Moreno-deal is nu in zicht Aan blikvangers en smaakmakers dit jaar geen gebrek in Nederland 18 SPORT Ten Dam: 'Aanrijding leek aanslag* Oranje valt uit top tien Milde straf Rapid-speler Ondanks de politieacties rolt morgen de bal weer in de eredivisie. Het kan niet saaier worden dan vorig seizoen. De auto die Laurens ten Dam woensdag heeft aan gereden, werd bestuurd door een hoogbejaarde man. „Hij heeft me nooit gezien en is van achteren met 80 kilometer per uur op me ingereden. Het leek wel een aanslag", liet de 34-jarige wielrenner van Lotto-Jumbo vanuit het zie kenhuis in Maastricht we ten. Bij de aanrijding brak Ten Dam een rugwervel. „De man die me heeft aan gereden is 84 jaar oud en heeft een houten been. Dat is geen grap." Nederland is buiten de top tien gevallen van de we reldranglijst van voetbal bond FIFA. Het Neder lands elftal is vijf plaatsen gezakt en staat twaalfde. De daling wordt veroor zaakt door het verlies van de punten die vorig jaar werden behaald op het WK waar Oranje derde werd. Chili, dat vorige maand de Copa América won, is nieuw in de top tien. Argentinië gaat nog al tijd aan de leiding. België staat tweede. Rapid Wien-middenvelder Stefan Schwab heeft een schorsing van twee wed strijden gekregen voor zijn overtreding op Ajacied Jaïro Riedewald, vorige week in de derde voorron de van de Champions Lea gue. Dat heeft de tuchtcom- missie van de UEFA giste ren bekendgemaakt. De Eu ropese voetbalbond heeft Ajax een geldstraf van 48.000 euro opgelegd voor wangedrag van de eigen aanhang tijdens de return van dinsdag in Amsterdam. Maxime Lestien- ne draagt een oorbel in de vorm van een kleine voetbal, afgewerkt met een kinky gouden randje. Hij heeft een ouderwetse coupe so- leil, zoals je dat in Jambers vroeger wel zag, maar dan met de zijkant jes opgeschoren, en de rest van zijn haar met heel veel gel naar achteren gekamd. Oh ja, en zijn wenkbrauwen zijn in een streep jesmotief geschoren. Zelfs als zijn prestaties bij PSV tegenvallen, dan is Lestienne dit seizoen een gegarandeerde blik vanger, ergens op de rand van cult, showbizz en weerzin. Wat dat betreft past de Belgische aan valler nu al feilloos in het rijtje Co lin Kazim-Richards, Marko Pante- lic, Ola Toivonen, als the players you love to hate van de eredivisie. Wij, het publiek, zullen ons er geren misschien, of wellicht juist niet, maar saai zal het met de Bel gische aanwinst niet snel worden. Ook goed nieuws: Michiel Kramer blijft in de eredivisie, of het nou bij ADO is of bij Feyenoord, als een van de zeldzame eigenzinnige voetballers van Nederland. En dankzij NEC en De Graafschap bleef zelfs het aantal natuurgras- velden op peil, ondanks de degra datie van NAC en Go Ahead Eag les. Monster Dat de eredivisie kwalitatief steeds verder afkalft, ach, dat we ten we nu wel. Het vertrek van Memphis Depay, Georginio Wijn- aldum, Bertrand Traoré en Jordy Clasie kon je uittekenen, want zo gaat het elke zomer. Altijd vertrek ken de beste vijf tot tien spelers uit de eredivisie, opgeslokt als ze worden door het monster van het grote geld. Maar minstens zo boeiend is te zien wat er voor terugkwam. Met Dirk Kuijt (Feyenoord) en