Herdenking Hiroshima grijpt dominee aan overuren tijdens de zomervakantie ZEELAND 3 al maanden mee loopt, zal ze be spreken of het misschien een weekje langer kan wachten, tot de eigen dokter er weer is, zodat ik me kan wijden aan de dringende gevallen. Want ik moet toch al overwerken. Vooral in het begin van de week werk ik vaak tot half 8 door." Jan Bergen van Gezondheids centrum Ambachtsveld in Oost- Souburg ziet in de zomer zijn praktijk in omvang verdubbelen. „Dan heb ik er een hele praktijk bij van een collega die op vakantie is. Je bereidt je daar mentaal op voor; het geeft een behoorlijke werkdruk. Wat heel prettig is: hier op Souburg is er al sinds 1994 een gezamenlijk informatiesys teem. Ik kan alle dossiers van colle ga's inzien en er notities in ma ken, ik ben optimaal geïnfor meerd." Vroeger, memoreert Bergen, maakten huisartsen via dagbladen kenbaar dat ze op vakantie gin gen. Dan konden de patiënten er rekening mee houden: een bezoek je eerder afleggen, of besluiten pas langs te gaan als de dokter te rug was. Maar helaas. „Zo'n adver tentie is hetzelfde als de ramen wagenwijd openzetten voor inbre kers. Tegenwoordig zeg ik het als ik de patiënt in de spreekkamer zie: let even op, als je voor contro le langs moet komen, of genoeg medicijnen op voorraad moet heb ben: dan en dan ben ik weg." Op sommige plekken in Zee land is de druk tijdens het seizoen zo hoog dat huisartsen waarne mers inhuren, zegt huisarts Rein- ier van der Valk van Huisartsen praktijk Bruinisse. Vakantiegan gers vormen een aparte groep. „Daar gaat het veel meer om acute hulp: insectensteken, overgeven, diarree, hartklachten", soms Van der Valk op. „Het zijn de aantallen die de druk geven. Op zich heb je er minder tijd voor nodig dan voor chronische patiënten waar voor je zorg moet organiseren." Huisartsenpraktijk Renesse ligt in zo'n toeristische hotspot. Huis arts Stephan Simons heeft een duopraktijk. „Ik, op vakantie in de zomer? Dat heb ik nooit gedaan. De laatste jaren hebben we er 's zomers zelfs een man bijgenomen om het aan te kunnen." Dagelijks lopen er zo'n veertig toeristen per dag binnen bij Si mons. „Op sommige dagen is het nog extremer." Met name toeris ten uit stedelijke gebieden en Duitsers lopen sneller naar de dok ter, is de ervaring. In Duitsland zijn ouders gewoon een kinder arts te bezoeken als hun kind lan ger dan een half uur koorts heeft, weet huisarts René van Tol uit Veere. „Stadsmensen komen ook sneller. Zeeuwen zijn terughou dender, die gaan niet voor elk wis sewasje naar de dokter." De vakantiedruk groeit, geeft huisarts Stephan Simons uit Ren esse aan. „Omdat ook het werk in de gewone praktijk steeds meer wordt. Huisartsen hebben er ta- Met name toeristen uit stedelijke gebieden en Duitsers lopen sneller naar de dokter, is de ervaring. ken bij gekregen. Zo komen chro nisch zieken zoals diabetici en hartpatiënten tegenwoordig voor controles bij de huisarts, in plaats van bij de specialist. Patiënten ko men ook eerder, omdat ze steeds beter geïnformeerd en mondiger zijn. Wij willen daarom uitbrei den naar een driemanspraktijk." „Vandaag werk ik tot 17.00 uur op mijn praktijk en vanavond van 18.00 tot 23.00 uur zit ik op de huisartsenpost. Dat soort dagen is topsport", zegt huisarts Jan Ber gen. „Aan het eind van de week ga je dat merken." Bergen is bestuurs lid van de Kring Zeeland van de Landelijke Huisartsenvereniging. „We gaan onderzoeken hoeveel passanten - binnenlopers, zoals toeristen - er op Walcheren bijko men in de vakantieperiodes. Want dan kun je daar als huisarts op inspelen. Een assistent of ver pleegkundige erbij nemen, zodat die bijvoorbeeld een wond kan hechten van iemand die in een oester heeft getrapt of andere din gen kan overnemen." Ook de patiënt kan de werk druk verlichten: „Kijk voor je op belt éérst even op Thuisarts.nl. Ook als app te downloaden", zegt Jan Bergen. „De site biedt be trouwbare informatie. Je kunt er lezen of je met een bepaalde klacht wel naar de dokter moet, en zo ja, hoeveel haast erbij is." Met uitzicht op de Genbakukoe- pel, het enig overeind gebleven ge bouw, staat Van den Broeke stil bij het moment dat 70 jaar gele den atoombom Little Boy de Ja panse stad Hiroshima in een klap wegvaagde. Een enorme drukgolf en hitte doodde direct 78.000 mensen. Uiteindelijk liep het do dental op tot 140.000 eind 1945. Tot op de dag van vandaag wor den 10.000 officieel erkende slachtoffers behandeld. Het is niet moeilijk iets mee te voelen van de heftigheid van de emoties die hier nog altijd leven, vertelt Van den Broeke. Als lid van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken, reist ze tot 10 augustus door Japan om de bombardementen op Hiros hima en Nagasaki te herdenken. „Het is zeer aangrijpend als een vuur wordt ontstoken voor de Do- me (de atoombomkoepel), bloe- Celoof je in de theorie van afschrikking, dan weet je ook dat er een kans is dat zoiets opnieuw kan gebeuren. men worden gelegd, muziek klinkt en speeches worden gehou den waarin de verschrikkingen doorklinken. Japan realiseert zich welke prijs ze heeft betaald voor de beëindiging van een verschrik kelijke oorlog waarin ze zelf hoofd rolspeler was." De predikant van de protestant se gemeente De Ontmoeting op Noord-Beveland spreekt in Hiros hima zelf met nabestaanden. „Als je dan iemand hoort wiens vader tijdens het verschrikkelijke bom bardement is verschroeid, grijpt dat enorm aan." Al die verhalen zijn voor haar de bevestiging dat er een verbod moet komen op kernwapens. Dat is ook waar de Wereldraad van Kerken zich hard voor inzet.„Dit middel is zo grof dat geen enkel doel het gebruik ervan rechtvaar digt. Geloof je in de theorie van af schrikking, dan weet je ook dat er een kans is dat zoiets opnieuw kan gebeuren. Dat mag niet. Er is een wereldwijd verbod op chemi sche en biologische wapens. Dat moet er ook komen voor kernwa pens. Dus moeten zo snel moge lijk concrete afspraken worden ge maakt over de afbouw van het kernarsenaal." Een standpunt dat de delegatie ruimhartig bepleit tijdens alle bij eenkomsten die om de herdenkin gen zijn georganiseerd. VRIJDAG 7 AUGUSTUS 2015 dokter verzuipt! Huisartsenpraktijk Renesse ligt in een toeristische hotspot, foto Marieke Mandemaker door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN. Al uren voor de her denking vult het Hiroshima Peace Memorial Park zich. Tussen de dui zenden aanwezigen staat dominee Karin van den Broeke uit Wissen- kerke. Als om kwart over acht - het moment dat de atoombom viel - gongslagen klinken, heerst een doodse stilte. „Dat is zó indrukwek kend." nice tc ncincti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31