Tijdverlies rijscholen door schrappen gratis kwartier in parkeergarages è4r 1 ff Psychiatrie moet deels in Terneuzen blijven Beeldend kunstenaar Luc Ingels als missionaris ZEEUWS-VLAANDEREN 5 Luc Ingels wil kunst naar de mensen toe brengen. Donderdag grijpt hij zijn kans, als Route 55 langs zijn buitenatelier komt. Het erf van Hoek en Bosch tb bij Kloosterzande loopt donderdag vol. Voor de deel nemers aan de vierde tocht van het zomerfiets- evenement Route 55 is er geen ontsnappen aan. Dreigen ze voor bij te rijden, dan fluit Hulster stadsomroeper Jan Rubbens hen terug. Hij is ervoor gevraagd door Luc Ingels. „Ik doe dit soort dingen graag", zegt Jan, „zeker voor Luc en zijn vrouw Corine." De Huls ter stadsomroeper draagt vilten hoeden van Corine de Serière die ook een prachtig voshoedje voor hem heeft gemaakt. Het staat Jan als gegoten. Jan is de blikvanger voor de eer ste kunstmanifestatie in het bui tenatelier van Luc Ingels en Cori ne de Serière. „Mijn atelier heb ik aan huis, aan de Drogendijk bij Walsoorden", vertelt Luc, „maar om al mijn spullen op te slaan, huurde ik ruimte bij wel vier, vijf boeren. Als ik iets moest hebben, moest ik zoeken, want ik wist nooit precies waar ik iets had op geslagen." Dat was zo, totdat Hoek en Bosch tb te koop kwam, een fraaie boerenschuur. Tien jaar geleden is dat al, en voor het eerst is er donderdag met Route 55 een kunstmanifestatie. Cursisten van Luc Ingels - 'ze ko men uit het hele land, uit Meppel, Den Haag, Almelo' - beeldhou wen er. Luc Ingels toont er ook ei gen werk, evenals zijn vrouw. Kunst bij de mensen brengen, dat is wat Luc Ingels voor ogen staat met de activiteit. Het is ook de doelstelling van de stichting waar van hij secretaris is, de Stichting ter Bevordering van Kunst en Am bacht. Al vanaf het moment dat hij ja ren geleden afstudeerde aan de Antwerpse Academie voor Schone Kunsten doet de 59-jarige beel dend kunstenaar niet anders. Hij wil kunst naar de mensen toe brengen. Zo etaleerde hij als één van de eersten eigen werken in een leegstaand winkelpand, aller eerst in Terneuzen, later ook in Hulst. Kunst stimuleert de creati viteit. Luc Ingels vindt dat ge meenten en bedrijven daar wel wat meer ruimte voor zouden mo gen bieden. „Gemeenten eisen van alles bij bouwprojecten, over aantal parkeerplekken, groen, noem maar op. Kunst zou daar best bij mogen." Eén van de deelnemers die don derdag aandacht trekt, is Ineke Buursema uit Almelo. Ze volgt al jaren cursussen bij Luc Ingels. Ze ontwerpt ringen en maakt levens grote foto's van haar moeder met bijzondere attributen. Drie stuks hangen er donderdag. Op één er van staat haar moeder met een grote ouderwetse onderbroek. Het beeld past wonderwel bij het his torische boerenerf. Ineke Buursema, onderwijsas sistente op een vmbo-school, volg de in haar vrije tijd een opleiding aan de kunstacademie in Ensche de. Ze straalt als een bezoekster vol bewondering één van haar rin gen, een steen met vilten vosje, ter hand neemt. Ingels' missie is weer een beetje geslaagd. Bij grote bouwplannen zou de plaatsing van een kunstwerk heel ge woon moeten zijn. Tot afgelopen voorjaar was het eer ste kwartier gratis, dus was er geen probleem. Als er, zoals met name het geval is in de drukke par- 'Leerlingen moeten kennismaken met de helling van de garage, en dergelijke' keergarage