Johnny Heitinga (Ajax) keerden twee erva ren boegbeelden terug, elk met een WK-finale in de benen. En wat moeten we nog verwachten van Eljero Elia, nota bene pas 28 jaar? PSV kocht handig in met, naast Lestienne en Davy Pröpper, een van de grootste beloften van Uru guay: Gaston Pereiro. Wat dat be treft is de Eindhovense houding een verfrissende, zoals die steeds hardop wordt uitgesproken door directeur Toon Gerbrands. Denk niet voortdurend in beperkingen, zegt hij. Pak de mogelijkheden die er wél zijn voor een Nederlandse club. Wees creatief en innovatief. Een cruciaal verschil met Ajax in dat opzicht: in Eindhoven zijn ze het wél eens over de te volgen koers. Want na het debacle tegen Rapid Wien kunt u uittekenen wat er de komende weken in Am- De klassieke top drie is op het oog duidelijk het sterkst, hooguit met Vitesse of AZ daar kort achter sterdam gaat gebeuren. Ajax wordt weer één grote praatclub, compleet met kolder en kampen en commissies. Johan Cruijff gaat vanaf zijn berg in Barcelona probe ren om zijn mislukte revolutie te reanimeren, desnoods ten koste van Frank de Boer. Hoe dan ook: wie nu de comple te selecties van de klassieke top drie op papier naast elkaar legt, vermoedt dat ze er geen van drie ën slechter op zijn geworden. Bij kampioen PSV staat de sterke as nog heel aardig overeind, terwijl Feyenoord en Ajax in de breedte Want als alle krabbels zijn gezet en de markt is gesloten, heeft de kampioen een van de meest hecti sche transferzomers uit de clubge schiedenis achter de rug. Eerder wandelden de nieuwkomers Maxi me Lestienne en Gaston Pereiro al niet bepaald op hun dooie gemak het Philips Stadion binnen. En met de gewilde verdediger Héctor Moreno is het al niet anders. Toch zit er nu schot in de zaak. Gisteren was het eerste gesprek tussen PSV en Moreno, vandaag krijgt dat een vervolg. Daarna moeten de Eindhovenaren eruit zien te komen met Espanyol, maar de vraagprijs - die tussen de 3 en 4 miljoen euro ligt - zal geen obstakel vormen. En zo lijkt de strijd om de gewilde Mexicaanse international beslecht. Geduld Het halen van een linksbenige cen trumverdediger was en is een prio riteit bij PSV, sinds het vertrek van Karim Rekik. De Eindhovena ren maakten de interesse in More no al geruime tijd geleden ken baar, maar moesten geduld be trachten, omdat Moreno en zijn agent Mino Raiola de ontwikkelin gen op de markt af wilden wach ten. VfB Stuttgart en Fiorentina waren ook geïnteresseerd, maar PSV wilde van geen wijken we ten. Zo werd onder andere Andrés Guardado, een goede vriend en landgenoot van Moreno, gevraagd om hem te overtuigen. Wat een belangrijke rol heeft gespeeld in de keuze van Moreno is dat hij bij PSV op nationaal ni veau speelt om de prijzen. Dat de Eindhovense club daarnaast Champions League-voetbal speelt, is eveneens bepalend. De 27-jarige Mexicaan is op de terugweg van een blessure aan zijn middenvoets beentje. Tegen de tijd dat de deal met PSV rond is, kan de verdedi ger direct aansluiten bij de selec tie van trainer Phillip Cocu. duidelijk sterker zijn dan afgelo pen seizoen. In Amsterdam heeft het nadeel Cruijffïaans zijn voor deel: Ajax