warmen op met toernooien Amateurvoetballers De zevende van de maand 'bevalt' niet 11.864 {93 Marathon 1392 Lightkustrun 1186 Mountain Grootste Zeeuwse sportevenement kan niet meer verder groeien. Anders komt de veiligheid in gevaar. In Binnen Buiten Totaal aantal deelnemers ZOUTELANDE. De Kustmarathon kan en mag niet meer verder groeien. Het grootste Zeeuwse sportevenement barst nu al bijna uit haar voegen. Daarom moet de organisatie maatregelen nemen van de ge meente Veere om de veiligheid van deelnemers en toeschouwers te kunnen waarborgen. Het probleem zit vooral in finishplaats Zoutelande, waar op zondag tijdens de Wandelmara thon duizenden mensen op de been zijn. De gemeente heeft be sloten het kustdorp op zondag af te sluiten voor auto's. De organisa tie is gevraagd om pendelbussen te laten rijden vanaf Westkapelle (bij Zuiderduin) en Valkenisse. „We dachten hier zelf al aan", ver telt organisator Lein Lievense. „Maar het is goed dat we er nu toe verplicht worden. Dit zat er al een tijdje aan te komen." De Kustma rathon zal het busvervoer, vier bussen in totaal, zelf moeten beta len. Aan de Wandelmarathon doen dit jaar vijfduizend mensen mee. Tot nu toe verhoogde de organisa tie het aantal deelnemers ieder jaar met tien procent. „Maar daar komt nu een eind aan", stelt Lie vense. „We mogen niet meer dan vijfduizend wandelaars toelaten." Uitverkocht De Wandelmarathon was dit jaar binnen een paar uur uitverkocht. Ook de andere onderdelen zullen niet meer groeien, zegt Lievense. „Ik denk dat we voor de marathon nooit boven de tweeduizend lo pers uitkomen en de Lightrun en Ladiesrun op vrijdag moeten we niet meer laten groeien." In totaal hebben 11.864 deelnemers zich in geschreven voor alle onder delen, zo'n duizend vrijwilli gers gaan alles in goede banen lei den. Tijdens het evenement staan hulpdiensten paraat. Vanuit een centrale post wordt het evene ment bewaakt. Mogelijke risico's worden bekeken en besproken in een gezamenlijk overleg. Daar voor is ook kennis opgedaan bij andere grote marathons, maar ook bij de Nijmeegse Vierdaagse. De Kustmarathon vindt plaats in het eerst weekeinde van okto ber. Vrijdag 2 oktober wordt ge start met de Ladiesrun. In Zeeuws-Vlaanderen is al het hele jaar een vreemd fe nomeen aan de gang: in het ziekenhuis in Terneuzen is al sinds januari geen baby meer geboren op de ze vende van de maand. Is het de maanstand? Zit er iets in het water? Is het iets hormonaals? Welnee. „Gewoon toeval", zegt verloskundige Helen Haak van het geboortecentrum van ZorgSaam Zie kenhuis. Desondanks vindt ze het wel een apart verschijn sel dat er al zeven maanden op rij geen baby is geboren op de zevende. Ter vergelijking: aan 'de overkant', in het Admi raal De Ruyter Ziekenhuis, werden dit jaar op die data ge woon wel beschuit met muisjes geserveerd. De Zeeuws-Vlaamse 'baar-ban' is goed te zien op het ge boortebord in de gang van de kraamafdeling. Op (bijna) el ke andere dag van het jaar prijken er roze en blauwe stipjes op de kalender, behalve op de zevende van elke maand. Het is het eerste jaar dat het ziekenhuis de geboortes op zo'n inzichtelijke manier bijhoudt. Het bord is, eigenlijk uit verveling, gemaakt door verloskundige Manon Ritico. Het zit er dik in dat ze vanaf nu elk jaar zo'n bord kan gaan maken, want unlucky 7 houdt de gemoederen in Zeeuws- Vlaanderen flink bezig. Babyhuis Casita in Terneuzen looft zelfs een cadeaubon van vijftig euro uit voor de eerste baby die op de 7e geboren wordt. Dat de stilte op de kraamafdeling elke 7e iets met de maanstad van doen zou kunnen hebben, bedachten ze in het ziekenhuis ook al. Haak: „Daarom hebben we uitge zocht wanneer het volle maan is geweest en die dagen heb ben we aangegeven met een geel plakkertje op het geboor tebord. Maar al of niet volle maan heeft er dus ook niks mee te maken." Haak is al dertig jaar verloskundige. Dat ze zo lang op rij, op dezelfde dag werkloos is geweest, kan ze zich niet heugen. In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn er in het geboortecentrum in Terneuzen in totaal 215 jongens geboren. De meisjes lopen nog een beetje achter, met 195. De tweelingteller staat tot nu op zes. Vandaag wordt dus een spannende dag in het Terneu- zense ziekenhuis. Wordt de ban vandaag gebroken? Het zou zomaar kunnen, want er wordt een bij na-mama inge leid! PAGINA 12 en 13 www.pzc.nl walcheren@pzc.nl VRIJDAG 7 augustus 2015 Zeeland Wandelmarathon 4 Ladiesrun Kustmarathon bereikt grens door Maurice Steketee door Sheila van Doorsselaer Het geboortebord is leeg op de zevende, foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29