Oostkolk, 'files' ont staan voor de automaat gaat dat ten koste van de lestijd. Raadslid Cees Freeke (ssTer- neuzen) heeft het probleem voor gelegd aan B en W. De maatregel om het eerste gratis kwartier te schrappen, vloeit direct voort uit het nieuwe gemeentelijke parkeer beleid. Freeke: „Instructeurs laten leerlingen de garage inrijden om dat die nu eenmaal moeten leren de helling op- en af te rijden, de korte bochten te nemen en goed in te parkeren." Het dubbeltje dat de rijscholen nu per keer kwijt zijn, is niet van belang, vindt het raadslid. Het gaat hem veel meer om het tijdverlies. Freeke vraagt het college 'een praktische voorzie ning' te treffen. Rijschoolhouders in Terneuzen tillen niet erg zwaar aan de nieu we situatie; ze vinden alleen het tijdverlies wat vervelend. Autorij schoolhouder Chris Roelse: „Je wilt je leerlingen gewoon ook ken nis laten maken met de parkeerga rages. Tot voor kort was dat ge makkelijk met dat eerste kwartier gratis. Tja, nu moeten we even uit auto. Bij de Westerscheldetunnel mogen we met een passeerpas gra tis door de tol. Zoiets zou hier ook het onderzoeken waard zijn." VeTm kamer if) Wojtal reageert op het voorne men het Regionaal Geestelijk Ge zondheidscentrum (Rgc) in Ter neuzen te sluiten. Zorginstelling ZorgSaam en instelling voor gees telijke gezondheidszorg Emergis willen hiertoe overgaan, omdat jaarlijks sprake zou zijn van een tekort van enkele tonnen en een gebrek aan psychiaters. De slui ting zou 1 januari 2016 een feit moeten zijn. Zeeuws-Vlamingen met psychische problemen moe ten dan voor een ziekenhuisop name naar Goes. Al in juni had Wojtal verno men dat dit eraan zat te komen. Zij kaartte het in de gemeente raad aan. Een woordvoerder van ZorgSaam liet vervolgens alleen weten 'dat erover wordt gespro ken'. De beslissing tot sluiting van het Rgc in Terneuzen is nu zo goed als genomen. Wojtal had dit dus goed voorzien. „Ik ver baas me er dan ook niet over", reageert ze. „Mijn grootste zorg is hoe straks wordt omgespron gen met mensen met acute psys- chische problemen. Steeds meer hoor je van verwarde mensen. Worden die gelijk door de tun nel naar Goes gebracht? Dat lijkt me niet goed. In Zeeuws-Vlaan- deren moet zeker een eerste op vang blijven. Ik ga daar bij het college van B en W van Terneu zen ook op aandringen." VRIJDAG 7 AUGUSTUS 2015 Kunst trekpleister op boerenerf door Harmen van der Werf Luc Ingels, beeldend kunstenaar Ineke Buursemra schaaft aan één van haar eigengemaakte ringen. Achter haar hangen twee levensgrote foto's die zij maakte van haar moeder. door Wout Bareman TERNEUZEN. Rij-instructeurs die hun leerlingen kennis willen laten maken met het in- en uitrijden van een parkeergarage in Terneuzen ra ken kostbare tijd kwijt. Ze moeten de auto uit om af te rekenen bij de betaalautomaat. Cees Freeke, raadslid 3 :td UwGroeneVakwinkel De Tuin Kamer Weihoek 14 4416 PX, Kruiningen door Harmen van der Werf TERNEUZEN. Het kan niet zo zijn dat mensen met psychische pro blemen in Zeeuws-Vlaanderen he lemaal nergens meer, zelfs niet tij delijk, kunnen worden opgeno men. Op z'n minst moet er een eerste opnamemogelijkheid blij ven, stelt het Terneuzense PvdA-raadslid Ingrid Wojtal. Cursisten van Luc Ingels geven workshops in zijn buitenatelier in Kloosterzande. foto's Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35