tm 'Scheermessen' populairder in Zuid-Europa dan in Zeeland 8 ZEELAND ;3ÉÉtllfÉS ÉêÊÊM;!ËÊ3ÊI^ #Twitter Mesheften oftewel scheermessen komen in overvloed voor in Zeeland. Slechts weinig mensen eten deze schelpdieren. In het buitenland zijn ze wél een populaire delicatesse. Tanja Jess @tanjajess @geertwilderspw En waar moeten ze dan volgens u naar toe? Hup de gaska mers in? Of op de brandstapel? Blog Uw reactie Online top 5 -> Net op vakantie ge weest naar een Zuid-Europees land? Dan heeft u wellicht meshef ten op het menu zien staan bij de restaurants. In de landen rond de Middellandse Zee worden deze mesheften of scheermessen, zoals ze ook wel worden genoemd, namelijk veel en vaak gegeten. Gestoofd, rauw of in de gegrilde versie. Vaak met knoflook, een rood pepertje of ge blust in wat witte wijn. Wat veel mensen niet weten, is dat dit schelpdier daar vaak ge woon uit Zeeland komt. „Het sterft ervan hier voor de kust", zegt D.P. Arkenbout van restau rant de Vluchthaven uit Bruinis se. Hij haalt zijn mesheften iede re dag vers bij hem tegenover bij 'de Zeeuwse Mossel', een van de twee bedrijven in Zeeland die ze vangt. „Het is een prachtig pro duct. Alleen wordt er hier in Zee land maar weinig van dit heerlij ke Zeeuwse schelpdier gegeten. Ik denk dat het eraan ligt dat mensen niet weten hoe ze het klaar moeten maken en de schel pen zijn niet zo heel lang houd baar. En daardoor niet overal ver krijgbaar", zegt Arkebout. Seafarm Seafarm in Kamperland vervoert ieder jaar 800.000 kilo mesheften naar de zuidelijk landen. Het van gen ervan is nog best een lastige opgave. Maar daar hebben ze bij Seafarm een slimme manier voor bedacht. Adri Bout, de directeur, is trots op zijn uitvinding. „De schelpdieren staan vlak bij elkaar, verticaal in het zand. Als haren op een hond, zo dicht zitten de messen op elkaar", vertelt hij. „Wij halen er een strook van on geveer 1,25 meter breed uit. En net zoals bij haar: als je dat uit dunt, gaat het daarna sneller groeien. Nu is het zo dat het dier tje erg gevoelig reageert op prik kels. Bij onraad lopen ze meteen weg. Wat wij hebben bedacht, is dat we een viskorf plaatsen op de bodem. Zo injecteren we dat stuk zand waar die mesheften in staan, met water. En krijg je een soort van drijfzand, waardoor de mesheften los komen te staan van de bodem. Zo kunnen ze niet 'weglopen'. Daarnaast pompen we er lucht in. Zo ontstaan er bel letjes. En een belletje zuurstof wordt, als het naar boven gaat, steeds groter. De mesheften lif- Mesheften kun je vergelijken met inktvis, maar dan wat zoetig. Wil je ze stoven, dan moet dat heel kort. ten zo het visserschip in. Eigen lijk is het pure natuurkracht", zegt hij trots. De schelp wordt vervolgens aan boord van een spe ciaal vissersschip meteen ge koeld. Daarna verwaterd in bron water volgens een speciale, mi lieuvriendelijke methode, zodat ze zandvrij de deur uitgaan. In augustus groeien ze het hardst. In maart en april melken ze, afhankelijk van de tempera tuur. Toch kun je ze dan gewoon eten. Bout vist met beleid op de mesheften. „Ik vind het belang rijk om aan de toekomst te den ken en zo te vissen dat er straks ook nog mesheften zijn. Het quo tum kan wat mij betreft dan ook naar beneden." Arkenbout werkt graag met mesheften in zijn restaurant. „Je kunt ze eigenlijk vergelijken met inktvis, maar dan wat zoetig van smaak. Wil je ze stoven, dan moet dat heel kort. Maar ik leg ze bij voorkeur op de grill. Een paar seconden zijn echt genoeg. Ik houd er even een paletmes op en de grill moet gloeiend heet zijn. Een beetje olie erop en dan genie ten maar." „Vijftien jaar geleden was ik de eerste die de kreeft grilde, nu doen veel koks dat. Maar ze moe ten dit wel durven met de mes heften. Die zouden veel vaker op de kaart moeten staan." Actrice Tanja Jess (46) heeft het donderdag op microblog Twitter aan de stok gekregen met PW-leider Geert Wilders. Wilders twitterde dat er een einde moet komen aan de 'asieltsunami' die Nederland in zijn ogen overspoelt. Jess kreeg een stortvloed negatieve reac ties van PW'ers over zich heen. Blijf op de hoogte van nieuwe boeken, tijdschriften, presenta ties en lezingen in Zeeland - volg weblog 'Zeeland Geboekt' van PZC-verslaggever Jan van Damme! Door middel van zijn blog probeert hij lezers enthou siast te maken voor Zeeuwse boeken, die elk op een eigen manier bijdragen aan het je thuis voelen in Zeeland. Nieuws gierig geworden? Kijk op www.pzc.nl/zeelandgeboekt Ons bericht over de sluiting van de afdeling psychiatrie van Zorg- saam in Terneuzen bracht op PZC.nl weer eens het probleem van de overkanten naar boven. „Kunnen ze Kloetinge hier niet onderbrengen?", schrijft Luna. „Ik denk dat dit veel mensen te genhoudt om hulp te zoeken, weer wat veranderen en weer niet ten goede van ons." Meisje vult aan: „Inderdaad, en wat naar voor Zeeuws Vlamingen die deze zorg nodig hebben waarschijnlijk ook minder be zoek gaan krijgen. Ivm langer reizen, dus minder tijd om ge liefden te bezoeken. Enz." 1. 21-jarige man uit Zierikzee vermist 2. Man (77) omgekomen bij on geval op Postweg Lewedorp 3. Hippe tent neemt het strand over 4. Psychiatrische afdeling in zie kenhuis ZorgSaam gaat dicht 5. Vrouw uit Hulst veroordeeld voor plannen van moord Kijk op www.pzc.nl of O @pzcredactie fï facebook.com/depzc l-" @pzcredactie 'V Koks Zef Diddens en Maurits van der Velde (rechts) grillen bij het restaurant de Vluchthaven in Bruinisse. foto Marieke Mandemaker Zeeuwse mesheften in buitenland op de kaart door Margot Verhaagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 38