Koeman kan rustig op de bank blijven zitten a AZ houdt de Nederlandse eer hoog in Europa door Istanbul Basaksehir twee keer te verslaan. Alkmaarse club plaatst zich voor play-offs van Europa League 17 Inhalen op dinsdag en woensdag eredivisie INSTANBUL. Dankzij een fraaie combinatie tussen Dabney Dos Santos en Joris van Overeem, die resulteerde in een doelpunt van de laatstgenoemde, won AZ giste ren met 1-2 van Istanbul Basakse hir. Ten koste van de Turkse num mer vier van vorig seizoen kwalifi ceerden de Alkmaarders zich zo voor de play-offs van de Europa League. En dat is razend knap, als je be denkt dat AZ deze zomer zes basis spelers kwijtraakte en feitelijk pas net weer aan het bouwen is aan een nieuw team. Nu al is te zien dat trainer John van den Brom een team formeert dat technisch uitstekend uit de voeten kan en te gelijkertijd achterin nauwelijks iets weggeeft. Nederlands jong is het team, haast vanzelfsprekend, maar met de aanwinsten Alirezah Jahanbakhsh en Rajko Brezancic heeft de oefenmeester straks nog meer mogelijkheden. Zij waren gisteren nog niet speelgerechtigd. In het nieuwe, maar lege Fatih Terim Stadion in het noordwesten van Istanbul ontbrak de heetgeba kerde sfeer die typerend is voor veel Turkse stadions. Alles was gis teren kalm en gedwee. Helemaal toen AZ vroeg in de wedstrijd al op voorsprong kwam door een treffer van Markus Henriksen. De Noor kon simpel raakschieten na een afgeslagen corner (o-i). AZ had vervolgens weinig meer te duchten van de Turkse subtopper, die op dat moment nog vier keer moest scoren. Het bleef bij één keer. Vlak voor rust schoot de Braziliaan Doka Madu- reira van afstand raak. Crisistijd In de huidige crisistijd van het Ne derlandse clubvoetbal, waarin Ajax uitgeschakeld wordt door de nummer twee van Oostenrijk en Vitesse geen enkele kans maakt te gen Premier League-club Sout hampton, sprokkelt AZ de punten wel bij elkaar. Het is dit seizoen tot nu toe de enige Nederlandse club die een overwinning behaal de buiten de landsgrenzen. In Alk maar was Basaksehir ook al versla gen (2-0). De Alkmaarders zijn de laatste jaren ontzettend belangrijk voor de coëfïïciëntenlijst van de UEFA, die bepaalt hoeveel clubs een land mag afvaardigen in Europa. Alleen Benfica, Atlético Madrid, Sevilla en Sporting Lissabon bereikten va ker de kwartfinales van de Europa League. Met een voldaan gevoel en met de complimenten uit het hele land op zak, reist AZ vandaag te rug naar Nederland. Hier kan het zich opmaken voor een spetteren de seizoensopening op zondag te gen Ajax, dat dinsdag al Europees speelde en dus langer heeft kun nen uitrusten. Vijf wedstrijden zijn verplaatst naar volgen de week omdat de poli tie staakt tijdens het openingsweekeinde van de eredivisie. Dins dag worden ADO Den Haag - PSV (18.30 uur) en SC Heerenveen - De Graafschap (20.45 uur) afgewerkt. Een dag later is het FC Gro ningen - FC Twente (18.30 uur), PEC Zwolle - SC Cam- buur (19.45 uur) en NEC - Excelsior (20.45 uur). Vitesse heeft gisteravond in opperbeste stem ming afscheid genomen van het Europese to neel. Southampton plaatste zich la chend en zonder onnodige inspan ning voor de play-offs van de Eu ropa League (0-2), maar dat kon de uitstekende sfeer in het goedge vulde Gelredome niet verstoren. Een week na de kansloze 3-0 nederlaag in Southampton spatte het besef van de tribunes dat er voor dit Vitesse geen eer te beha len viel tegen de club uit de Pre mier League. De bezoekers gun den de speels en aanvallende Arn hemmers het balbezit, maar gaven door een goede organisatie nauwe- lijks een uitgespeelde kans weg. De ploeg van trainer Ronald Koeman ging net als een week eer der niet voluit en profiteerde op nieuw van slecht verdedigen bij Vitesse. Nu liet Guram Kashia zich in het zestienmetergebied simpel uitspelen door Graziano Pellè. De voormalig aanvaller van Feyenoord vond daarna de lange hoek en beroofde de avond daar mee al in de vierde minuut van el ke spanning. Sadio Mané zorgde vlak voor tijd met een droge knal langs doelman Eloy Room voor het slotakkoord van het voorspel bare tweeluik in de derde voorron de van de Europa League. Koeman bekeek het duel, met de club waar hij in 2000 zijn trai nersloopbaan begon, op krukken. De avond ervoor had hij tijdens de training achter gesloten deuren in Arnhem zijn achillespees ge scheurd. De 52-jarige coach kon negentig minuten achterover leu nen, aangezien het jonge Vitesse een gebrek aan efficiëntie toonde. Doelpunten Drie dagen voor de start van de competitie werd bevestigd dat trai ner Peter Bosz opnieuw met een frivool en goed voetballend elftal de eredivisie in zal gaan. De pran gende vraag wie er voor de Arn hemse doelpunten moet gaan zor gen, wordt mogelijk pas beant woord als Dominic Solanke speel gerechtigd is. De 17-jarige huur ling van Chelsea is de beoogde aanvalsleider. Gisteren probeerde Bosz het met de kleine vleugelspe ler Milot Rashica voorin. Hij deed het niet onaardig, maar is geen centrumspits. Voor Vitesse betekende de der de voorronde van de Europa Lea gue voor de derde keer in vier jaar tijd het eindstation van de Europe se campagne. In 2012 lag FC Anzhi in de weg, een jaar later versperde FC Petrolul Ploiesti de toegang tot de play-off en nu dus Southamp ton. De groepsfase van de Europa League blijft vooralsnog dus een utopie voor Vitesse, maar tegen opponenten van dergelijk kaliber is dat absoluut geen schande. VRIJDAG 7 AUGUSTUS 2015 Nederland door Nik Kok BASAKSEHIR 1 AZ 2 mag AZ danken Joris van Overeem viert de winnende treffer van AZ tegen Istanbul Basaksehir. De Alkmaarders weten vandaag wie de tegenstander in de play-offs van de Europa League is. foto Ed van de Pol/ANP Graziano Pellé (I) met Vitesse-cap- tain Guram Kashia. foto Pro Shots door Gerard Borgman SOUTHAMPTON 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17