Amerikaanse luchtmacht alleen vanuit Incirlik offensieve aanvallen tegen IS zal uitvoeren. Het kan ook voorko men dat drones en straaljagers uit defensieve overwegingen in actie komen tegen andere rebel len als die troepen aanvallen uit voeren op het Vrije Syrische Le ger, de belangrijkste bondgenoot van de VS en Turkije in Syrië. Complete mini-vakantie in Zeil am Harmersbach! 4- of 5-daags verblijf incl. ontbijt, normaal €199, diner, koffie met Schwarzwalder taart én 1 uur bowlen! nu VRIJDAG 7 AUGUSTUS 2015 door Hans van Zon Mist rond MH370 blijft Woedende Chinese nabestaanden van passagiers van vlucht MH370 geloven de de verklaringen van de autoriteiten allang niet meer.foto Getty Images Chinese nabestaanden en een grote schare aanhangers hech ten meer waarde aan complot theorieën dan aan de officiële theorie van Malaysian Airlines en de autoriteiten. Deze theorie ën hebben de meeste aanhang: De Boeing is gekaapt door extre mistische moslims, die het toe stel ergens in de jungle van Cen traal Azië hebben laten landen. Het vliegtuig is na het vertrek van Kuala Lumpur naar Peking 'overgenomen' door de Ameri kaanse geheime dienst CIA. De MH370 is op bevel van de Russische president Vladimir Poetin naar Kazachstan ge bracht. Nog wildere geruchten, die het vooral op internet goed doen: de vlucht MH370 zou zijn mee genomen door ruimtewezens, of in beslag zijn genomen door Noord-Korea. door Mare Guillet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3