speelde vorig seizoen zó beroerd, dat de internationale (sub)top alleen belangstelling had voor keeper Jasper Cillessen. Aanraakbaar Nog los van al het koffiedik kij ken: leuk wordt het sowieso. Het is allemaal prachtig hoor, die top- competities in Spanje, Duitsland en Engeland, of de glamour van de Champions League, maar onze eigen clubs zijn tenminste ge woon dichtbij en aanraakbaar. Ze voetballen letterlijk om de hoek. Van Edouard Duplan, Jordens Pe- WIELRENNEN VOETBAL VOETBAL De eredivisie wordt door Sjoerd Mossou door Bart Hoffman EINDHOVEN. Technisch manager Marcel Brands van PSV zal straks op 1 september zijn mobiele tele foon wel eventjes willen uitzetten. Zodat er tijdelijk alleen na de piep iets kan worden ingesproken. UITSLAGEN VOETBAL Europa League, derde voorronde, returns. Basaksehir - AZ 1-2 (1-1). 21. Henriksen 0-1, 45. Madureira 1-1, 75. Van Overeem 1-2. Scheidsrechter: Gomez (Spa). Gele kaart: Cansev (Basaksehir), Johansson (AZ). Eerste duel0-2. Vitesse - Southampton 0-2 (0-1). 4. Pellè 0-1, 90. Mané 0-2. Scheidsrechter: Spathas (Gri). Gele kaart: Diks (Vitesse) Martina, Ste kelenburg (Southampton). Eerste duel: 0-3. Overige wedstrijden: FK Qabala - Apoel Li massol 1-0 (eerste duel: 1-1), Inter Bakoe - Athletic Bilbao 0-0 (0-2), Rubin Kazan - Sturm Graz 1-1 (3-2), AC Omonia - Brondby 2-2 (0-0), Kiryat Shmona - Slovan Liberec 0-3 (1-2), Odds BK - IF Elfsborg 2-0 (1-2), Rosenborg - Debreceni 3-1 (3-2), Stromsgodset - Hajduk Split 0-2 (0-2), AEK Larnaca - Bordeaux 0-1 (0-3), FC Vaduz - FC Thun 2-2 (0-0), FC Kopenhagen - Ja- blonec 2-3 (1-0) FC Vorskla - Zilina 3-1 n.v. (0-2), Trabzonspor - Rabotnicki 1-1 n.v. (0-1), Dinamo Minsk* - FC Zurich 1-1 n.v. (1-0), Göteborg - Belenenses 0-0 (1-2), Saint-Etienne - Targu Mures 1-2 (3-0), Zo- rya Loegansk - Charleroi 3-0 (2-0), Atromi- tos - AIK Solna 0-0 (3-1Zeljeznicar - Stan dard Luik 0-1 (1-2), FC Astra - West Ham United 2-1 (2-2), Spartak Trnava - PAOK Sa- loniki 1-1 (0-1), Slovan Bratislawa - FC Krasnodar 3-3 (0-2), Borussia Dortmund - Wolfsberg 5-0 (1-0), Aberdeen - Kair Alma- ty 1-1 (1-2). geplaatst voor play-offs WIELRENNEN Ronde van Polen, UCI WorldTour. Vijfde etappe, Nowy Sacz - Zakopane: 1. De Clercq (Bel) 223 km in 5.48.49, 2. Ulissi (Ita) op 0.03; 41. Lindeman 15.07, 68. Tan- kink 20.45, 85. Van Winden 30.17. Alge meen klassement: 1. De Clercq 20.55.42, 2. Ulissi 0.04, 3. Formolo (Ita) 0.06; 39. Linde man 15.09, 52. Tankink 20.55. ZWEMMEN Kazan (Rus). WK. Mannen 100 vrij: 1. Ning Zetao (Chn) 47,84, 2. McEvoy (Aus) 47,95, 3. Grabich (Arg) 48,12; 12. Verschuren 48,59. 200 wis sel: 1. Lochte (VSt) 1.55,81, 2. Pereira (Bra) 1.56,65, 3. Wang Shun (Chn) 1.56,81 Vrouwen SO rug: 1Fu Yuanhui (Chn) 27,11 2. Medeiros (Bra) 27,26, 3. Liu Xiang (Chn) 27,58; 25. De Waard 28,86. 200 vlinder: 1. Hoshi (Jap) 2.05,56, 2. Adams (VSt) 2.06,40, 3. Zhang Yufei (Chn) 2.06,51. 4x200 vrij: 1. Verenigde Staten 7.45,37, 2. Italië 7.48,41, 3. China 7.49,10. Rico Strieder, Colin Kazim-Richards, Wojciech Golla, John Heitinga, Edouard Duplan, Maxime Lestienne en Dirk Kuijt. foto's Pim Ras en Pro Shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18